dnes
Čtvrtek - skorojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - zatazeno
9°C
Právo

Jak se hledá job po padesátce? Těžká práce!

Česká republika naštěstí nepatří k zemím s nejvyšší nezaměstnaností v EU. Přesto se počet lidí bez práce dlouhodobě nedaří snižovat. I v říjnu zůstala na čísle 7,6 %, což na první pohled nevypadá zle. Podíváme-li se na nezaměstnanost z jiného úhlu, zjistíme, že to není tak jednoduché. Úřad práce eviduje 556 681 uchazečů o zaměstnání, kterým nabízí pouhých 39 137 pracovních míst. Z toho tedy vyplývá, že na jedno pracovní místo se hlásí více než 14 uchazečů.

Právní poradna

Domníváte-li se, že jste se stali obětí diskriminace, můžete volat na linku +420 777 564 332, psát na  poradna@alternativaplus.cz nebo poradnu v úterý od 10:00 do 16:00 osobně navštívit na adrese: U Průhonu 1567 / 7a, Praha 7.

Tyto podmínky jsou příznivé pro zaměstnavatele, kteří vybírají z obrovského počtu kandidátů. Toto je pozitivum současného stavu. Zaměstnavatelé tak mají jistotu, že najdou vhodného uchazeče. Ale ten, byť splňuje všechny požadavky, tuto jistotu nemá. Při takto závratném poměru (14:1) se pracovní trh snadno deformuje a dochází k diskriminaci. Ze statistik vyplývá, že nejvíce ohroženými skupinami na trhu práce jsou ženy a lidé nad padesát let.

Diskriminace je neodůvodněné nerovné zacházení. Za diskriminaci je považováno i nepříznivé zacházení na základě domnělého důvodu. Například pokud zaměstnavateli připadáte příliš staří, nebo příliš mladí.

Diskriminační jsou i takovéto inzeráty: „vhodné pro studenty“, „práce v mladém kolektivu“, „vhodné pro maminky na mateřské dovolené“. S podobnou diskriminací se lidé setkávají i během přijímacích pohovorů: „Zvládnete ve svém věku tuto práci?“, „Plánujete rodinu?“, „Vy ještě studujete?“. A když se již zaměstnání podaří sehnat, většinou ženy i lidé nad padesát let dostanou horší podmínky než ostatní zaměstnanci.

„Současný stav na trhu práce nutí mnoho lidí setrvávat v diskriminujícím prostředí, mnohé do zaměstnání vůbec nepustí. Stávající legislativa nabízí mnohé možnosti obrany, ovšem málokdo si může dovolit zaplatit právníka. Proto je tedy Právní poradna Alternativy 50+, která nabízí svou pomoc bezplatně, další možností, kam se obrátit pro pomoc,“ poukazuje Světlana Sokačová, koordinátorka poradenských aktivit Alternativy 50+, o.p.s.

Potřebné zákony jsou tedy již přijaté, ovšem občané často nevědí, jak je využít ve svůj prospěch. Problémem je i komplikovaná vymahatelnost práva. Ale v České republice jasně platí, že kde není žalobce, není ani soudce.

Proto by se měli politici a političky a další osoby v rozhodovacích pozicích zaměřit na zlepšování situace v oblasti aplikace a vymahatelnosti práva a také kontrolu dodržování zákonů ze strany zaměstnavatelů a pracovních agentur.

Pomoci se snaží již zmiňovaná poradna, která pomáhá lidem diskriminovaným kvůli věku či pohlaví, při ztrátě a hledání zaměstnání nebo slaďování pracovního a rodinného života. Poradna je bezplatná a provozuje ji obecně prospěšná společnost Alternativa 50+.


Novela zákona o elektronických komunikacích ve vztahu k operátorům

1. listopadu 2017 v 16:08

Po mnoha letech intenzivního jednání všech složek legislativního procesu a velkého tlaku veřejnosti, respektive neziskových sdružení, vešla v účinnost novela zákona o elektronických komunikacích, zaměřená primárně na problematiku ochrany spotřebitele při styku s telekomunikačními...

Novela zákona o daních z příjmů: Podnikatelům se vyplatí změny využít už letos

24. října 2017 v 11:02

Konec roku se blíží a mnozí podnikatelé i firmy už teď začínají připravovat podklady k daňovému přiznání. Letos v červenci byl přijat daňový balíček se zásadními novelami zákona o daních z příjmů. Díky přechodnému ustanovení mají podnikatelé letos dvě možnosti, jak při tvorbě daňového přiznání...

Registrujte se na seminář. Téma? GPDR - seznámení a poznatky z praxe

16. října 2017 ve 20:08

Advokátní kanceláří macek I legal chystá na listopad seminář na téma GPDR – seznámení a poznatky z praxe. Volná místa jsou ještě k dispozici. 

Právní úprava kamerových systémů podle GDPR

8. října 2017 v 15:59

To, že bylo přijato nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679, tzv. obecné nařízení o ochraně osobních údajů, zkráceně též nazýváno GDPR podle anglické zkratky general data protection regulation, je již mezi podnikateli poměrně známou skutečností. Stále však mnoho z nich tápe v některých...

Právo: Kdy je možné domáhat se opravy zdi na hranici sousedních pozemků?

28. srpna 2017 v 08:15

Oddělení sousedních pozemků je každodenní problém a v praxi často nastávají případy, kdy není možné jednoznačně určit, kde se nachází jejich přesná hranice. Zákon číslo 89/2012 Sb., nový občanský zákoník (dále jen „NOZ“), problematiku hraničních linií na rozdíl od svého předchůdce reguluje poměrně...

E-shopy budou muset měnit obchodní podmínky. Nařízení EU začne platit v květnu 2018

21. srpna 2017 v 09:10

Nově přijaté nařízení EU, které se dotýká v podstatě téměř všech podnikatelů, se pochopitelně výrazně dotkne i fungování majitelů a provozovatelů eshopů.

Právní pohled: Jak postupovat, pokud má soused žumpu na mém pozemku?

17. srpna 2017 v 08:04

Nastane-li v sousedských vztazích situace, že soused dlouhodobě užívá žumpu, která je na hranicích jeho pozemku s vaším nebo dokonce přímo na vašem pozemku existuje hned několik možností, jak tuto situaci právně vyřešit.

Může se vám hodit: Jak se bránit sousedovi, který ohrožuje čistotu vaší vody

2. srpna 2017 v 09:10

Pokud už se vám někdy stalo, že váš soused ohrožoval čistotu vaši vody ve studni, pak v následujících řádcích se dozvíte, jak se mu bránit.

Česká republika má zaplatit majitelům bytů miliony

17. července 2017 ve 14:42

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (dále „ESLP“) odmítl odvolání České republiky ve věci ČAPSKÝ a JESCHKEOVÁ proti ČESKÉ REPUBLICE a potvrdil tak své dřívější rozhodnutí z 9. února 2017, které tímto nabylo právní moci dne 3. července 2017. Rozsudkem bylo výše uvedeným majitelům bytů...

Novela vyhlášky o registraci vozidel

30. června 2017 v 09:56

Dne 1. 6. 2017 nabyla účinnosti vyhláška Ministerstva dopravy č. 158/2017 Sb., kterou se mění vyhláška č. 343/2014 Sb., o registraci vozidel, ve znění pozdějších předpisů. Jedná se o již třetí novelizaci vyhlášky o registraci vozidel v roce 2017.

Další články
Nahoru