Dnes Úterý - zatazeno 5°C
Zítra Středa - zatazeno 5°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Hlavním úkolem je zajistit energetické fungování Prahy 8, říká staronový starosta Gros
Ondřej Gros po zvolení starostou Prahy 8. Foto: P8

Hlavním úkolem je zajistit energetické fungování Prahy 8, říká staronový starosta Gros

Na začátku listopadu se stal Ondřej Gros (ODS) podruhé starostou Prahy 8. Vede koalici občanských demokratů, TOP 09, ANO, STAN a uskupení Patrioti. Jak uvádí v rozhovoru pro server Pražský patriot, věří, že toto politické spojení bude stabilní. Za priority ve funkci považuje udržení stabilního rozpočtu a standardů služeb radnice. „Hlavním úkolem je teď zajistit energetické fungování naší městské části,“ zdůrazňuje.

Jaké jsou Vaše priority ve funkci starosty Prahy 8?
Tyto priority jsem říkal před volbami a říkám je i teď. Základní věcí je udržet stabilitu rozpočtu i přes neuvěřitelný vývoj v oblasti energií. A tuto stabilitu bych rád udržel bez toho, abychom omezovali služby radnice občanům. Bude to ale velmi složitý úkol. Druhou prioritou je tedy udržet standardy služeb radnice.

Považujete koalici ve vedení městské části za dostatečně stabilní, aby vydržela do voleb v roce 2026?
Za prvé bych rád poděkoval voličům, kteří nám dali víc hlasů a tím pádem i víc mandátů než minule. O stabilitě koalice jsem přesvědčen, máme solidní většinu 27 mandátů z 45 křesel, spolupracovali jsme i v minulém volebním období, panuje mezi námi základní důvěra.

Anketa

Vadí vám spolupráce ODS, TOP 09 a hnutí ANO na komunální úrovni?

47.8%
(47.8%)
52.2%
(52.2%)

Bylo toto složení koalice jedinou preferovanou variantou s ohledem na výsledky voleb?
Byla to asi první varianta vzhledem k tomu, že jsme spolu dokázali fungovat i v minulosti. A i když žádné vyjednávání není jednoduché, dokázali jsme se dohodnout poměrně rychle a korektně, což oceňuji. Proto na další varianty nedošlo.

Jsou mezi koaličními stranami témata, na která panují odlišné názory a budete o nich muset i v rámci vedení městské části vyjednávat?
Zatím jsme příliš brzy po zvolení, taková témata se časem určitě najdou, ale osobně vždy preferuji dohodu a kompromis před siláckými gesty. Jako první nás čeká rozpočet na rok 2023, to je vždy věc vyjednávání.

Po zvolení jste řekl, že pro radnici je nutné mít dobrý vztah a spolupráci s hlavním městem? Jak Vy sám k tomu chcete přispívat?
Moje zásada je vždy snaha o dohodu. Nicméně ta musí být i na druhé straně. V příliš mnoha otázkách přitom v minulém volebním období nebyla především na straně vedení hlavního města. Ale jak je vidět třeba v otázce Nové Palmovky, k dohodě dospět lze, i když si třeba politicky úplně nerozumíme. Snad nové vedení magistrátu bude poněkud – diplomaticky řečeno – vnímavější k potřebám městských částí.

Z jakých dosavadních chyb ve funkci starosty byste se v tomto volebním chtěl poučit?
Nikdo není neomylný, tím méně já. Nicméně si myslím, že jsme minulé velmi složité volební období prošli bez nějakých velkých kiksů. Asi bych dnes něco řešil jinak, ale jak se projevilo ve volbách, voliči naši práci spíš ocenili.

Má Praha 8 na nadcházející měsíce připravena opatření pro sociálně slabé v případě zhoršování ekonomické situace?
Pomoc má několik rovin – ta úplně první je úroveň státní. Pak je tu pomoc, která už běží především přes základní školy z mimořádné dotace magistrátu. Osobně vnímám třeba potíže sportovních klubů, jsem však přesvědčen, že naším hlavním úkolem je teď zajistit energetické fungování naší městské části, především pak školství. Pokud budeme pak schopni ještě pomáhat, tím lépe.


Autor: Jan Puci

Praha 13: Mimořádné dotace pro kluby, spolky a volnočasové organizace

21. listopadu 2022 v 19:15

Rada městské části Praha 13 dnes odsouhlasila poskytnutí dotací na provozní výdaje sportovním klubům, kulturním spolkům a dalším volnočasovým organizacím v celkové výši 750 tisíc korun. Registrovaným organizacím, které pořádají aktivity pro občany Prahy 13, nabízí radnice pomoc formou mimořádné...

Další články
Nahoru