Dnes Pátek - polojasno 18°C
Zítra Sobota - oblacno 16°C
Pátek 27. 5. 2022
Svátek má Valdemar
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Hnutí předalo Sněmovně petici za zrušení opatření proti covidu
Petenti požadují rychlejší otvíraní služeb a obchodů. Ilustrační foto: archiv

Hnutí předalo Sněmovně petici za zrušení opatření proti covidu

Zástupci hnutí Otevřeme Česko-Chcípl PES včera odnesli do Sněmovny petici Za normální svět – Otevřeme Česko, pod kterou se podepsalo 15 000 lidí. Petenti požadují, aby vláda povolila otevřít hotelům, restauracím, fitness centrům a dalším živnostníkům a podnikatelům, kterým zakázala činnost v rámci opatření proti pandemii covidu-19. Postup vlády je podle nich špatný a vláda v boji proti covidu selhala. ČTK to sdělil místopředseda hnutí Jiří Janeček.

Hnutí vzniklo sdružením lidí, kteří nesouhlasí s kroky vlády proti šíření covidu. V minulosti organizovalo protestní akce nebo vyzývalo restaurace a další podniky, aby navzdory nařízením otevřely.

„Tato petice má více jak 10 000 podpisů, a proto očekáváme veřejné slyšení v petiční výboru," uvedl Janeček.

Petenti požadují okamžité otevření výše zmíněných živností, zvýšit ochranu rizikových skupin obyvatel jako jsou senioři či lidé se zdravotními obtížemi nebo přehodnotit tzv. kompenzační opatření podnikatelům. Pomoci má vláda rovněž těm, kteří museli své živnosti v souvislosti s proticovidovými opatřeními ukončit.

„Jsme přesvědčeni, že vládní opatření jsou nesprávná, nezákonná, neúčelná a pro řadu oborů a segmentů ekonomiky zcela likvidační. Vláda nechává svými kroky padnout stovky a tisíce podnikatelů a živnostníků, na kterých v minulých třiceti letech stavěla ekonomika ČR své základy," píší petenti.

Vláda proti covidu podle hnutí a petentů bojuje systémem pokus-omyl a ve své činnosti selhává. „Vláda popírá aktuální statistická data. Její opatření nevychází z žádné seriózní studie, ani se neopírá o žádná relevantní data státních institucí," píše se v textu petice.

Petičnímu výboru ve Sněmovně předají petici za zrušení pandemického zákona také poslanci Lubomír Volný a Marián Bojko (oba Volný blok). Blok sesbíral za tři týdny pod návrh 17 301 podpisů.

Pandemický zákon byl přijat po dohodě vlády s opozicí, která jeho schválením podmiňovala svůj souhlas s prodloužením nouzového stavu. Návrh na zrušení zákona, případně jeho části, podala Ústavnímu soudu skupina senátorů za STAN, Piráty a ODS.


Autor: ČTK

Prezidentka Zuzana Čaputová navštíví v pátek Prahu 3

25. května 2022 v 09:44

Prezidentka Slovenské republiky přijala pozvání starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka, aby 27. května společně uctili hrdiny z Čech a Slovenska, kteří se před 80 lety podíleli na operaci Anthropoid a atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Třetí městská část při této...

Další články
Nahoru