Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Hlavním úkolem je zajistit energetické fungování Prahy 8, říká staronový starosta Gros
Ondřej Gros po zvolení starostou Prahy 8. Foto: P8

Hlavním úkolem je zajistit energetické fungování Prahy 8, říká staronový starosta Gros

Na začátku listopadu se stal Ondřej Gros (ODS) podruhé starostou Prahy 8. Vede koalici občanských demokratů, TOP 09, ANO, STAN a uskupení Patrioti. Jak uvádí v rozhovoru pro server Pražský patriot, věří, že toto politické spojení bude stabilní. Za priority ve funkci považuje udržení stabilního rozpočtu a standardů služeb radnice. „Hlavním úkolem je teď zajistit energetické fungování naší městské části,“ zdůrazňuje.

Jaké jsou Vaše priority ve funkci starosty Prahy 8?
Tyto priority jsem říkal před volbami a říkám je i teď. Základní věcí je udržet stabilitu rozpočtu i přes neuvěřitelný vývoj v oblasti energií. A tuto stabilitu bych rád udržel bez toho, abychom omezovali služby radnice občanům. Bude to ale velmi složitý úkol. Druhou prioritou je tedy udržet standardy služeb radnice.

Považujete koalici ve vedení městské části za dostatečně stabilní, aby vydržela do voleb v roce 2026?
Za prvé bych rád poděkoval voličům, kteří nám dali víc hlasů a tím pádem i víc mandátů než minule. O stabilitě koalice jsem přesvědčen, máme solidní většinu 27 mandátů z 45 křesel, spolupracovali jsme i v minulém volebním období, panuje mezi námi základní důvěra.

Anketa

Vadí vám spolupráce ODS, TOP 09 a hnutí ANO na komunální úrovni?

47.8%
(47.8%)
52.2%
(52.2%)

Bylo toto složení koalice jedinou preferovanou variantou s ohledem na výsledky voleb?
Byla to asi první varianta vzhledem k tomu, že jsme spolu dokázali fungovat i v minulosti. A i když žádné vyjednávání není jednoduché, dokázali jsme se dohodnout poměrně rychle a korektně, což oceňuji. Proto na další varianty nedošlo.

Jsou mezi koaličními stranami témata, na která panují odlišné názory a budete o nich muset i v rámci vedení městské části vyjednávat?
Zatím jsme příliš brzy po zvolení, taková témata se časem určitě najdou, ale osobně vždy preferuji dohodu a kompromis před siláckými gesty. Jako první nás čeká rozpočet na rok 2023, to je vždy věc vyjednávání.

Po zvolení jste řekl, že pro radnici je nutné mít dobrý vztah a spolupráci s hlavním městem? Jak Vy sám k tomu chcete přispívat?
Moje zásada je vždy snaha o dohodu. Nicméně ta musí být i na druhé straně. V příliš mnoha otázkách přitom v minulém volebním období nebyla především na straně vedení hlavního města. Ale jak je vidět třeba v otázce Nové Palmovky, k dohodě dospět lze, i když si třeba politicky úplně nerozumíme. Snad nové vedení magistrátu bude poněkud – diplomaticky řečeno – vnímavější k potřebám městských částí.

Z jakých dosavadních chyb ve funkci starosty byste se v tomto volebním chtěl poučit?
Nikdo není neomylný, tím méně já. Nicméně si myslím, že jsme minulé velmi složité volební období prošli bez nějakých velkých kiksů. Asi bych dnes něco řešil jinak, ale jak se projevilo ve volbách, voliči naši práci spíš ocenili.

Má Praha 8 na nadcházející měsíce připravena opatření pro sociálně slabé v případě zhoršování ekonomické situace?
Pomoc má několik rovin – ta úplně první je úroveň státní. Pak je tu pomoc, která už běží především přes základní školy z mimořádné dotace magistrátu. Osobně vnímám třeba potíže sportovních klubů, jsem však přesvědčen, že naším hlavním úkolem je teď zajistit energetické fungování naší městské části, především pak školství. Pokud budeme pak schopni ještě pomáhat, tím lépe.


Autor: Jan Puci

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru