Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hlavním úkolem je zajistit energetické fungování Prahy 8, říká staronový starosta Gros
Ondřej Gros po zvolení starostou Prahy 8. Foto: P8

Hlavním úkolem je zajistit energetické fungování Prahy 8, říká staronový starosta Gros

Na začátku listopadu se stal Ondřej Gros (ODS) podruhé starostou Prahy 8. Vede koalici občanských demokratů, TOP 09, ANO, STAN a uskupení Patrioti. Jak uvádí v rozhovoru pro server Pražský patriot, věří, že toto politické spojení bude stabilní. Za priority ve funkci považuje udržení stabilního rozpočtu a standardů služeb radnice. „Hlavním úkolem je teď zajistit energetické fungování naší městské části,“ zdůrazňuje.

Jaké jsou Vaše priority ve funkci starosty Prahy 8?
Tyto priority jsem říkal před volbami a říkám je i teď. Základní věcí je udržet stabilitu rozpočtu i přes neuvěřitelný vývoj v oblasti energií. A tuto stabilitu bych rád udržel bez toho, abychom omezovali služby radnice občanům. Bude to ale velmi složitý úkol. Druhou prioritou je tedy udržet standardy služeb radnice.

Považujete koalici ve vedení městské části za dostatečně stabilní, aby vydržela do voleb v roce 2026?
Za prvé bych rád poděkoval voličům, kteří nám dali víc hlasů a tím pádem i víc mandátů než minule. O stabilitě koalice jsem přesvědčen, máme solidní většinu 27 mandátů z 45 křesel, spolupracovali jsme i v minulém volebním období, panuje mezi námi základní důvěra.

Anketa

Vadí vám spolupráce ODS, TOP 09 a hnutí ANO na komunální úrovni?

47.8%
(47.8%)
52.2%
(52.2%)

Bylo toto složení koalice jedinou preferovanou variantou s ohledem na výsledky voleb?
Byla to asi první varianta vzhledem k tomu, že jsme spolu dokázali fungovat i v minulosti. A i když žádné vyjednávání není jednoduché, dokázali jsme se dohodnout poměrně rychle a korektně, což oceňuji. Proto na další varianty nedošlo.

Jsou mezi koaličními stranami témata, na která panují odlišné názory a budete o nich muset i v rámci vedení městské části vyjednávat?
Zatím jsme příliš brzy po zvolení, taková témata se časem určitě najdou, ale osobně vždy preferuji dohodu a kompromis před siláckými gesty. Jako první nás čeká rozpočet na rok 2023, to je vždy věc vyjednávání.

Po zvolení jste řekl, že pro radnici je nutné mít dobrý vztah a spolupráci s hlavním městem? Jak Vy sám k tomu chcete přispívat?
Moje zásada je vždy snaha o dohodu. Nicméně ta musí být i na druhé straně. V příliš mnoha otázkách přitom v minulém volebním období nebyla především na straně vedení hlavního města. Ale jak je vidět třeba v otázce Nové Palmovky, k dohodě dospět lze, i když si třeba politicky úplně nerozumíme. Snad nové vedení magistrátu bude poněkud – diplomaticky řečeno – vnímavější k potřebám městských částí.

Z jakých dosavadních chyb ve funkci starosty byste se v tomto volebním chtěl poučit?
Nikdo není neomylný, tím méně já. Nicméně si myslím, že jsme minulé velmi složité volební období prošli bez nějakých velkých kiksů. Asi bych dnes něco řešil jinak, ale jak se projevilo ve volbách, voliči naši práci spíš ocenili.

Má Praha 8 na nadcházející měsíce připravena opatření pro sociálně slabé v případě zhoršování ekonomické situace?
Pomoc má několik rovin – ta úplně první je úroveň státní. Pak je tu pomoc, která už běží především přes základní školy z mimořádné dotace magistrátu. Osobně vnímám třeba potíže sportovních klubů, jsem však přesvědčen, že naším hlavním úkolem je teď zajistit energetické fungování naší městské části, především pak školství. Pokud budeme pak schopni ještě pomáhat, tím lépe.


Autor: Jan Puci

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru