Dnes Pondělí - skorojasno 16°C
Zítra Úterý - jasno 15°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hlupáku, najdeme tě? Praha 8 podala oznámení kvůli poničení malby o Anthropoidu
Aktuální poškození muralu v Praze 8, kvůli kterému radnice podává trestní oznámení. Zdroj foto: se souhlasem MČ Praha 8

Hlupáku, najdeme tě? Praha 8 podala oznámení kvůli poničení malby o Anthropoidu

Radnice Prahy 8 podala trestní oznámení na neznámého pachatele, který na Vychovatelně v Libni poškodil malbu připomínající akci Anthropoid. Velkoplošný moderní obraz, takzvaný mural, byl letos poničen již potřetí. Trestní oznámení radnice podala pro podezření z trestného činu poškozování cizí věci. Informoval o tom mluvčí Martin Šalek. Při operaci Anthropoid spáchali českoslovenští parašutisté v květnu 1942 atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Obraz vznikl předloni.

Už dva roky je na 80 metrů dlouhé zdi nad Vychovatelnou díky streetartovému vyjádření vyprávěn nezapomenutelný, historický příběh našich dějin. Počínaje seskokem parašutistů, přes útok, až po boj v kryptě kostela v Resslově ulici.  

Malba je opakovaně poškozována. Naposledy někdo hnedou barvou přemaloval nacistický symbol SS, přeškrtnul postavu nacisty a modře dopsal nápis: Náckové jebnutý cenzura. 

„Trpělivost s tímto hlupákem, který poškozuje připomínku operace Anthropoid, už nám opravdu došla. Proto podáváme trestní oznámení pro přečin poškození cizí věci. Doufám, že jej policie odhalí a soud spravedlivě potrestá,“ uvedl starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS). 

„Opakované poničení mural artu nad Vychovatelnou mne nesmírně mrzí. Jedná se o umělecké dílo ve veřejném prostoru a je dobře, že v lidech vyvolává emoce, to k umění patří. Je však i jiný způsob jak svůj názor vyjádřit, než ničit práci někoho jiného, nehledě na to, že oprava je finančně náročná,“ dodala Jana Solomonová (ANO), radní pro kulturu a památkovou péči. 

V tomto roce došlo k posprejování mural artu Anthropoid už potřetí, naposledy v noci na čtvrtek 1. června. „Podle projevu jde stále o téhož vandala, který zjevně umělecky vyprávěný příběh na zdi nepochopil a má opakovaně nutkání do něj zasahovat a poškozovat ho,“ podotkl mluvčí Šalek. 

Co na to říká zákon? Podle § 228 Poškození cizí věci Trestního zákoníku České republiky, „kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.“ Nelegální graffiti Praha 8 čistí podle Šalka průběžně po celý rok. 

Mural artem nad Vychovatelnou se Praha 8 úspěšně zapojila do projektu Galerie hl. města Prahy „MuralArtUM 2020“, v rámci kterého Praha výtvarně upravuje nevzhledné betonové plochy v obydlených oblastech.


Autor: Jan Puci

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Dnes v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Dnes v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Včera v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Včera v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

22. června 2024 ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

Další články
Nahoru