dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - zatazeno
5°C
Byznys

Hlavní město podpoří z evropských fondů inovace za čtvrt miliardy korun, pomohou žákům, pacientům i řidičům

Pražští radní na svém úterním jednání vyslovili souhlas s dotační podporou osmi inovačních projektů v rámci Operačního programu Praha – Pól růstu ČR v celkové hodnotě bezmála čtvrt miliardy korun. Podpořeny by měly být mimo jiné inovace v oblasti školství včetně uplatnění absolventů na trhu, péče o pacienty, parkování a například i v oblasti svozu komunálního odpadu. S podporou projektů musí ještě vyslovit souhlas pražské zastupitelstvo.   

Pražští radní vyslovili v úterý souhlas s finanční podporou osmi projektů přihlášených do výzvy Operačního programu Praha – Pól růstu ČR zaměřené na posílení výzkumu, technologického rozvoje a inovací, a to v celkové hodnotě bezmála čtvrt miliardy korun.

„Projekty, které mají za cíl přinést tolik potřebné inovace do různorodých oblastí fungování města, prošly od června tohoto roku několikastupňovým posuzováním. Z celkového objemu alokace ve výši 400 milionů korun se tak v této fázi daří připravit pro čerpání až 62 procent vyčleněných prostředků,“ uvedla radní hlavního města pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková.

Nejvíce bodů obdržel v rámci hodnocení projekt takzvaného Paralelního edukačního centra za celkem 27,7 milionu korun. Ten má za cíl vytvořit virtuální edukační systém, který umožní učitelům zařadit do výuky specifické technologické metody, jako je například simulace či modelování.

„Projekt dá nadaným dětem, a rovněž dětem se zvláštními vzdělávacími potřebami, příležitost k osobnímu rozvoji, kvalitní přípravu, výchovu a rozvoj pracovních a osobnostních kompetencí,“ vysvětluje radní Ropková.

Inovacím v oblasti vzdělávacího systému se věnují i další projekty navržené k podpoře. Prvním z nich je projekt řídicího systému Centra GEN v hodnotě 29,9 milionu korun, jež zahrnuje vývoj inovativního software s umělou inteligencí, který bude sbírat data o návštěvnících plánovaného pražského Science Centra GEN zaměřeného na svět práce a tato data vyhodnocovat.

„Cílem je napomoct pražské vzdělávací soustavě s udržováním rovnováhy mezi zaměřením školní výuky a poptávanými pracovními profesemi,“ uvedla Ropková. Oblasti vzdělávání se věnuje i projekt komplexního řešení kvality vnitřního prostředí na středních školách zřizovaných hlavním městem v hodnotě 13,1 milionu korun.

„Projekt by měl vyřešit nedostatky vyplývající ze snížení přirozené výměny vzduchu u těch školských budov, které prošly rekonstrukcemi, zateplením a například i výměnou oken, a napomoci tak předcházet neblahému vlivu špatné kvality vnitřního prostředí na zdraví žáků,“ dodala Ropková. Nalezené řešení bude využitelné i u jiných, například kancelářských budov.

Podpořené projekty mají pomáhat i v oblasti dopravy
Druhým nejlépe hodnoceným projektem je projekt interaktivního sledování obsazenosti parkovacích míst pomocí senzorů v hodnotě 27 milionů korun. Řešení pomůže řidičům rychlou a efektivní orientaci na silnicích v městské části Praha 3 s cílem najít volné místo k parkováním.

„Nalezené řešení přispěje mimo jiné k minimalizaci opakovaných jízd při hledání parkovacího místa, zvýšení plynulosti a bezpečnosti provozu, úspoře času řidičů a rovněž ke snížení zbytečné spotřeby pohonných hmot a s tím spojené ochraně životního prostředí,“ říká radní Ropková.

Zefektivnění dopravy má za cíl i projekt nízkouhlíkového řešení logistiky odpadů v městské části Praha 1 v hodnotě 49,9 milionů korun, který má nalézt a pořídit inovační řešení pro širší využití nízkoemisních, nízkouhlíkových a bezhlučných vozidel pro svoz komunálního odpadu podnikatelů a živnostníků v Praze 1.

