Dnes Neděle - zatazeno 1°C
Zítra Pondělí - oblacno 5°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Hlavní nádraží rozezní 150 hudebníků a 60 sboristů, upozorní na problémy v kultuře
8 říjen
Koncerty
Nespokojení hudebníci vystoupili už na piazzetě Národního divadla. Foto: Adison

Hlavní nádraží rozezní 150 hudebníků a 60 sboristů, upozorní na problémy v kultuře

8. 10. 2023
V neděli 8. října ve 14 hodin v hale nové budovy na hlavním nádraží v Praze společně zahraje a zazpívá přes 150 umělců z celé republiky. Bude se jednat o happening iniciativy Nenechme kulturu utichnout, která chce kampaní pod hesle „Hraju forte!“ poukázat na to, že vláda se s plánem dát v příštím roce do kultury jen 0,64 procenta výdajů státního rozpočtu nedrží svého slibu přibližovat se k hranici jednoho procenta. Neřešeny podle iniciativy zůstávají i platy v kultuře.  

Ke konkrétním aktivitám iniciativy se zatím z Ministerstva kultury vyjádřili tisková mluvčí Jana Malíková, která údajně zmínila, že problém podfinancování odměňování v kultuře je letitý.

„To je pravda jen částečně. Za minulých vlád se totiž dařilo platy v kultuře pravidelně navyšovat a díky rušení nejnižších platových tabulek se kultuře dokonce povedlo v odměňování poskočit k ostatním sektorům veřejných služeb. Teď ale hrozí úplně opačný trend. My chápeme, že poslední rok a půl je situace náročná pro všechny, ale ministerstvo přece nemůže strkat hlavu do písku. Na zaměstnance v kultuře kvůli pasivitě vlády už skoro dva roky dopadá plná tíha zdražování, a to je neudržitelné a nepřijatelné,“ oponoval oficiálnímu vyjádření prezident Unie orchestrálních hudebníků ČR a lídr iniciativy Jiří Dokoupil..

„Pana ministra jsme vyzvali, aby s námi i veřejností přišel o problémech, které v kultuře vidíme, diskutovat. Pan ministr nejprve navrhl, aby tato diskuse proběhla na schůzi tripartity. Tam samozřejmě probíhat má, ale v tuto chvíli to podle nás samo o sobě nestačí. Za prvé proto, že pro další jednání zatím ani není znám termín, ale například rozpočet pro příští rok je nutné řešit co nejdříve. Pan ministr Baxa nám potvrdil, že je připraven se navržené diskuse zúčastnit. My se nyní budeme snažit, abychom společně s ministerstvem našli co nejbližší možný termín. Dál se uvidí,“ sdělil Dokoupil. 

Týden happeningů 

Zaměstnanci dvou desítek významných kulturních institucí z celé republiky se v minulém týdnu připojili k iniciativě Nenechme kulturu utichnout. Byli mezi nimi například zaměstnanci České filharmonie, Národního muzea, Národního divadla, Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Národního divadla Brno, Filharmonie Brno, Janáčkovy filharmonie Ostrava, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a dalších. 

Iniciativu dále podpořily známé osobnosti české kultury, jako houslista Václav Hudeček, dirigent Jan Kučera, šéf Opery Národního divadla Robert Jindra, hudební publicista Jiří Vejvoda, ale i zpěvák Daniel Hůlka, houslistka Markéta Muzikářová nebo herečka Dana Morávková.

„Začínal jsem kariéru koncem zázračných 60. let, kdy v celém světě a také u nás seriózní umění vzkvétalo. Je mně opravdu smutno, když vidím, do jakého stavu jsme se dostali. Je neuvěřitelné, že náš stát dává na kulturu necelé jedno procento ze státního rozpočtu, zatímco jsou v Evropě země, které přispívají až 3 procenta,“ řekl Hudeček.

