Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Hlavní město vyhlásí soutěž na budoucí podobu Rohanského ostrova
Rohanský ostrov, vlevo je vidět Libeňský most. Foto: IPR Praha

Hlavní město vyhlásí soutěž na budoucí podobu Rohanského ostrova

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) vypíše soutěž na návrh nového parku Maniny a celkovou budoucí podobu Rohanského a Libeňského ostrova. Tento týden o tom rozhodli městští radní. Náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) novinářům řekl, že dialog potrvá pravděpodobně rok až rok a půl a park by následně měl vznikat po částech v dalších osmi letech.

„Vznikne jeden z nejvýznamnějších celoměstských parků, kteří ve vztahu k řece určitě přinese velkou přidanou hodnotu," řekl náměstek. Území Rohanského ostrova bylo až do první poloviny minulého století řečištěm, které bylo později zasypáno. Nově vzniklé plochy se využívaly k průmyslovým a skladovým účelům.

Na Rohanském ostrově staví novou bytovou čtvrť společnost Sekyra Group. Město tam plánuje kromě parku u řeky také znovu vybudovat slepé rameno Vltavy, které bude součástí protipovodňové ochrany. Součástí soutěžního dialogu bude i celková koncepce okolí řeky od Hlávkova mostu až po území severně od Libeňského mostu.

Soutěž bude mít podobu takzvaného soutěžního dialogu, při kterém se soutěžící setkávají na workshopech se zástupci městských a dalších institucí či vlastníků pozemků. Hlaváček řekl, že zájemci se mohou hlásit do 20. května, porota poté vybere postupující týmy a první společný workshop se bude konat v září.

Forma soutěžního dialogu má podle náměstka výhodu v lepší komunikaci. „Týmy pracují paralelně, jsou neustále konfrontovány s různými názory, v tomto případě vodohospodářů, krajinářů a dalších aktérů,“ řekl.

Město nyní staví také lávku, která propojí Holešovice a Karlín přes ostrov Štvanice. Kromě karlínské strany se má úprav dočkat i druhý břeh Vltavy v Holešovicích, kde je v plánu rekonstrukce nábřeží a vznikne zde promenáda či nové přechody a bezbariérové zastávky.

Město také zvažuje vybudování takzvaného Rohanského mostu mezi Karlínem a Holešovicemi, o jeho stavbě však zatím rozhodnuto nebylo. 


Autor: ČTK

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

Dnes v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Praha 4: Zapojte se do rozvoje Kačerova

26. listopadu 2023 v 09:39

Praha 4 zve na veřejné setkání k plánované proměně Kačerova. Tématem bude dopravní bezpečnost, mobiliář a herní prvky či údržba veřejné zeleně. 

Zajímá vás, co ukrývá Jaderka v centru Prahy? Přijďte na Den otevřených dveří

26. listopadu 2023 v 08:24

Přijďte nasát atmosféru špičkové univerzity s individuálním přístupem. Vědci na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze připravili řadu exkurzí a přednášek, kde si na své přijde opravdu každý. Od termojaderného fúzního reaktoru přes hi-tech lasery až po aplikace matematiky v systému...

Praha 14: O projektech participativního rozpočtu hlasuje do středy

26. listopadu 2023 v 01:26

Letos se v rámci participativního rozpočtu sešlo celkem 11 realizovatelných občanských projektů. A o tom, které projekty dostanou zelenou, se rozhoduje ještě tři dny.

Dejme dětem šanci na Slunečním náměstí

25. listopadu 2023 v 08:53

Na radnici Prahy 13 si ve středu 29. listopadu můžete koupit teplý nápoj neboněkterý z reklamních předmětů a tím pomoci dětem.

Další články
Nahoru