dnes
Čtvrtek - oblacno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Přírodní oáza v Praze 3: Nad podzemním vodojem jsou hmyzí hotýlky, broukoviště, mokřad i louka
Odumřelé dřevo kvůli zásahům člověka v přírodě mizí. Foto: Jaroslav Beneš

Přírodní oáza v Praze 3: Nad podzemním vodojem jsou hmyzí hotýlky, broukoviště, mokřad i louka

Na Floře se na jaře probudí motýli, čmeláci, vážky nebo samotářské včely. Svůj domov v této oáze přírody našli ptáci, netopýři, motýli, čmeláci, vážky či třeba samotářské včely. Rozkvetou květiny kolem jezírka a bylinky.

Přímo na vodojemu Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) v Hradecké ulici v Praze 3 ochranáři vytvořili stezku ze tří druhů materiálů a podél ní umístili plochy, které představují typy vegetace s odlišným charakterem, než je okolo vznikající květnatá louka.

Vybudováno bylo jezírko s mokřadem obklopené rostlinami jako blatouch, kosatec, pomněnka, orobinec. Na skalce rozkvetou tařice, lomikámen a mateřídouška.

Od roku 2011 spolupracují PVK a další společnosti skupiny Veolia s Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) na zvýšení přírodní rozmanitosti v rámci provozovaných vodohospodářských areálů. Prvním počinem v této oblasti byla instalace budek pro ptáky na čerpacích stanicích.bylinky-nahled

V letošním roce byly zatravněné plochy nad podzemními vodojemy v areálu PVK – Flóra ve spolupráci s ČSOP upraveny tak, aby došlo ke zvýšení rozmanitosti divokých druhů živočichů a rostlin. Přímo na vodojemu ochranáři vytvořili plochy, které představují typy vegetace s odlišným charakterem, než je okolo vznikající květnatá louka.

U živočichů se ochránci přírody zaměřili především na létavé druhy – hmyz, ptáky a netopýry, protože právě ti mají šanci nový domov rychle najít.jezirko-nahled Vybudováno bylo jezírko s mokřadem obklopené rostlinami typu blatouch, kosatec, pomněnka, orobinec; skalka, kde hlavní roli hrají tařice, lomikámen a mateřídouška.

Volně rostoucí byliny reprezentují například řebíček, len, šalvěj, zlatobýl, divizna či hluchavka. Bylinkové zahrádce vévodí třezalka, čekanka, máta, dobromysl a jahodník.

Nové budky i broukoviště

Na Flóře nechybějí hmyzí hotely, budky pro rorýsy a netopýry. Byly také vybudovány umělé úkryty pro hmyz typu logger. Jde o broukoviště, díky němuž je podporován především hmyz, který se vyvíjí v dutinách stromů nebo odumřelém dřevě. Právě tolik potřebné odumřelé dřevo kvůli zásahům člověka v přírodě mizí.

Z hlediska ochrany přírody je však vůbec nejcennějším počinem vytvoření květnaté louky. Na prakticky celý povrch zdejších vodojemů byly vysety směsi semen pocházející z posledních původních a dnes přísně chráněných pražských luk.

Hmyzí hotýlky pomáhají včelkám samotářkám

vcelky-hotel-nahled Vedle všeobecně známé včely medonosné žijí v naší zemi stovky druhů včel.

Nežijí v úlech, ale samotářsky nebo v malých společenstvích v mrtvém dřevě, v zemi na cestách a v pískovnách.

Velmi podstatná část z nich je ohrožená. Mizí, protože nemají dostatek květů a vhodná hnízdiště.

Vzhledem k tomu, že PVK provozují množství objektů, kde jsou zatravněné plochy, často se stromy a keři, rozhodly se pomoci včelám a ve spolupráci s partnerskou firmou Česká voda – Czech Water, a. s., na různých místech vybudovaly hmyzí hotýlky. Kromě běžně používaných materiálů ještě hmyzí hotýlky doplnily šišky a kameny.

V roce 2015 rozmístili zaměstnanci PVK 19 hmyzích hotýlků v provozech čerpacích stanic a vodojemů (například vodojemy v Modřanech). Hotýlky jsou na slunných místech, orientovány převážně k jihu, aby v nich včely měly teplo, jsou chráněny před deštěm.


Další články
Nahoru