dnes
Úterý - oblacno
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
15°C
Hnutí pro Prahu 11 má problém, velká kampaň před volbami ho prý stála jen dvacet tisíc
Předvolební kampaň Hnutí pro Prahu 11. Foto: Facebook

Hnutí pro Prahu 11 má problém, velká kampaň před volbami ho prý stála jen dvacet tisíc

Hnutí pro Prahu 11 (HPP 11) vyhrálo před dvěma lety suverénně komunální volby v jedenácté městské části. V 45členném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Předvolební kampaň postavilo na kritice „starých pořádků“, kdy radnici vedla dlouhodobě ODS. Dva roky po volbách má „čistota“ hnutí vedeného starostou Prahy 11 Jiřím Štylerem velkou trhlinu. Podle oficiálního dokumentu, který má redakce serveru Pražský patriot k dispozici, stála masivní předvolební kampaň jen zhruba dvacet tisíc korun.

V komunálních volbách není financování kampaně jednotlivých stran a hnutí pod drobnohledem, dochází tak v ještě větší míře k zatajování sponzorů. Když se takového přístupu dopustí subjekt, který za tuto praxi kritizuje ostatní, je to paradox.

Jako aktuálně u Hnutí pro Prahu 11, jehož čelní postava, starosta Prahy 11 Jiří Štyler, na sebe opakovaně mediálně upozorňuje kontroverzními kroky. Nezapomenutelný je jeho nápad, že by se Praha 11 mohla odtrhnout od metropole, nebo nedávná sólo akce, kdy nechal na podstavec kříže s  Kristem vyrýt své příjmení. Aktuální vroubek Štylerova hnutí souvisí s výroční finanční zprávou z roku 2014.

Hnutí za svou rozsáhlou předvolební kampaň utratilo podle zprávy jen necelých 22 tisíc korun. Jeho kandidáti se přitom objevili na několika billboardech a na desítkách laviček. Byla pořádána setkání s občany, hnutí vydávalo předvolební časopis, rozdávaly se reklamní předměty s motivy hnutí. Podle vysvětlení, která poskytnul Štyler médiím, jsou ve výroční zprávě jen náklady, které odpovídají vybraným členským příspěvkům. 

Původ stovek tisíc korun, které byly na kampaň použity, ve zprávě chybí. Hnutí, které se snaží odlišit od zavedených stran, které už mají na svém kontě sponzorské skandály, se v tomto ohledu zachovalo obdobně -neuvedlo svého tajného sponzora.

Hnutí Jižní město náš domov (JMND) dá do parlamentu podnět k prověření účetnictví HPP 11. „Podstatná věc je, že do dnešního dne nezpochybnili ty náklady na kampaň 500 tisíc jako takové. Takže možná to stálo ještě mnohem víc. Ale hlavně Hnutí pro Prahu 11 neřeklo, kdo ty statisíce reklamním firmám platil. Pan Kos? Pan Štyler? Nebo nějaká firma? Hnutí dluží obyvatelům jedenáctky vysvětlení, odtajnění a naprosté ztransparentnění  svých vysoce podezřelých finančních toků,“ uvedl předseda JMND Rostislav Korbel.

Nesrovnalosti kolem financování kampaně hnutí by mohlo mít negativní důsledky s ohledem na blížící se senátní volby. V Praze 11 totiž za HPP kandiduje Ladislav Kos. Jde o společnou kandidaturu s KDU-ČSL, Stranou zelených a Pirátskou stranou. Piráti a zelení nedávno požadovali v Chomutově vyškrtnout z kandidátky politickou stranu Nový Sever kvůli velmi podobným podezřením vůči této straně. 

Kos v médiích označil kauzu kolem financování kampaně HPP 11 za dehonestující kampaň proti němu. On sám má podle vlastních slov kampaň do Senátu financovanou z transparentního účtu.


TOP 09 v Praze 10 poskytla volební plochy kampani Díky mami, díky tati

20. října 2018 v 08:08

TOP 09 v Praze 10 se rozhodla, že plochy, které si pronajala před komunálními volbami, přenechá Klubu K2. Na billboardech i světelných poutačích u metra tak bude k vidění kampaň „Díky mami, díky tati“.

Zástupci Pirátů a nezávislých, ODS a ANO podepsali koaliční smlouvu v Praze 5

17. října 2018 v 19:17

Piráti a nezávislí (SNOP 5), ODS a ANO dnes podepsali v Praze 5 koaliční smlouvu s názvem Za lepší Prahu 5. Koalice bude mít ve 43členném zastupitelstvu 27 hlasů.

Další články
Nahoru