dnes
Sobota - jasno
21°C
zítra
Neděle - jasno
20°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
19°C
Byznys

Hlavní město podpoří z evropských fondů inovace za čtvrt miliardy korun, pomohou žákům, pacientům i řidičům

Pražští radní na svém úterním jednání vyslovili souhlas s dotační podporou osmi inovačních projektů v rámci Operačního programu Praha – Pól růstu ČR v celkové hodnotě bezmála čtvrt miliardy korun. Podpořeny by měly být mimo jiné inovace v oblasti školství včetně uplatnění absolventů na trhu, péče o pacienty, parkování a například i v oblasti svozu komunálního odpadu. S podporou projektů musí ještě vyslovit souhlas pražské zastupitelstvo.   

Pražští radní vyslovili v úterý souhlas s finanční podporou osmi projektů přihlášených do výzvy Operačního programu Praha – Pól růstu ČR zaměřené na posílení výzkumu, technologického rozvoje a inovací, a to v celkové hodnotě bezmála čtvrt miliardy korun.

„Projekty, které mají za cíl přinést tolik potřebné inovace do různorodých oblastí fungování města, prošly od června tohoto roku několikastupňovým posuzováním. Z celkového objemu alokace ve výši 400 milionů korun se tak v této fázi daří připravit pro čerpání až 62 procent vyčleněných prostředků,“ uvedla radní hlavního města pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková.

Nejvíce bodů obdržel v rámci hodnocení projekt takzvaného Paralelního edukačního centra za celkem 27,7 milionu korun. Ten má za cíl vytvořit virtuální edukační systém, který umožní učitelům zařadit do výuky specifické technologické metody, jako je například simulace či modelování.

„Projekt dá nadaným dětem, a rovněž dětem se zvláštními vzdělávacími potřebami, příležitost k osobnímu rozvoji, kvalitní přípravu, výchovu a rozvoj pracovních a osobnostních kompetencí,“ vysvětluje radní Ropková.

Inovacím v oblasti vzdělávacího systému se věnují i další projekty navržené k podpoře. Prvním z nich je projekt řídicího systému Centra GEN v hodnotě 29,9 milionu korun, jež zahrnuje vývoj inovativního software s umělou inteligencí, který bude sbírat data o návštěvnících plánovaného pražského Science Centra GEN zaměřeného na svět práce a tato data vyhodnocovat.

„Cílem je napomoct pražské vzdělávací soustavě s udržováním rovnováhy mezi zaměřením školní výuky a poptávanými pracovními profesemi,“ uvedla Ropková. Oblasti vzdělávání se věnuje i projekt komplexního řešení kvality vnitřního prostředí na středních školách zřizovaných hlavním městem v hodnotě 13,1 milionu korun.

„Projekt by měl vyřešit nedostatky vyplývající ze snížení přirozené výměny vzduchu u těch školských budov, které prošly rekonstrukcemi, zateplením a například i výměnou oken, a napomoci tak předcházet neblahému vlivu špatné kvality vnitřního prostředí na zdraví žáků,“ dodala Ropková. Nalezené řešení bude využitelné i u jiných, například kancelářských budov.

Podpořené projekty mají pomáhat i v oblasti dopravy
Druhým nejlépe hodnoceným projektem je projekt interaktivního sledování obsazenosti parkovacích míst pomocí senzorů v hodnotě 27 milionů korun. Řešení pomůže řidičům rychlou a efektivní orientaci na silnicích v městské části Praha 3 s cílem najít volné místo k parkováním.

„Nalezené řešení přispěje mimo jiné k minimalizaci opakovaných jízd při hledání parkovacího místa, zvýšení plynulosti a bezpečnosti provozu, úspoře času řidičů a rovněž ke snížení zbytečné spotřeby pohonných hmot a s tím spojené ochraně životního prostředí,“ říká radní Ropková.

Zefektivnění dopravy má za cíl i projekt nízkouhlíkového řešení logistiky odpadů v městské části Praha 1 v hodnotě 49,9 milionů korun, který má nalézt a pořídit inovační řešení pro širší využití nízkoemisních, nízkouhlíkových a bezhlučných vozidel pro svoz komunálního odpadu podnikatelů a živnostníků v Praze 1.

Mezi další projekty navržené k podpoře patří projekt zaměřený na zlepšení navigace a informovanosti pacientů v Nemocnici Na Františku v hodnotě 41,8 milionu korun.  Má za cíl zjednodušit orientaci pacientů v areálu nemocnice, lépe informovat pacienty o vyšetření, diagnóze a dalším léčebném postupu, a dále projekt zaměřený na maximální udržitelnost archivovaných dat v hodnotě 15,7 milionu korun a rovněž projekt zaměřený na využití pokročilých metod zobrazování a audiovizuálních technologií pro podporu řešení mimořádných a krizových situací v hodnotě 43,7 milionu korun.


Libor Dvořák se Štěpánem Landíkem nově řídí ERV Evropskou pojišťovnu

10. dubna 2019 v 10:39

Libor Dvořák je od dubna novým předsedou představenstva a generálním ředitelem ERV Evropské pojišťovny, Štěpán Landík v představenstvu už od ledna zodpovídá za obchod a marketing. Nové vedení chce pokračovat v nastavené cestě specializované pojišťovny, která se zaměřuje na kvalitu služeb...

Podnikatelům poradí nové webové stránky

8. dubna 2019 v 15:15

Magistrát hlavního města Prahy a jím zřízené Podnikatelské a inovační centrum hl. m. Prahy spouštějí nové webové stránky, které jsou určeny nejenom pro začínající podnikatele. Poradí startupovým projektům, pomohou firmám s inovacemi a propojí pražské a zahraniční podnikatele.  Nová doména...

innogy go! Ve Varšavě je největší polský carsharing elektromobilů

4. dubna 2019 v 16:28

Ve Varšavě zahájila provoz nová služba na sdílení automobilů s názvem innogy go!, která obyvatelům polské metropole nabídne pro přesuny po městě výhradně elektromobily. Flotilu v bílozelených barvách bude tvořit 500 vozů BMW i3. Pro sportovní nadšence bude brzy k dispozici také 30 vozů...

V březnu bylo vyhlášeno 73 bankrotů obchodních společností, nejvíce od listopadu 2017

4. dubna 2019 v 07:54

V březnu letošního roku bylo vyhlášeno 73 bankrotů obchodních společností, 441 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 219 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 95 návrhů na bankrot obchodních společností, 418 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 168 návrhů na osobní bankrot. Vyplývá...

Skupině innogy se vloni na českém trhu dařilo, kvůli teplému počasí však vydělala méně

3. dubna 2019 ve 14:34

Energetická skupina innogy v loňském roce na českém trhu utržila celkem 42,5 miliardy korun, potvrdila tak úroveň tržeb z roku 2017. Velmi teplé počasí se však podepsalo na meziročním poklesu prodeje zemního plynu domácnostem a maloodběratelům o 1,9 TWh a snížení zisku po zdanění o 14 % na...

Albert v Dejvicích otevřel pro zákazníky zcela v novém

29. března 2019 v 08:12

Zákazníci dejvického supermarketu Albert v ulici Československé armády si od středy 27. března mohou užívat nákupy v novém. Obchod se po třítýdenní přestavbě představil v modernější a přehlednější podobě.

Další články
Nahoru