dnes
Pátek - polojasno
1°C
zítra
Sobota - zatazeno
0°C
pozítří
Neděle - skorojasno
0°C
Pražská politika

Hlavní město se dohodlo s kongregací školských sester. Provoz školy pro sluchově postižené již není ohrožen

Radní hlavního města dnes schválili nové znění nájemní smlouvy mezi Českou provincií Kongregace Školských sester de Notre Dame a hlavním městem Prahou, jejímž předmětem je pronájem prostor v Ječné ulici pro městem zřizovanou školu pro sluchově postižené. Provoz školy, nabízející neslyšícím vzdělávání v několika stupních, tak není nadále ohrožen. 

Hlavní město se díky dnešnímu rozhodnutí městských radních po bezmála třech letech definitivně dohodlo s kongregací školských sester na uzavření nové nájemní smlouvy od května 2017. Provoz vzdělávacího zařízení pro neslyšící v budově v Ječné ulici tak bude pokračovat po dobu dalších minimálně šestnácti let.

Jednání o podmínkách nové nájemní smlouvy byla zahájena už v roce 2014 z popudu samotné školy i kongregace školských sester. Původní nájemní smlouva mezi kongregací a hlavním městem byla uzavřena v roce 1992 a již neodpovídala platnému právnímu řádu, což v mnoha ohledech znesnadňovalo škole situaci při řešení běžných záležitostí provozu. Pronajímatel navíc dlouhodobě požadoval zvýšení nájemného, které bylo naposledy upraveno v roce 1996, a hrozil soudním řízením.

Nájemné, stanovené na základě znaleckého posudku, nově činí celkem 8 milionů korun ročně a pronajímatel je oprávněn jej od roku 2018 navyšovat o míru inflace.

Na druhé straně se pronajímatel zavázal, že provede v každém roce na své náklady opravy, rekonstrukce a úpravy budovy, a to každoročně minimálně ve výši 75 % ročního nájemného po zdanění – včetně oprav a údržby technických zařízení.

V současnosti je speciální škola komplexem škol pro sluchově postižené, poskytuje vzdělávání od předškolního až po středoškolské. Má školní družinu, vlastní školní jídelnu zajišťující jídlo pětkrát denně i internát pro děti a žáky dojíždějící z celé České republiky. Je zde i sídlo speciálně pedagogického centra pro sluchově postižené, které poskytuje speciálně pedagogickou a psychologickou péči dětem s poruchou komunikace na podkladu vady sluchu nebo poruchy řeči.


Pražští zastupitelé odmítli stáhnout z programu jednání rozpočet metropole na rok 2019

Včera v 15:48

Opozičním ODS a ANO se nepodařilo prosadit vyškrtnutí návrhu rozpočtu na rok 2019 z programu dnešního jednání pražských zastupitelů. Po téměř dvouhodinové diskusi zastupitelé návrh v hlasování odmítli, uvedla ČTK. 

ODS: Nechceme, aby měla Praha 80 procent prostředků na investice zaparkováno v rezervách

Včera v 10:30

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ODS kritizovali návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019. Je podle nich málo ambiciózní.

ANO: Návrh pražského rozpočtu v aktuální podobě je pro nás nepřijatelný

Včera v 09:50

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ANO prohlásili, že návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019 toto opoziční hnutí nepodpoří. Rozpočet má být hlavním bodem programu jednání zastupitelstva, které začne v 10...

Další články
Nahoru