Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hlavní sídlo České pošty v Jindřišské ulici Praha nakonec nekoupí
Budova pošty v centru Prahy. Foto: Ondřej Kořínek / Wikimedia Commons

Hlavní sídlo České pošty v Jindřišské ulici Praha nakonec nekoupí

Praha nakonec nekoupí od České pošty její hlavní budovu v Jindřišské ulici. Pro potřeby magistrátu tam není podle města dost prostoru a modernizace objektu by byla příliš nákladná. Pražský magistrát to uvedl v tiskové zprávě. Prodejem nemovitostí se pošta snaží stabilizovat své hospodaření. V dřívějším tendru na koupi hlavní budovy v Jindřišské ulici s vyvolávací cenou 1,538 miliardy korun se v závěru loňského roku neobjevil žádný zájemce. Mluvčí České pošty Matyáš Vitík ČTK řekl, že s prodejem hlavní budovy pošta dál počítá a nyní analyzuje možnosti.

Hlavní město se podrobně seznámilo s podmínkami výběrového řízení České pošty na prodej nemovitostí v lokalitách Jindřišská a Moravská v Praze. Z výsledků šetření však vyplývá, že budova v Jindřišské ulici v tuto chvíli nemůže uspokojit potřeby magistrátu.

Důvodem je především nedostatek prostoru pro úřad při zachování pobočky České pošty v objektu, ale také nevyhovující dispoziční řešení nebo skutečnost, že nejsou splněny veškeré požadavky na objektovou bezpečnost.

V současnosti tkví hlavní problém v tom, že celková podlahová plocha objektu v Jindřišské ulici je sice srovnatelná se stávajícími prostorami úřadu, ovšem po odečtení plochy potřebné pro pobočku České pošty je zbývající část budovy pro potřeby úřadu nedostatečná. Týká se to jak prostor kancelářských, tak obslužných, skladovacích i manipulačních.

Dalším důvodem, který se plně projevil teprve po podrobném prostudování dostupné dokumentace výběrového řízení, je nevyhovující dispoziční řešení, které neodpovídá struktuře úřadu a nutnosti plnit zákonné požadavky na některá jednání s klienty, například neveřejnost jednání.

Rozsah nutných stavebních úprav adaptujících budovu pro potřeby úřadu značně převyšuje původní předpoklady a navýšené výdaje na nezbytné stavební práce by tak zvýšily celkové náklady transakce pro hlavní město.

„Významným problémem se i díky neblahým událostem z konce loňského roku ukázaly požadavky na objektovou bezpečnost, kdy umístění pobočky České pošty a úřadu do jedné budovy vytváří v tomto aspektu složitou situaci, neboť dispoziční řešení zejména veřejných prostor v přízemí budovy reálně v podstatě neumožňuje zabránit prolínání jednotlivých provozů a zajištění plnění nezbytných bezpečnostních opatření," sdělil magistrát.

Česká pošta přes dosavadní neúspěchy stále s prodejem své nynější hlavní budovy počítá a věří, že se najdou jiní zájemci. „Náš záměr prodat celou tu nemovitost nadále trvá. Analyzujeme nějaké další možnosti, jakým způsobem budovu prodat," řekl mluvčí pošty Vitík. „Není to něco, na co bychom museli spěchat. Co se týká financí, tak nejsme závislí na tom, jestli tu budovu prodáme, nebo ne v nějakém krátkém časovém horizontu," dodal.


Autor: ČTK

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

Včera ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Další články
Nahoru