dnes
Úterý - jasno
14°C
zítra
Středa - zatazeno
18°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
21°C
Byznys

Hlavní město podpoří z evropských fondů inovace za čtvrt miliardy korun, pomohou žákům, pacientům i řidičům

Pražští radní na svém úterním jednání vyslovili souhlas s dotační podporou osmi inovačních projektů v rámci Operačního programu Praha – Pól růstu ČR v celkové hodnotě bezmála čtvrt miliardy korun. Podpořeny by měly být mimo jiné inovace v oblasti školství včetně uplatnění absolventů na trhu, péče o pacienty, parkování a například i v oblasti svozu komunálního odpadu. S podporou projektů musí ještě vyslovit souhlas pražské zastupitelstvo.   

Pražští radní vyslovili v úterý souhlas s finanční podporou osmi projektů přihlášených do výzvy Operačního programu Praha – Pól růstu ČR zaměřené na posílení výzkumu, technologického rozvoje a inovací, a to v celkové hodnotě bezmála čtvrt miliardy korun.

„Projekty, které mají za cíl přinést tolik potřebné inovace do různorodých oblastí fungování města, prošly od června tohoto roku několikastupňovým posuzováním. Z celkového objemu alokace ve výši 400 milionů korun se tak v této fázi daří připravit pro čerpání až 62 procent vyčleněných prostředků,“ uvedla radní hlavního města pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková.

Nejvíce bodů obdržel v rámci hodnocení projekt takzvaného Paralelního edukačního centra za celkem 27,7 milionu korun. Ten má za cíl vytvořit virtuální edukační systém, který umožní učitelům zařadit do výuky specifické technologické metody, jako je například simulace či modelování.

„Projekt dá nadaným dětem, a rovněž dětem se zvláštními vzdělávacími potřebami, příležitost k osobnímu rozvoji, kvalitní přípravu, výchovu a rozvoj pracovních a osobnostních kompetencí,“ vysvětluje radní Ropková.

Inovacím v oblasti vzdělávacího systému se věnují i další projekty navržené k podpoře. Prvním z nich je projekt řídicího systému Centra GEN v hodnotě 29,9 milionu korun, jež zahrnuje vývoj inovativního software s umělou inteligencí, který bude sbírat data o návštěvnících plánovaného pražského Science Centra GEN zaměřeného na svět práce a tato data vyhodnocovat.

„Cílem je napomoct pražské vzdělávací soustavě s udržováním rovnováhy mezi zaměřením školní výuky a poptávanými pracovními profesemi,“ uvedla Ropková. Oblasti vzdělávání se věnuje i projekt komplexního řešení kvality vnitřního prostředí na středních školách zřizovaných hlavním městem v hodnotě 13,1 milionu korun.

„Projekt by měl vyřešit nedostatky vyplývající ze snížení přirozené výměny vzduchu u těch školských budov, které prošly rekonstrukcemi, zateplením a například i výměnou oken, a napomoci tak předcházet neblahému vlivu špatné kvality vnitřního prostředí na zdraví žáků,“ dodala Ropková. Nalezené řešení bude využitelné i u jiných, například kancelářských budov.

Podpořené projekty mají pomáhat i v oblasti dopravy
Druhým nejlépe hodnoceným projektem je projekt interaktivního sledování obsazenosti parkovacích míst pomocí senzorů v hodnotě 27 milionů korun. Řešení pomůže řidičům rychlou a efektivní orientaci na silnicích v městské části Praha 3 s cílem najít volné místo k parkováním.

„Nalezené řešení přispěje mimo jiné k minimalizaci opakovaných jízd při hledání parkovacího místa, zvýšení plynulosti a bezpečnosti provozu, úspoře času řidičů a rovněž ke snížení zbytečné spotřeby pohonných hmot a s tím spojené ochraně životního prostředí,“ říká radní Ropková.

Zefektivnění dopravy má za cíl i projekt nízkouhlíkového řešení logistiky odpadů v městské části Praha 1 v hodnotě 49,9 milionů korun, který má nalézt a pořídit inovační řešení pro širší využití nízkoemisních, nízkouhlíkových a bezhlučných vozidel pro svoz komunálního odpadu podnikatelů a živnostníků v Praze 1.

Mezi další projekty navržené k podpoře patří projekt zaměřený na zlepšení navigace a informovanosti pacientů v Nemocnici Na Františku v hodnotě 41,8 milionu korun.  Má za cíl zjednodušit orientaci pacientů v areálu nemocnice, lépe informovat pacienty o vyšetření, diagnóze a dalším léčebném postupu, a dále projekt zaměřený na maximální udržitelnost archivovaných dat v hodnotě 15,7 milionu korun a rovněž projekt zaměřený na využití pokročilých metod zobrazování a audiovizuálních technologií pro podporu řešení mimořádných a krizových situací v hodnotě 43,7 milionu korun.


Prahu před povodní chrání rozsáhlá opatření v kanalizaci

22. září 2018 v 10:38

Pražské vodovody a kanalizace mají na kanalizační síti rozsáhlé protipovodňové systémy. Činnosti spojené s manipulacemi s uzávěry na stokové síti a nasazení mobilní povodňové čerpací techniky se řídí vypracovanými povodňovými plány. Údržbu povodňových uzávěrů a čerpacích systémů zajišťují strojní...

Soutěž EY Podnikatel roku 2018 hlavního města Prahy a Středočeského kraje hledá svého vítěze

19. září 2018 v 09:27

Společnost EY vyhlásila již čtrnáctý ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku hlavního města Prahy a Středočeského kraje pod záštitou primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové. Do soutěže EY Podnikatel roku lze nominovat podnikatele, jímž je fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník...

Dobíjení elektromobilu na PREpointech – kdokoliv a kdykoliv na jeden klik

18. září 2018 v 10:07

Dobrá zpráva pro majitele elektroaut v celé ČR přichází z Pražské energetiky. Od začátku letošního září již v síti dobíjecích stanic PREpoint nepotřebují speciální čip, kartu a ani se nemusí nikde registrovat. Stačí mít mobilní telefon, načíst QR kód a zahájit...

Dopravní podniky představují další společnou kampaň

17. září 2018 v 17:09

Ode dneška bude v osmi městech napříč republikou k vidění reklamní spot, který s jistou nadsázkou představuje povolání řidiče MHD. Dopravní podniky touto společnou aktivitou lákají nové uchazeče o pozici řidiče v situaci, kdy na trhu práce chybí až 10,5 tisíce kvalifikovaných...

Kulturní a rodinné centrum Záhorského má provozovatele

17. září 2018 ve 12:21

Společnost Kulturní a rodinné centrum Barrandov bude provozovat nově zrekonstruované centrum Záhorského. Na základě výběrového řízení o tom jednomyslně rozhodla Rada MČ Praha 5 (RMČ) na svém zasedání 12. září.

Lenka Kovačovská bude výkonnou ředitelkou Českého plynárenského svazu

14. září 2018 v 11:05

Novou výkonnou ředitelkou Českého plynárenského svazu (ČPS) se od 1. října stane Lenka Kovačovská. Bývalá náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro energetiku nahradí ve funkci Jana Rumla. 

V červenci přibylo nejvíce fyzických osob podnikatelů za více než tři roky

13. září 2018 v 10:53

V červenci tohoto roku začalo v České republice podnikat téměř 4,5 tisíce fyzických osob, zatímco 2,5 tisíce jich své podnikání naopak ukončilo. V České republice tak přibyly 2 tisíce podnikatelů, což je nejvíce za poslední tři roky. Ve stejném měsíci vzniklo v České republice 2166 nových...

V nakupování na internetu drží čeští senioři krok s dobou. Sedmdesát procent má platební kartu

13. září 2018 v 07:22

Sedmdesát procent rodičů a prarodičů seniorského věku vlastní platební kartu. Téměř třetina z nich jí aktivně využívá k nákupu na internetu. Jsou soběstační a rádi chodí do společnosti, před aktivním sportem spíše upřednostňují pravidelné procházky. Mimo běžné náklady na nájem, energie a jídlo...

Na obzoru jsou poplatky pro Airbnb a další služby sdílené ekonomiky

12. září 2018 ve 14:48

„V případě zavedení poplatku z pobytu budou de facto zdaněny vybrané služby sdílené ekonomiky. Nastavená maximální výše nového poplatku však nezmění preference turistů a nepovede k omezení poptávky po ubytovacích službách typu Airbnb ve větších městech,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán...

Ten den přichází až nyní a bude prý ještě hůř, hydru budete krmit dál! Z tohoto (ne)poměru se asi každému, kdo si slušně vydělává, musí udělat nevolno

12. září 2018 v 07:06

Symbolický Den daňové svobody je výpočtem toho, jakou část roku věnujeme práci pro stát, a kolik času pracujeme pro sebe. Podle řady článků a veřejných vystoupení politiků je už několik měsíců Den daňové svobody za námi. Podnikatelské odbory varují, že ve skutečnosti tento den letos připadl až na...

Další články
Nahoru