Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - bourky 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Hlavní město převede na stát Faustův dům na Karlově náměstí, získá zámek Veleslavín
Faustův dům na Karlově náměstí. Foto: archiv

Hlavní město převede na stát Faustův dům na Karlově náměstí, získá zámek Veleslavín

Praha připraví dvě velké směny majetku se státem v celkové hodnotě 2,2 miliardy korun. Záměr ve čtvrtek odsouhlasili zastupitelé, o obou transakcích budou ještě hlasovat zvlášť v následujících měsících.

V první směně získá město výměnou za většinu areálu Nemocnice na Bulovce mimo jiné kasárny v Karlíně, areál na Bohdalci nebo budovu v Hybernské. Při druhé směně magistrát vymění své parcely v Nemocnici Na Homolce a Faustův dům na Karlově náměstí za zámek Veleslavín a další pozemky.

Vedení magistrátu jedná o majetkových směnách s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) již několik let. Dohodu však za minulé vlády zablokovala otázka městských pozemků v Letňanech, které chtěl od Prahy získat bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) pro stavbu areálu pro úředníky.

O ty již nová vláda nemá zájem a podle radního Jana Chabra (TOP 09) transakcím nic nebrání. Radní dodal, že čtvrteční rozhodnutí zastupitelů fixuje ceny pozemků a nemovitostí podle posudků z loňského roku. „Schvalují se dané záměry, aby se dopracovaly, a fixují se ceny znaleckých posudků," řekl.

V první směně s hodnotou směňovaného majetku asi 1,8 miliardy získá magistrát za většinu areálu Fakultní nemocnice na Bulovce prázdné kasárny v Karlíně, areál na Bohdalci vhodný k výstavbě městských bytů, pozemky u grafické školy v Hellichově ulici na Malé Straně, parcely vedle Základní školy Eden, pozemek v Záběhlicích pro výstavbu školy a bývalou budovu ministerstva vnitra, do které by se měl podle Chabra rozšířit Kampus Hybernská. O transakci by podle radního mohli zastupitelé hlasovat v dubnu nebo v květnu.

Při druhé směně v hodnotě asi 400 milionů korun město státu přenechá pozemky v Nemocnici Na Homolce a Faustův dům, který využívá Všeobecná fakultní nemocnice, ale vlastní jej magistrát.

Výměnou získá Praha veleslavínský zámek, část zahrádkářské kolonie Na Balkáně a pozemky u sokolovny v Riegrových sadech. O této směně by podle Chabra měli zastupitelé hlasovat v červnu.


Autor: ČTK

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru