Dnes Pátek - polojasno 24°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Hlubuček: Nadále chceme postihovat jen společensky škodlivou konzumaci alkoholu
Pití alkoholu na veřejnosti má v Praze svá pravidla. Ilustrační foto: archiv

Hlubuček: Nadále chceme postihovat jen společensky škodlivou konzumaci alkoholu

Praha rozšíří počet veřejných míst, kde je zakázáno pití alkoholu, z 837 na 1036. Novou vyhlášku, která to stanovuje, nedávno schválili zastupitelé s platností od letošního července. Novelizaci stávajících pravidel platících od roku 2013 navrhnul náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Mezi politiky, odborníky i veřejností vyvolala vyhláška rozdílné reakce. Pozitivní i kritické. „Nadále chceme postihovat jen společensky škodlivou konzumaci alkoholu. Rozhodně není cílem vyhlášky trestat kohokoli, kdo vyjde na ulici s otevřenou lahví,“ říká v rozhovoru Hlubuček.

Jaké byly hlavní důvody pro novelizaci vyhlášky po devíti letech?

Hlavním důvodem byla aktualizace míst, kde je konzumace alkoholu zakázána. Záměrem bylo vypustit místa, kde konzumace alkoholu již není problémem, a naopak zahrnout místa, kde se od přijetí poslední právní úpravy došlo ke změně, například postihnout nově vzniklé lokality. Posouzení bylo ponecháno městským částem, které mají místní znalost a také o aktualizaci vyhlášky velmi usilovaly.  Do nové úpravy jsme pak zahrnuli i dílčí úpravy, které by měly přispět k její lepší vymahatelnosti.

Jak se novelizací zvýší vymahatelnost zákazu?

Problémem staré úpravy bylo především to, že k postižení jejího porušení bylo třeba prokázat, že daná osoba na zakázaném místě skutečně alkohol konzumovala. Strážníci proto mohli pouze přihlížet, jak osoby třeba i pod zjevným vlivem alkoholu, které se nedopouštěly jiného protiprávního jednání, se zdržují někde na místě, kde se alkohol pít nesmí, třeba i s lahví alkoholu v ruce. Nyní však i takové zdržování se s otevřenou lahví budou moci strážníci na místě řešit, aniž by museli takovou situaci pouze sledovat či vyhledávat svědky, kteří by předchozí pití dosvědčili. Jde právě o nástroj sloužící k vyřešení situace přímo na místě.

           

Z jakých městských částí přišlo nejvíce požadavků na aktualizaci seznamu míst, na kterých je konzumace alkoholu zakázána?

Městské části přistoupily k aktualizaci zakázaných míst pečlivě a odpovědně. U některých skutečně došlo k navýšení jejich počtu, například u Prahy 8. U navržených konkrétních míst však hlavní město Praha nechtělo do návrhů zasahovat, jelikož si jsme vědomi právě zmíněných místních znalostí městských částí. Město proto omezovalo především jejich požadavky na rozšiřování obecnějších důvodů zákazu, kde v návrzích zaznívaly například požadavky na zákaz pití alkoholu v nočních hodinách na celém území městské části, zavedení zákazu pití v okolí obchodů nebo sociálních zařízení a podobně, ty jsme s ohledem na záměr zákaz výrazně nerozšiřovat, odmítli.      

Novinkou má být i zákaz konzumace alkoholu na náplavkách od půlnoci do devíti hodin ráno. Byly zvažováno i jiné časové rozpětí pro platnost tohoto zákazu?

Koncepce obecně závazné vyhlášky byla předmětem velmi rozsáhlé diskuse nad každou její částí, probíráno bylo mnoho variant. Výsledkem diskuse bylo i určení časového rozpětí zákazu na náplavkách, kde také zazněly různé návrhy. Jako rozumná varianta bylo zvoleno řešení, kdy zákaz časově navazuje na ukončení provozu restaurací na náplavkách a dává tak návštěvníkům impuls ke skončení konzumace, což by mělo přinést zklidnění tohoto prostoru po půlnoci. 

Budou strážníci po začátku platnosti novelizace provádět více kontrol? 

Strážníci kontrolují dodržování právních předpisů v rámci výkonu služby průběžně, nepředpokládám, že by záhy po účinnosti vyhlášky docházelo k nějakým speciální plošným akcím zaměřeným na její dodržování. V současnosti magistrát ve spolupráci s městskou policií úzce spolupracují na doladění detailů v metodice k aplikaci vyhlášky. Předpokládám také, že budou strážníci, tak jako u každého nového předpisu, v rámci prevence v úvodních týdnech po 1. červenci především občany upozorňovat na změny, která nová vyhláška přináší.

Vyhlášku nepodpořili koaliční Piráti, kteří jí vyčítají údajnou nepřehlednost, prý se v ní nezorientují ani samotní Pražané. A také tvrdí, že není dobré perzekuovat slušné lidi jen za to, že u sebe mají otevřenou lahve. Co říkáte na tuto argumentaci?

Nová vyhláška navazuje na dosud platnou úpravu, která zde platí od července 2008, která byla průběžně měněna, proto bych Pražany určitě nepodceňoval, že by neporozuměli zavedeným změnám. I to jim ale chceme ulehčit, pro lepší přehlednost například připravujeme mapu, z níž bude zcela jasně patrné, kde je pití alkoholu dovoleno, a kde nikoli.   

Nadále chceme postihovat jen společensky škodlivou konzumaci alkoholu. Rozhodně není cílem vyhlášky trestat kohokoli, kdo vyjde na ulici s otevřenou lahví. Proto je zde nastavena podmínka, že přestupku se dopouští ten, kdo se s otevřenou lahví na veřejném místě zdržuje, tedy zde setrvává nějaký čas, je proto možné z okolností jasně dovodit, že je připraven zde alkohol pít.


Autor: puc

Modří andělé zvou na Slavnosti pivních moků a BBQ

Dnes v 09:05

Slavnosti pivních moků a BBQ nabídnou v sobotu 10. června kromě ochutnávek piva a pravé americké barbecue kuchyně i mnoho aktivit pro malé i velké návštěvníky.  

S Prahou 4 na výlet po Nuslích

Dnes v 07:49

Praha 4 zve v úterý 13. června na výlet po Nuslích, jak je neznáte. Začíná v 16 hodin.

Primátor Svoboda navštívil Prahu 4, řešil i zakrytí Spořilovské spojky

Dnes v 05:40

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS)pokračuje návštěvách městských částí, které avizoval při svém nástupu do funkce. Ve středu 7. června byla na řadě Praha 4, kde primátor s vedením radnice jednal o dopravní, sportovní i bezpečnostní problematice této nejlidnatější...

Setkání kultur Prahy 14 roztančí Rajskou zahradu

Včera ve 21:57

Kampaň Setkání kultur 2023 odstartovala dubnovým hudebním večerem v KD Kyje a radnice zve na další akce. Do letošního ročníku se zapojila pobočka Městské knihovny v Praze Rajská zahrada a od 1. června nabízí k zapůjčení vybrané knihy zahraničních autorů. Setkání kultur je zaměřeno na podporu...

Festival PesFest v parku Na Pankráci

Včera v 07:27

Festival pro psa a jeho rodinu čeká v neděli 11. června jubilejní 10. ročník. Program začíná v 11 hodin a potrvá až do 17. hodiny. Akce se koná za každého počasí a vstup na ní je zdarma.

Sobota: Branický knižní festival se vrací

Včera v 07:18

Branický knižní festival se blíží a slibuje skvělou atmosféru pro knihomoly všeho druhu. Bohatý program od 11 do 19 hodin v sobotu 10. června nabídne například autorská čtení, hudební vystoupení, diskuse s autory a mnoho dalšího.

Zastupitelé Prahy 9 udělali konečný účet za loňským hospodařením městské části

7. června 2023 ve 12:08

Zastupitelé Prahy 9 na úterním jednání schválili komplexní rozbor hospodaření městské části za loňský rok a rozpočtová opatření letošního roku. Loni byly příjmy městské části 1044 milionů korun a výdaje 1070 milion. Rozdíl 26 milionů byl pokryt  úsporami...

Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Začíná veletrh vědy 2023

7. června 2023 v 11:53

Veletrh vědy otevírá své brány široké veřejnosti a čtvrtka 8. června se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i science center. Doprovodný program nabídne přednášky, workshopy nebo panelové diskuse. Třídenní akci pořádá Akademie věd ČR. Vstup...

Dnes: Setkání k prezentaci architektonické soutěže LDN Drnovská

7. června 2023 v 11:19

Setkání se koná dnes v 17 hodin na rohu ulic Dědinská a Pilotů.

Džbán Park pro relaxaci a odpočinek se otevře veřejnosti

7. června 2023 v 10:40

Ve čtvrtek 8. června se pro veřejnost otevře odpočinková plocha nacházející se na jižním břehu vodní nádrže Džbán. Návštěvníci zde ocení nejen lehátka k odpočinku a opalování, aktivity rodinného typu, sportovní vyžití, ale i občerstvení. 

Červen je Měsícem lidských práv na Wikipedii

7. června 2023 v 10:23

Spolek Wikimedia Česká republika, který pečuje o rozvoj české Wikipedie, věnuje červen na Wikipedii lidským právům. Společně s Člověkem v tísni a Amnesty International, které si Wikimedia ČR k projektu zvolila za partnery, chce organizátor akce motivovat dobrovolné wikipedisty i širokou veřejnost,...

Další články
Nahoru