Hlavní nádraží rozezní 150 hudebníků a 60 sboristů, upozorní na problémy v kultuře
Ke konkrétním aktivitám iniciativy se zatím z Ministerstva kultury vyjádřili tisková mluvčí Jana Malíková, která údajně zmínila, že problém podfinancování odměňování v kultuře je letitý.
„To je pravda jen částečně. Za minulých vlád se totiž dařilo platy v kultuře pravidelně navyšovat a díky rušení nejnižších platových tabulek se kultuře dokonce povedlo v odměňování poskočit k ostatním sektorům veřejných služeb. Teď ale hrozí úplně opačný trend. My chápeme, že poslední rok a půl je situace náročná pro všechny, ale ministerstvo přece nemůže strkat hlavu do písku. Na zaměstnance v kultuře kvůli pasivitě vlády už skoro dva roky dopadá plná tíha zdražování, a to je neudržitelné a nepřijatelné,“ oponoval oficiálnímu vyjádření prezident Unie orchestrálních hudebníků ČR a lídr iniciativy Jiří Dokoupil..
„Pana ministra jsme vyzvali, aby s námi i veřejností přišel o problémech, které v kultuře vidíme, diskutovat. Pan ministr nejprve navrhl, aby tato diskuse proběhla na schůzi tripartity. Tam samozřejmě probíhat má, ale v tuto chvíli to podle nás samo o sobě nestačí. Za prvé proto, že pro další jednání zatím ani není znám termín, ale například rozpočet pro příští rok je nutné řešit co nejdříve. Pan ministr Baxa nám potvrdil, že je připraven se navržené diskuse zúčastnit. My se nyní budeme snažit, abychom společně s ministerstvem našli co nejbližší možný termín. Dál se uvidí,“ sdělil Dokoupil.
Týden happeningů
Zaměstnanci dvou desítek významných kulturních institucí z celé republiky se v minulém týdnu připojili k iniciativě Nenechme kulturu utichnout. Byli mezi nimi například zaměstnanci České filharmonie, Národního muzea, Národního divadla, Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Národního divadla Brno, Filharmonie Brno, Janáčkovy filharmonie Ostrava, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a dalších.
Iniciativu dále podpořily známé osobnosti české kultury, jako houslista Václav Hudeček, dirigent Jan Kučera, šéf Opery Národního divadla Robert Jindra, hudební publicista Jiří Vejvoda, ale i zpěvák Daniel Hůlka, houslistka Markéta Muzikářová nebo herečka Dana Morávková.
„Začínal jsem kariéru koncem zázračných 60. let, kdy v celém světě a také u nás seriózní umění vzkvétalo. Je mně opravdu smutno, když vidím, do jakého stavu jsme se dostali. Je neuvěřitelné, že náš stát dává na kulturu necelé jedno procento ze státního rozpočtu, zatímco jsou v Evropě země, které přispívají až 3 procenta,“ řekl Hudeček.
Pozitivních ohlasů máme tisíce, teď potřebujeme řešení
Celá kampaň pod heslem Hraju forte! směřuje k neděli 8. října, kdy se na pražském hlavním nádraží ke společnému protestnímu koncertu potká na 150 hudebníků z celého Česka, což je přibližně dvojnásobek běžného „velkého“ orchestru. Svými hlasy je doplní i šedesátka sboristů.
„Vystoupení jsme původně chtěli realizovat v Rudolfinu, to však z Ministerstva kultury obdrželo doporučení neuzavřít s námi smlouvu,“ řekl Dokoupil.