Dnes Sobota - polojasno 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 12°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hlavní město převede na stát Faustův dům na Karlově náměstí, získá zámek Veleslavín
Faustův dům na Karlově náměstí. Foto: archiv

Hlavní město převede na stát Faustův dům na Karlově náměstí, získá zámek Veleslavín

Praha připraví dvě velké směny majetku se státem v celkové hodnotě 2,2 miliardy korun. Záměr ve čtvrtek odsouhlasili zastupitelé, o obou transakcích budou ještě hlasovat zvlášť v následujících měsících.

V první směně získá město výměnou za většinu areálu Nemocnice na Bulovce mimo jiné kasárny v Karlíně, areál na Bohdalci nebo budovu v Hybernské. Při druhé směně magistrát vymění své parcely v Nemocnici Na Homolce a Faustův dům na Karlově náměstí za zámek Veleslavín a další pozemky.

Vedení magistrátu jedná o majetkových směnách s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) již několik let. Dohodu však za minulé vlády zablokovala otázka městských pozemků v Letňanech, které chtěl od Prahy získat bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) pro stavbu areálu pro úředníky.

O ty již nová vláda nemá zájem a podle radního Jana Chabra (TOP 09) transakcím nic nebrání. Radní dodal, že čtvrteční rozhodnutí zastupitelů fixuje ceny pozemků a nemovitostí podle posudků z loňského roku. „Schvalují se dané záměry, aby se dopracovaly, a fixují se ceny znaleckých posudků," řekl.

V první směně s hodnotou směňovaného majetku asi 1,8 miliardy získá magistrát za většinu areálu Fakultní nemocnice na Bulovce prázdné kasárny v Karlíně, areál na Bohdalci vhodný k výstavbě městských bytů, pozemky u grafické školy v Hellichově ulici na Malé Straně, parcely vedle Základní školy Eden, pozemek v Záběhlicích pro výstavbu školy a bývalou budovu ministerstva vnitra, do které by se měl podle Chabra rozšířit Kampus Hybernská. O transakci by podle radního mohli zastupitelé hlasovat v dubnu nebo v květnu.

Při druhé směně v hodnotě asi 400 milionů korun město státu přenechá pozemky v Nemocnici Na Homolce a Faustův dům, který využívá Všeobecná fakultní nemocnice, ale vlastní jej magistrát.

Výměnou získá Praha veleslavínský zámek, část zahrádkářské kolonie Na Balkáně a pozemky u sokolovny v Riegrových sadech. O této směně by podle Chabra měli zastupitelé hlasovat v červnu.


Autor: ČTK

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru