Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 2. 4. 2023
Svátek má Erika
Velikonoce
Tipy na pražské velikonoční akce pro děti i dospělé
Hlavní město vyhlásí soutěž na budoucí podobu Rohanského ostrova
Rohanský ostrov, vlevo je vidět Libeňský most. Foto: IPR Praha

Hlavní město vyhlásí soutěž na budoucí podobu Rohanského ostrova

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) vypíše soutěž na návrh nového parku Maniny a celkovou budoucí podobu Rohanského a Libeňského ostrova. Tento týden o tom rozhodli městští radní. Náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) novinářům řekl, že dialog potrvá pravděpodobně rok až rok a půl a park by následně měl vznikat po částech v dalších osmi letech.

„Vznikne jeden z nejvýznamnějších celoměstských parků, kteří ve vztahu k řece určitě přinese velkou přidanou hodnotu," řekl náměstek. Území Rohanského ostrova bylo až do první poloviny minulého století řečištěm, které bylo později zasypáno. Nově vzniklé plochy se využívaly k průmyslovým a skladovým účelům.

Na Rohanském ostrově staví novou bytovou čtvrť společnost Sekyra Group. Město tam plánuje kromě parku u řeky také znovu vybudovat slepé rameno Vltavy, které bude součástí protipovodňové ochrany. Součástí soutěžního dialogu bude i celková koncepce okolí řeky od Hlávkova mostu až po území severně od Libeňského mostu.

Soutěž bude mít podobu takzvaného soutěžního dialogu, při kterém se soutěžící setkávají na workshopech se zástupci městských a dalších institucí či vlastníků pozemků. Hlaváček řekl, že zájemci se mohou hlásit do 20. května, porota poté vybere postupující týmy a první společný workshop se bude konat v září.

Forma soutěžního dialogu má podle náměstka výhodu v lepší komunikaci. „Týmy pracují paralelně, jsou neustále konfrontovány s různými názory, v tomto případě vodohospodářů, krajinářů a dalších aktérů,“ řekl.

Město nyní staví také lávku, která propojí Holešovice a Karlín přes ostrov Štvanice. Kromě karlínské strany se má úprav dočkat i druhý břeh Vltavy v Holešovicích, kde je v plánu rekonstrukce nábřeží a vznikne zde promenáda či nové přechody a bezbariérové zastávky.

Město také zvažuje vybudování takzvaného Rohanského mostu mezi Karlínem a Holešovicemi, o jeho stavbě však zatím rozhodnuto nebylo. 


Autor: ČTK

Farmářské trhy v Praze 11 začnou v pondělí

Včera v 11:13

Farmářské trhy Prahy 11 začínají v pondělí 3. dubna. Konat se budou každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin na tradičním místě, u Komunitního centra Matky Terezy, až do středy 29. listopadu.

V šest U Kalicha

31. března 2023 v 09:07

Praha 2 připomíná narození spisovatele, novináře, autora Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, od jehož narození uplyne 30. dubna 140 let. Zábavný večer věnovaný Haškovi se koná v Hostinci U Kalicha 26. dubna.

Grill fest na náplavce

30. března 2023 ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 14. týden

30. března 2023 v 10:00

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na Slunečním náměstí začnou v dubnu trhy

30. března 2023 ve 04:23

V pondělí 3. dubna začnou na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost trhy navštívit každé pondělí od 8 do 18 hodin.

Soutěž v angličtině pro žáky základních škol

29. března 2023 ve 13:27

Včera se v Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 konala soutěž Go ahead with english. Soutěž pro žáky základních škol se koná již od roku 2000 pod záštitou třinácté městské části. Letošního ročníku se zúčastnilo 109 žákyň a žáků ze 30 základních škol z Prahy...

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

28. března 2023 ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

28. března 2023 v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

28. března 2023 v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

28. března 2023 v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Další články
Nahoru