Dnes Středa - polojasno 13°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 14°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Hlavní město vyhlásí soutěž na budoucí podobu Rohanského ostrova
Rohanský ostrov, vlevo je vidět Libeňský most. Foto: IPR Praha

Hlavní město vyhlásí soutěž na budoucí podobu Rohanského ostrova

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) vypíše soutěž na návrh nového parku Maniny a celkovou budoucí podobu Rohanského a Libeňského ostrova. Tento týden o tom rozhodli městští radní. Náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) novinářům řekl, že dialog potrvá pravděpodobně rok až rok a půl a park by následně měl vznikat po částech v dalších osmi letech.

„Vznikne jeden z nejvýznamnějších celoměstských parků, kteří ve vztahu k řece určitě přinese velkou přidanou hodnotu," řekl náměstek. Území Rohanského ostrova bylo až do první poloviny minulého století řečištěm, které bylo později zasypáno. Nově vzniklé plochy se využívaly k průmyslovým a skladovým účelům.

Na Rohanském ostrově staví novou bytovou čtvrť společnost Sekyra Group. Město tam plánuje kromě parku u řeky také znovu vybudovat slepé rameno Vltavy, které bude součástí protipovodňové ochrany. Součástí soutěžního dialogu bude i celková koncepce okolí řeky od Hlávkova mostu až po území severně od Libeňského mostu.

Soutěž bude mít podobu takzvaného soutěžního dialogu, při kterém se soutěžící setkávají na workshopech se zástupci městských a dalších institucí či vlastníků pozemků. Hlaváček řekl, že zájemci se mohou hlásit do 20. května, porota poté vybere postupující týmy a první společný workshop se bude konat v září.

Forma soutěžního dialogu má podle náměstka výhodu v lepší komunikaci. „Týmy pracují paralelně, jsou neustále konfrontovány s různými názory, v tomto případě vodohospodářů, krajinářů a dalších aktérů,“ řekl.

Město nyní staví také lávku, která propojí Holešovice a Karlín přes ostrov Štvanice. Kromě karlínské strany se má úprav dočkat i druhý břeh Vltavy v Holešovicích, kde je v plánu rekonstrukce nábřeží a vznikne zde promenáda či nové přechody a bezbariérové zastávky.

Město také zvažuje vybudování takzvaného Rohanského mostu mezi Karlínem a Holešovicemi, o jeho stavbě však zatím rozhodnuto nebylo. 


Autor: ČTK

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

Včera ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

Včera v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

Včera v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

26. září 2022 ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

26. září 2022 v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Festival delikátních chutí – podzim 2022

26. září 2022 v 10:45

V neděli 2. října zaplní pokrmy z různých koutů světa Novoměstskou radnici v Praze 2 a její přilehlé okolí.

Další články
Nahoru