Dnes Pátek - prehanky-dest 28°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 25°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hlavní nádraží rozezní 150 hudebníků a 60 sboristů, upozorní na problémy v kultuře
8 říjen
Koncerty
Nespokojení hudebníci vystoupili už na piazzetě Národního divadla. Foto: Adison

Hlavní nádraží rozezní 150 hudebníků a 60 sboristů, upozorní na problémy v kultuře

8. 10. 2023
V neděli 8. října ve 14 hodin v hale nové budovy na hlavním nádraží v Praze společně zahraje a zazpívá přes 150 umělců z celé republiky. Bude se jednat o happening iniciativy Nenechme kulturu utichnout, která chce kampaní pod hesle „Hraju forte!“ poukázat na to, že vláda se s plánem dát v příštím roce do kultury jen 0,64 procenta výdajů státního rozpočtu nedrží svého slibu přibližovat se k hranici jednoho procenta. Neřešeny podle iniciativy zůstávají i platy v kultuře.  

Ke konkrétním aktivitám iniciativy se zatím z Ministerstva kultury vyjádřili tisková mluvčí Jana Malíková, která údajně zmínila, že problém podfinancování odměňování v kultuře je letitý.

„To je pravda jen částečně. Za minulých vlád se totiž dařilo platy v kultuře pravidelně navyšovat a díky rušení nejnižších platových tabulek se kultuře dokonce povedlo v odměňování poskočit k ostatním sektorům veřejných služeb. Teď ale hrozí úplně opačný trend. My chápeme, že poslední rok a půl je situace náročná pro všechny, ale ministerstvo přece nemůže strkat hlavu do písku. Na zaměstnance v kultuře kvůli pasivitě vlády už skoro dva roky dopadá plná tíha zdražování, a to je neudržitelné a nepřijatelné,“ oponoval oficiálnímu vyjádření prezident Unie orchestrálních hudebníků ČR a lídr iniciativy Jiří Dokoupil..

„Pana ministra jsme vyzvali, aby s námi i veřejností přišel o problémech, které v kultuře vidíme, diskutovat. Pan ministr nejprve navrhl, aby tato diskuse proběhla na schůzi tripartity. Tam samozřejmě probíhat má, ale v tuto chvíli to podle nás samo o sobě nestačí. Za prvé proto, že pro další jednání zatím ani není znám termín, ale například rozpočet pro příští rok je nutné řešit co nejdříve. Pan ministr Baxa nám potvrdil, že je připraven se navržené diskuse zúčastnit. My se nyní budeme snažit, abychom společně s ministerstvem našli co nejbližší možný termín. Dál se uvidí,“ sdělil Dokoupil. 

Týden happeningů 

Zaměstnanci dvou desítek významných kulturních institucí z celé republiky se v minulém týdnu připojili k iniciativě Nenechme kulturu utichnout. Byli mezi nimi například zaměstnanci České filharmonie, Národního muzea, Národního divadla, Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Národního divadla Brno, Filharmonie Brno, Janáčkovy filharmonie Ostrava, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a dalších. 

Iniciativu dále podpořily známé osobnosti české kultury, jako houslista Václav Hudeček, dirigent Jan Kučera, šéf Opery Národního divadla Robert Jindra, hudební publicista Jiří Vejvoda, ale i zpěvák Daniel Hůlka, houslistka Markéta Muzikářová nebo herečka Dana Morávková.

„Začínal jsem kariéru koncem zázračných 60. let, kdy v celém světě a také u nás seriózní umění vzkvétalo. Je mně opravdu smutno, když vidím, do jakého stavu jsme se dostali. Je neuvěřitelné, že náš stát dává na kulturu necelé jedno procento ze státního rozpočtu, zatímco jsou v Evropě země, které přispívají až 3 procenta,“ řekl Hudeček.

Pozitivních ohlasů máme tisíce, teď potřebujeme řešení

Celá kampaň pod heslem Hraju forte! směřuje k neděli 8. října, kdy se na pražském hlavním nádraží ke společnému protestnímu koncertu potká na 150 hudebníků z celého Česka, což je přibližně dvojnásobek běžného „velkého“ orchestru. Svými hlasy je doplní i šedesátka sboristů.

„Vystoupení jsme původně chtěli realizovat v Rudolfinu, to však z Ministerstva kultury obdrželo doporučení neuzavřít s námi smlouvu,“ řekl Dokoupil.


Autor: puc

Jazz Apples vystoupí za Poříčskou bránou

Dnes ve 13:42

Kapela Jazz Apples vznikla v létě roku 2022 ve čtyřčlenném složení. V jejím rozmanitém repertoáru naleznete jak jazzové standardy, latinu a balady, tak skladby interpretů jako Queen, Amy Winehouse nebo Zuzana Navarová. Jako host vystoupí ve čtvrtek 18. července Lucie Špitálská. Začátek...

Letní slavnosti staré hudby rozezní vlámští a čeští hudebníci

Včera ve 13:35

25. ročník mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby zahájí v úterý 16. července v Emauzích unikátní česko-vlámský projekt souborů Oltremontano Antwerpen a Tiburtina Ensemble, který vychází z proslulého oltářního triptychu Hanse Memlinga „Bůh Otec se zpívajícími a hrajícími...

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Adhuc Vivit I

9. července 2024 v 16:34

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 11. července zve do Parku Zahrádky.

Koncert v Kateřinské zahradě

8. července 2024 v 11:14

Letní open-air, hudba ve skryté zahradě a doprovodné akce, světová premiéra čtyř nových kompozic v pondělí 15. července ve 20 hodin.

Praha 9: Koncert v Parku Zahrádky

8. července 2024 v 06:43

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 11. července zve do Parku Zahrádky.

Hudební léto 2024 v parcích Prahy 2

7. července 2024 v 08:55

Prázdniny jsou tady a s nimi i hudební cyklus, který pořádá každoročně radnice Prahy 2 ve svých parcích. Vstup je zdarma.

Praha 10: Nikki Triiio vystoupí v parčíku u Aldašínské

6. července 2024 ve 20:30

Ve středu 10. července vystoupí od 18:30 hodin na Skalce v parčíku u Aldašínské Nikki Triiio.

Koncert: Bohemia JazzFest

4. července 2024 ve 20:24

Jeden z největších letních jazzových festivalů v Evropě opět oživí Královskou zahradu Pražského hradu. Festival, který v roce 2005 založil kytarista Rudy Linka, přiváží do České republiky špičky světového jazzu. 

K létu na Dvojce patří hudba v parcích Prahy 2

2. července 2024 v 09:06

V průběhu léta pozve radnice Prahy 2 na čtyři krásná místa v parcích městské části, kde se budete moci zaposlouchat do libých tónů kontrabasu, saxofonů, bicích, ale také zpěvu, sdílet radost a dobrou náladu.

Prosecká zastaveníčka v červenci

1. července 2024 ve 12:40

Praha 9 zve na Prosecká zastaveníčka do Parku Přátelství. Koncerty se konají od května do září vždy v úterý, začnou v 18 hodin a jsou zdarma.

Folklor trio zahraje v Praze 1

1. července 2024 v 07:22

Z cyklu Pohodové melodie pro starší a pokročilé uvede Praha 1 Folklor trio. Skupina vystoupí v neděli 7. července od 15 hodin.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Hudba Kalich

1. července 2024 v 06:37

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 4. července zve do Parku Zahrádky. Uslyšíte Hudbu Kalich.

Vysočanská Nokturna Prahy 9 v červenci

25. června 2024 v 05:46

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje i v červenci. Čtyři čtvrteční podvečery jsou v Parku Zahrádky a na vinici Máchalka pro zájemce zdarma. Koncerty budou pro zájemce připraveny i v srpnu.

Hudba na hradbách: Patrik Vondráček Quartet

25. června 2024 v 05:13

Poslední z koncertů v tomto pololetí, které Praha 2 pořádá na Bastionu v rámci cyklu Hudba na hradbách, se koná v úterý 25. června. Začíná se v 18 hodin.

Další články
Nahoru