Mezi další projekty navržené k podpoře patří projekt zaměřený na zlepšení navigace a informovanosti pacientů v Nemocnici Na Františku v hodnotě 41,8 milionu korun.  Má za cíl zjednodušit orientaci pacientů v areálu nemocnice, lépe informovat pacienty o vyšetření, diagnóze a dalším léčebném postupu, a dále projekt zaměřený na maximální udržitelnost archivovaných dat v hodnotě 15,7 milionu korun a rovněž projekt zaměřený na využití pokročilých metod zobrazování a audiovizuálních technologií pro podporu řešení mimořádných a krizových situací v hodnotě 43,7 milionu korun.


Stavební firmy využívají růstu cen nemovitostí a zdražují stavební práce

16. listopadu 2018 ve 14:39

„Na rostoucích cenách nemovitostí vydělávají stavební firmy, které za poslední rok výrazně zdražily ceny stavebních prací. Developerům sice růst cen nemovitostí také hraje do karet, ale kvůli zdražování stavebních prací se jim zvyšují náklady,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán...

innogy kontroluje těsnost plynovodů, zemní plyn bude v příštích dnech více zapáchat

16. listopadu 2018 ve 14:33

Největší distributor zemního plynu v České republice společnost GasNet ze skupiny innogy zvýší v období od 19. listopadu do 23. listopadu 2018 na celém území své působnosti intenzitu zápachu dodávaného zemního plynu. Nárazová odorizace se provádí pravidelně před zahájením hlavní topné sezóny, kdy...

Nejvíce nových bytů se prodává v Praze 5

14. listopadu 2018 v 08:46

Nejvíce nových bytů v Praze se pravidelně prodává v páté a deváté městské části. První dvojice se letos nemění, stejná místa obsadily obě lokality i ve třetím čtvrtletí. Pětka obhájila prvenství z předchozího kvartálu s velkým náskokem, hlavně díky oblibě...

V České republice je 103 000 spících firem, víc než polovina z nich má sídlo v Praze

12. listopadu 2018 v 10:02

Každá pátá firma registrovaná v České republice není aktivní. Podíl spících firem je o 5,75procentních bodů vyšší mezi společnostmi s ručením omezeným než mezi akciovými společnostmi. Nadpoloviční většina neaktivních firem má sídlo v Praze. Neaktivní firmy jsou nejčastěji z oblasti podpůrných...

V říjnu zbankrotovalo 66 firem, 437 podnikatelů a 1186 fyzických osob

7. listopadu 2018 v 08:11

V říjnu letošního roku bylo vyhlášeno 66 bankrotů obchodních společností, 437 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1186 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 89 návrhů na bankrot obchodních společností, 537 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 310 návrhů na osobní bankrot. Počet...

Každé sousto se počítá. V innogy sbírají potraviny celý týden

7. listopadu 2018 v 07:12

Národní Potravinová Sbírka 2018 proběhne již tuto sobotu, v innogy sbírají potraviny a drogistické zboží již od pondělka v pěti svých lokalitách.

Mladí podnikatelé platí faktury s největším zpožděním

6. listopadu 2018 v 10:07

Nejhorší platební morálku mezi živnostníky mají mladí podnikatelé do třiceti let. Bez ohledu na pohlaví své závazky hradí průměrně s pětidenním zpožděním. S přibývajícím věkem se platební disciplína zlepšuje, ale zároveň roste rozdíl mezi muži a ženami. Takové jsou závěry analýzy poradenské...

Ekonomika zpomaluje, podnikatelé zakládají méně firem

1. listopadu 2018 v 09:21

Letos bylo v ČR založeno 22 896 nových firem, což je 1103 méně než ve stejném období loňského roku. Přitom v roce 2017 vzniklo nejvíc firem od předkrizového roku 2007. Současně roste poměr mezi vzniklými a zaniklými společnostmi, proto se celkový počet firem letos zvýšil jen o 13 771 na...

Další články
Nahoru