Pozitivních ohlasů máme tisíce, teď potřebujeme řešení

Celá kampaň pod heslem Hraju forte! směřuje k neděli 8. října, kdy se na pražském hlavním nádraží ke společnému protestnímu koncertu potká na 150 hudebníků z celého Česka, což je přibližně dvojnásobek běžného „velkého“ orchestru. Svými hlasy je doplní i šedesátka sboristů.

„Vystoupení jsme původně chtěli realizovat v Rudolfinu, to však z Ministerstva kultury obdrželo doporučení neuzavřít s námi smlouvu,“ řekl Dokoupil.


Autor: puc

Praha 1: Vánoční koncert s dobročinným jarmarkem

Dnes v 10:06

Naladit se na vánoční atmosféru a přispět na dobrou věc můžete v SVČ Jednička v pátek 15 prosince.

Pěvecký sbor Cantoria zazpívá ve vysočanské radnici

8. prosince 2023 ve 13:00

V pondělí 11. prosince zve Praha 9 od 18:30 hodin na adventní koncert.

Cyklus komorní hudby v Praze 2 zve na poslední letošní koncert

8. prosince 2023 v 07:03

Inspirativní koncert dechového kvinteta uslyšíte ve středu 13. prosince.

Lenka Filipová vystoupí v KC Zahrada

7. prosince 2023 v 06:45

Adventní koncert Lenky Filipové s hity jako Zamilovaná nebo Za všechno může čas si můžete poslechnout 13. prosince od 19 hodin.

První z koncertů vánočního programu Prahy 6

6. prosince 2023 ve 13:33

Koncert Brass Bandu se koná ve čtvrtek 7. prosince v kostele u husitů. Vstup je zdarma. 

Adventní koncerty 2023 v kostelích Prahy 2

6. prosince 2023 v 07:37

Praha 2 pořádá každoročně cyklus Adventních koncertů v kostelích. Letos začínají 7. prosince a pozvou na tři místa městské části.

Adventní koncert: Čtvero ročních dob

5. prosince 2023 v 08:14

Zaposlouchat se do barokního díla úzce spjatého s Prahou můžete v neděli 10. prosince v 15 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého v Košířích.

Adventní koncert v Galerii 14

4. prosince 2023 v 08:28

Nasát vánoční atmosféru můžete v Galerii 14 ve středu 13. prosince od 18:30 hodin. Vystoupí soubor Unique Quartet.

Vánoční koncert v kostele sv. Václava

3. prosince 2023 v 15:03

Praha 10 a vršovická farnost pořádají vánoční koncert v kostele sv. Václava s pěveckým sborem Vox Nymburgensis.

Praha 6: Zahajovací koncert Vánoc

3. prosince 2023 ve 12:32

Praha 6 zve na zahájení vánočního programu slavnostním koncertem v kostele církve Československé husitské 7. prosince od 17 hodin.

Kostelní slavnosti: J. J. Ryba Česká mše vánoční

3. prosince 2023 v 07:38

Poslední letošní Kostelní slavnosti se konají v pondělí 18. prosince od 18 hodin v kostele sv. Jindřicha a Kunhuty u Jindřišské věže.

Adventní neděle v zahradě Strakovy akademie

2. prosince 2023 v 08:09

Úřad vlády pořádá cyklus adventních nedělí v zahradě Strakovy akademie. První z nich se uskuteční v neděli 3. prosince.

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

2. prosince 2023 ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Ivo Kahánek vystoupí s recitálem v Rudolfinu

28. listopadu 2023 ve 14:43

V rámci cyklu FOK Světová klavírní tvorba vystoupí v sobotu 9. prosince v pražském Rudolfinu oblíbený český klavírista Ivo Kahánek. Zahraje díla Franze Schuberta, Antonína Dvořáka, Viktora Kalabise a Roberta Schumanna.

Adventní procházka s koncertem

22. listopadu 2023 v 07:18

Procházka s lampiony ke kostelu sv. Norberta v Praze 6 u příležitosti zahájení adventu. V kostele sv. Norberta akusticky vystoupí kapela Deliwery. Lampiony s sebou. Vstupné je dobrovolné.

Další články
Nahoru