Dnes Pátek - obcasny-dest 18°C
Zítra Sobota - zatazeno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Hlupáku, najdeme tě? Praha 8 podala oznámení kvůli poničení malby o Anthropoidu
Aktuální poškození muralu v Praze 8, kvůli kterému radnice podává trestní oznámení. Zdroj foto: se souhlasem MČ Praha 8

Hlupáku, najdeme tě? Praha 8 podala oznámení kvůli poničení malby o Anthropoidu

Radnice Prahy 8 podala trestní oznámení na neznámého pachatele, který na Vychovatelně v Libni poškodil malbu připomínající akci Anthropoid. Velkoplošný moderní obraz, takzvaný mural, byl letos poničen již potřetí. Trestní oznámení radnice podala pro podezření z trestného činu poškozování cizí věci. Informoval o tom mluvčí Martin Šalek. Při operaci Anthropoid spáchali českoslovenští parašutisté v květnu 1942 atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Obraz vznikl předloni.

Už dva roky je na 80 metrů dlouhé zdi nad Vychovatelnou díky streetartovému vyjádření vyprávěn nezapomenutelný, historický příběh našich dějin. Počínaje seskokem parašutistů, přes útok, až po boj v kryptě kostela v Resslově ulici.  

Malba je opakovaně poškozována. Naposledy někdo hnedou barvou přemaloval nacistický symbol SS, přeškrtnul postavu nacisty a modře dopsal nápis: Náckové jebnutý cenzura. 

„Trpělivost s tímto hlupákem, který poškozuje připomínku operace Anthropoid, už nám opravdu došla. Proto podáváme trestní oznámení pro přečin poškození cizí věci. Doufám, že jej policie odhalí a soud spravedlivě potrestá,“ uvedl starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS). 

„Opakované poničení mural artu nad Vychovatelnou mne nesmírně mrzí. Jedná se o umělecké dílo ve veřejném prostoru a je dobře, že v lidech vyvolává emoce, to k umění patří. Je však i jiný způsob jak svůj názor vyjádřit, než ničit práci někoho jiného, nehledě na to, že oprava je finančně náročná,“ dodala Jana Solomonová (ANO), radní pro kulturu a památkovou péči. 

V tomto roce došlo k posprejování mural artu Anthropoid už potřetí, naposledy v noci na čtvrtek 1. června. „Podle projevu jde stále o téhož vandala, který zjevně umělecky vyprávěný příběh na zdi nepochopil a má opakovaně nutkání do něj zasahovat a poškozovat ho,“ podotkl mluvčí Šalek. 

Co na to říká zákon? Podle § 228 Poškození cizí věci Trestního zákoníku České republiky, „kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.“ Nelegální graffiti Praha 8 čistí podle Šalka průběžně po celý rok. 

Mural artem nad Vychovatelnou se Praha 8 úspěšně zapojila do projektu Galerie hl. města Prahy „MuralArtUM 2020“, v rámci kterého Praha výtvarně upravuje nevzhledné betonové plochy v obydlených oblastech.


Autor: Jan Puci

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

21. září 2023 ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru