Dnes Pátek - snih -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Hledá se projektant vysokorychlostní tratě v Praze, Správa železnic vyhlásila tendr
Před pár měsíci byl zveřejněn architektonický návrh terminálu vysokorychlostní železnice na východním okraji Prahy. Zdroj vizualizace: Správa železnic

Hledá se projektant vysokorychlostní tratě v Praze, Správa železnic vyhlásila tendr

Správa železnic (SŽ) vyhlásila tendr na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí k rychlotrati mezi Vršovicemi a Běchovicemi v Praze. V pořadí je to osmý úsek sítě vysokorychlostních tratí, na který projektant připraví technický návrh. Informoval o tom mluvčí SŽ Jan Nevola. Cena zakázky je podle něj 105 milionů korun bez DPH.  

Vysokorychlostní trať (VRT) na území hlavního města je součástí připravovaného ramene RS 1 Praha – Brno – Ostrava. Na úsek s pracovním názvem VRT Praha naváže již projektovaná trať v Polabí, kterou budou v budoucnu využívat také vlaky ve směru na Pardubice, Hradec Králové nebo Wrocłav.

Dodavatel kromě Dokumentace pro územní rozhodnutí zpracuje také dokumentaci pro posouzení vlivů stavby na životní prostředí EIA, digitální model VRT Praha ve standardu BIM a návrh spolehlivosti a bezpečnosti trati v souladu se systémem RAMS.

„Součástí zakázky je rovněž návrh čtvrté traťové koleje mezi stanicemi Praha-Libeň – Praha-Běchovice a zázemí pro údržbu vysokorychlostních souprav ve Strašnicích,“ upřesnil Nevola.

SŽ vyhlásila zadávací řízení podle inovativní metody Best Value. Její principy jsou aplikovány v průběhu celé soutěže, včetně hodnocení nabídek. „Cílem tohoto přístupu je nalezení kvalitního, samostatného a invenčního dodavatele, který se vypořádá se složitým prostředím městské zástavby,“ vysvětlil mluvčí.

VRT Praha podle něj navýší kapacitu železnice v hlavním městě. Navržena bude jako dvoukolejná trať vybavená evropským zabezpečovačem ETCS. Rychlost vlaků se v tomto úseku bude pohybovat mezi 160 až 240 km/h. Dokončení dokumentace pro územní rozhodnutí předpokládá SŽ v roce 2025, zahájení stavby pak v roce 2029.


Autor: Jan Puci

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

Včera v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru