dnes
Čtvrtek - zatazeno
12°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - polojasno
16°C
Hlavní město rozdělí na sportovních grantech celkem 420 milionů korun
Ilustrační foto: archiv PSG

Hlavní město rozdělí na sportovních grantech celkem 420 milionů korun

Pražský magistrát letos rozdělí 420,4 milionu korun na sportovních grantech. V sedmi kapitolách podpoří 673 projektů klubů a svazů. Ve čtvrtek to schválili zastupitelé. Peníze se letos rozdělovaly podle nového systému, založeném na vzorcích zohledňujících počet mladých sportovců a nákladnost daného sportu. 

Zastupitelé na návrh radního pro oblast sportu Víta Šimrala (Piráti) k původně plánované částce přidali deset milionů korun jako podporu organizacím, které dostaly méně peněz, v souvislosti s koronavirovou krizí. Opoziční ODS neúspěšně navrhla navýšení o 31 milionů.

Hlavní proměnnou pro určení výše dotace je velikost mládežnické základny daného sportu. Na základě nového matematického modelu se nyní výpočet řídí počtem členů klubů do 16 let věku, který se vynásobí s finančními náklady na vybavení sportovce a na pronájem sportoviště, z toho pak následně vzejde maximální přidělená částka grantu. 

„V minulosti v rozdělování grantů nebyla nastavena žádná pravidla, my je naopak stabilizovali, nastavili jsme platnou metodiku, všechny koeficienty a výpočty jsou transparentně zveřejněny na webu Praha.eu., a to ještě dříve, než o nich jedná městská rada,“ uvedl radní Šimral.

Celkem se Komise pro sport Rady hl. m. Prahy zabývala 1 256 projekty. Celkem 355 žádostí nesplnilo kritéria, 170 nedodrželo formální podmínky a 58 žádostí stáhli sami žadatelé.

Peníze se rozdělovaly v kategoriích systémový rozvoj sportu dětí a mládeže, investice do sportovního zařízení, provoz sportovního zařízení, sportovní akce, sport pro všechny, sportovní činnost handicapovaných a stroje a sportovní potřeby.

„Komise jednala transparentně. Její zasedání jsou veřejně přístupná a na webu je vždy vyvěšen zápis z jednání, postupy a metodika určení finančních částek u jednotlivých opatření, dokonce i zvuková nahrávka z finálního jednání 25. května. Komise má za úkol dávat doporučující stanovisko Radě, které je samozřejmě podrobeno dalšímu schvalování,“ doplnil předseda komise Ladislav Kos.

Nový způsob rozdělování peněz kritizovali zástupci sportovních svazů, pro které znamená snížení množství peněz. Jde například o Pražský fotbalový svaz nebo Český svaz ledního hokeje.


Nacher: Ministerstvo financí by se mělo na svět dívat méně úřednickýma očima

22. října 2020 ve 13:09

Jsem zklamaný negativním stanoviskem Ministerstva financí k návrhu na rozšíření kompetencí Finančního arbitra. A to nejen proto, že větší uplatnění mimosoudního řešení spotřebitelských sporů má hnutí ANO ve svém volebním programu, ale i proto, že k posilování práv spotřebitelů se vláda hlásí i ve...

V Praze 15 stále můžete nominovat sportovce roku

13. října 2020 v 11:04

Bydlíte v Praze 15 a máte ve svém okolí úspěšného sportovce nebo sportovní tým, můžete je nominovat do ankety Sportovec roku 2020 městské části Praha 15.

ZRUŠENO: Běh Jana Kocourka

6. října 2020 ve 20:25

Praha 15 oznámila na svých stránkách, že dvanáctý ročník Běhu Jana Kocourka je zrušen.

Další články
Nahoru