Dnes Úterý - snih 0°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 26. 1. 2021
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Hlavní město rozdělí na sportovních grantech celkem 420 milionů korun
Ilustrační foto: archiv PSG

Hlavní město rozdělí na sportovních grantech celkem 420 milionů korun

Pražský magistrát letos rozdělí 420,4 milionu korun na sportovních grantech. V sedmi kapitolách podpoří 673 projektů klubů a svazů. Ve čtvrtek to schválili zastupitelé. Peníze se letos rozdělovaly podle nového systému, založeném na vzorcích zohledňujících počet mladých sportovců a nákladnost daného sportu. 

Zastupitelé na návrh radního pro oblast sportu Víta Šimrala (Piráti) k původně plánované částce přidali deset milionů korun jako podporu organizacím, které dostaly méně peněz, v souvislosti s koronavirovou krizí. Opoziční ODS neúspěšně navrhla navýšení o 31 milionů.

Hlavní proměnnou pro určení výše dotace je velikost mládežnické základny daného sportu. Na základě nového matematického modelu se nyní výpočet řídí počtem členů klubů do 16 let věku, který se vynásobí s finančními náklady na vybavení sportovce a na pronájem sportoviště, z toho pak následně vzejde maximální přidělená částka grantu. 

„V minulosti v rozdělování grantů nebyla nastavena žádná pravidla, my je naopak stabilizovali, nastavili jsme platnou metodiku, všechny koeficienty a výpočty jsou transparentně zveřejněny na webu Praha.eu., a to ještě dříve, než o nich jedná městská rada,“ uvedl radní Šimral.

Celkem se Komise pro sport Rady hl. m. Prahy zabývala 1 256 projekty. Celkem 355 žádostí nesplnilo kritéria, 170 nedodrželo formální podmínky a 58 žádostí stáhli sami žadatelé.

Peníze se rozdělovaly v kategoriích systémový rozvoj sportu dětí a mládeže, investice do sportovního zařízení, provoz sportovního zařízení, sportovní akce, sport pro všechny, sportovní činnost handicapovaných a stroje a sportovní potřeby.

„Komise jednala transparentně. Její zasedání jsou veřejně přístupná a na webu je vždy vyvěšen zápis z jednání, postupy a metodika určení finančních částek u jednotlivých opatření, dokonce i zvuková nahrávka z finálního jednání 25. května. Komise má za úkol dávat doporučující stanovisko Radě, které je samozřejmě podrobeno dalšímu schvalování,“ doplnil předseda komise Ladislav Kos.

Nový způsob rozdělování peněz kritizovali zástupci sportovních svazů, pro které znamená snížení množství peněz. Jde například o Pražský fotbalový svaz nebo Český svaz ledního hokeje.


Sportovce roku 2020 Prahy 4 můžete nominovat do konce ledna

21. ledna 2021 v 10:42

Praha 4 i letos vyhlásila tradiční Anketu o nejlepšího sportovce za rok 2020. Kluby a tělovýchovné jednoty mohou zasílat své nominace až do konce ledna 2021, a to na adresu Pražské tělovýchovné unie (PTU), která také tento rok zajišťuje technickou a administrativní podporu...

Praha 5: Zítra si rezervujte kluziště

20. ledna 2021 v 17:57

Ve čtvrtek se od 19 hodin se otevře rezervační systém pro zájemce o bruslení na příští týden. 

Praha 15: U ZŠ Veronské náměstí se bruslí

18. ledna 2021 v 17:40

Aktuální vládní nařízení umožňuje v prostoru areálu kluziště pohyb maximálně 2 osob v roušce.

Praha 5: Zítra si můžete rezervovat kluziště

13. ledna 2021 v 16:37

Ve čtvrtek se od 18 hodin otevře rezervační systém pro zájemce o bruslení na příští týden.

Praha 12 chce letos dokončit novou školku Mydlinky

12. ledna 2021 v 15:11

Prioritou dvanácté městské části pro letošní rok je dokončení stavby nové radnice. „Dále bychom v tomto roce chtěli začít se stavbou nové čtyřtřídní mateřské školy Mydlinky a dokončit ji v příštím roce,“ uvedl místostarosta Prahy 12 Jiří Fremr (ODS).

Další články
Nahoru