Dnes Středa - skorojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Hlavním nádražím už prošlo přes sto tisíc uprchlíků
Centrum pomoci uprchlíkům v jižním křídle Fantovy budovy hlavního nádraží. Foto: JP

Hlavním nádražím už prošlo přes sto tisíc uprchlíků

Pražským hlavním nádraží prošlo od konce února přes 100 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. V posledních dnech jejich počet klesá. Informovala o tom mluvčí státní organizace Správa železnic (SŽ) Nela Friebová.

Každý den se podle Friebové stará o uprchlíky na nádraží 40 až 50 pracovníků hasičského sboru, SŽ, magistrátu, drah, policie a také medici a dobrovolníci z neziskových organizací, kteří jsou k dispozici nepřetržitě. „Díky tomu se mimořádná situace prakticky nijak nedotkla běžných cestujících či řízení provozu,“ sdělila mluvčí.

Evakuační vlaky s Ukrajinci začaly do Prahy přijíždět před více než měsícem. První pomoc pro ně byla k dispozici prostřednictvím stanu v prostorách nové odbavovací haly mezi vstupy do metra. Následně vzniklo improvizované centrum pomoci v jižním křídle Fantovy budovy, kde zájemci dostanou základní informace o možnostech pomoci.

„K dispozici máme jižní část Fantovy budovy a celé její přízemí, které sousedí se schodištěm do druhého patra, kde je kulturní sál. Ten nyní slouží jako odpočinková místnost. Dále je v přízemí Fantovy budovy i improvizovaná ošetřovna, kde medici 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ve spolupráci se Záchrannou službou hl. m. Prahy zajišťují prvotní ošetření, případně směřují uprchlíky na služby krizového centra,“ uvedl za SŽ vedoucí správy budovy hlavního nádraží Jan Vágner.

Snahou je, aby se ukrajinští uprchlíci zdrželi na hlavním nádraží maximálně v řádu několika hodin a co nejdříve pokračovali v cestě do dalších destinací nebo do krajského kontaktního centra, kde jim je poskytnuta další pomoc.

Vedle toho bylo podle Vágnera nezbytné zajistit, aby nádraží fungovalo zcela standardně a cestující i dopravci získali komfort, na který jsou zvyklí. V běžný pracovní den nádražím projede téměř 980 vlaků a projde kolem 70 tisíc cestujících.

„Řízení provozu muselo řešit požadavek na přistavování vlaků s uprchlíky k prvnímu nástupišti, aby měli co nejkratší cestu k pomoci,“ podotkl.


Autor: puc

V Praze 14 se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské

Dnes ve 13:52

Od 9. do 31. října se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské ulici před křižovatkou s ulicí Vizírská.

Praha 6: Uzavření Gymnasijní ulice

25. září 2023 v 09:01

Od 25. září do 4. října bude z důvodu obnovy vodovodního řadu uzavřena v obou směrech Gymnasijní ulice.

Silniční běh Běchovice - Praha přinese dopravní omezení

23. září 2023 v 06:05

V neděli 24. září se uskuteční 127. ročník silničního běhu Běchovice – Praha, který budou doprovázet dopravní opatření.  

Další články
Nahoru