Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Hlubuček: Nadále chceme postihovat jen společensky škodlivou konzumaci alkoholu
Pití alkoholu na veřejnosti má v Praze svá pravidla. Ilustrační foto: archiv

Hlubuček: Nadále chceme postihovat jen společensky škodlivou konzumaci alkoholu

Praha rozšíří počet veřejných míst, kde je zakázáno pití alkoholu, z 837 na 1036. Novou vyhlášku, která to stanovuje, nedávno schválili zastupitelé s platností od letošního července. Novelizaci stávajících pravidel platících od roku 2013 navrhnul náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Mezi politiky, odborníky i veřejností vyvolala vyhláška rozdílné reakce. Pozitivní i kritické. „Nadále chceme postihovat jen společensky škodlivou konzumaci alkoholu. Rozhodně není cílem vyhlášky trestat kohokoli, kdo vyjde na ulici s otevřenou lahví,“ říká v rozhovoru Hlubuček.

Jaké byly hlavní důvody pro novelizaci vyhlášky po devíti letech?

Hlavním důvodem byla aktualizace míst, kde je konzumace alkoholu zakázána. Záměrem bylo vypustit místa, kde konzumace alkoholu již není problémem, a naopak zahrnout místa, kde se od přijetí poslední právní úpravy došlo ke změně, například postihnout nově vzniklé lokality. Posouzení bylo ponecháno městským částem, které mají místní znalost a také o aktualizaci vyhlášky velmi usilovaly.  Do nové úpravy jsme pak zahrnuli i dílčí úpravy, které by měly přispět k její lepší vymahatelnosti.

Jak se novelizací zvýší vymahatelnost zákazu?

Problémem staré úpravy bylo především to, že k postižení jejího porušení bylo třeba prokázat, že daná osoba na zakázaném místě skutečně alkohol konzumovala. Strážníci proto mohli pouze přihlížet, jak osoby třeba i pod zjevným vlivem alkoholu, které se nedopouštěly jiného protiprávního jednání, se zdržují někde na místě, kde se alkohol pít nesmí, třeba i s lahví alkoholu v ruce. Nyní však i takové zdržování se s otevřenou lahví budou moci strážníci na místě řešit, aniž by museli takovou situaci pouze sledovat či vyhledávat svědky, kteří by předchozí pití dosvědčili. Jde právě o nástroj sloužící k vyřešení situace přímo na místě.

           

Z jakých městských částí přišlo nejvíce požadavků na aktualizaci seznamu míst, na kterých je konzumace alkoholu zakázána?

Městské části přistoupily k aktualizaci zakázaných míst pečlivě a odpovědně. U některých skutečně došlo k navýšení jejich počtu, například u Prahy 8. U navržených konkrétních míst však hlavní město Praha nechtělo do návrhů zasahovat, jelikož si jsme vědomi právě zmíněných místních znalostí městských částí. Město proto omezovalo především jejich požadavky na rozšiřování obecnějších důvodů zákazu, kde v návrzích zaznívaly například požadavky na zákaz pití alkoholu v nočních hodinách na celém území městské části, zavedení zákazu pití v okolí obchodů nebo sociálních zařízení a podobně, ty jsme s ohledem na záměr zákaz výrazně nerozšiřovat, odmítli.      

Novinkou má být i zákaz konzumace alkoholu na náplavkách od půlnoci do devíti hodin ráno. Byly zvažováno i jiné časové rozpětí pro platnost tohoto zákazu?

Koncepce obecně závazné vyhlášky byla předmětem velmi rozsáhlé diskuse nad každou její částí, probíráno bylo mnoho variant. Výsledkem diskuse bylo i určení časového rozpětí zákazu na náplavkách, kde také zazněly různé návrhy. Jako rozumná varianta bylo zvoleno řešení, kdy zákaz časově navazuje na ukončení provozu restaurací na náplavkách a dává tak návštěvníkům impuls ke skončení konzumace, což by mělo přinést zklidnění tohoto prostoru po půlnoci. 

Budou strážníci po začátku platnosti novelizace provádět více kontrol? 

Strážníci kontrolují dodržování právních předpisů v rámci výkonu služby průběžně, nepředpokládám, že by záhy po účinnosti vyhlášky docházelo k nějakým speciální plošným akcím zaměřeným na její dodržování. V současnosti magistrát ve spolupráci s městskou policií úzce spolupracují na doladění detailů v metodice k aplikaci vyhlášky. Předpokládám také, že budou strážníci, tak jako u každého nového předpisu, v rámci prevence v úvodních týdnech po 1. červenci především občany upozorňovat na změny, která nová vyhláška přináší.

Vyhlášku nepodpořili koaliční Piráti, kteří jí vyčítají údajnou nepřehlednost, prý se v ní nezorientují ani samotní Pražané. A také tvrdí, že není dobré perzekuovat slušné lidi jen za to, že u sebe mají otevřenou lahve. Co říkáte na tuto argumentaci?

Nová vyhláška navazuje na dosud platnou úpravu, která zde platí od července 2008, která byla průběžně měněna, proto bych Pražany určitě nepodceňoval, že by neporozuměli zavedeným změnám. I to jim ale chceme ulehčit, pro lepší přehlednost například připravujeme mapu, z níž bude zcela jasně patrné, kde je pití alkoholu dovoleno, a kde nikoli.   

Nadále chceme postihovat jen společensky škodlivou konzumaci alkoholu. Rozhodně není cílem vyhlášky trestat kohokoli, kdo vyjde na ulici s otevřenou lahví. Proto je zde nastavena podmínka, že přestupku se dopouští ten, kdo se s otevřenou lahví na veřejném místě zdržuje, tedy zde setrvává nějaký čas, je proto možné z okolností jasně dovodit, že je připraven zde alkohol pít.


Autor: puc

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

Včera ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

Včera ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

Včera v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

Včera v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

Včera v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

25. června 2022 v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Další články
Nahoru