Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 28°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zpravodajství

Hlavní město podpoří činnosti v oblasti služeb pro rodinu

Radní hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválili vyhlášení Programu v oblasti rodinné politiky pro rok 2024. Smyslem tohoto záměru, na který bude vyčleněno 44 700 000 korun, je podpora funkčních i znevýhodněných rodin, rozvoj náhradní rodinné péče nebo například podpora dobrovolnictví a neformálně pečujících osob v této oblasti.

„Plně v souladu s programovým prohlášením naší koalice jsme dnes na radě schválili zvýšení dotací na podporu rodinné politiky. V příštím roce bychom chtěli podpořit právnické osoby poskytující služby pro rodinu částkou dalece přesahující 44 milionů korun. Do podpory prorodinných projektů bychom tedy v příštím roce chtěli investovat téměř o osm milionů korun více než v letošním roce. Jednat se má o projekty, které podporují a posilují funkci biologické, ale i náhradní rodiny v celkem šesti kategoriích. Finální částku pro rok 2024 upřesníme po schválení rozpočtu hlavního města na příští rok. Cíl je nicméně z mého pohledu jasný: navýšit prostředky pro činnosti podporující stabilitu rodin, rozvoje rodičovských kompetencí, mezigeneračních vztahů a posílení celého rodinného systému. Přesně tak, jak jsme se zavázali,“ říká náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví Alexandra Udženija.   

Program je určen pro poskytovatele služeb, kteří provozují veřejně prospěšnou činnost v oblasti služeb pro rodinu. Jedná se o projekty, které jsou určeny občanům Prahy a podporují i posilují funkci biologické a náhradní rodiny. A to v oblasti podpory funkční rodiny, která zahrnuje preventivní aktivity na podporu stabilních vztahů v biologické i náhradní rodině. Dále v oblastech podpory znevýhodněných rodin a dětí, rozvoje náhradní rodinné péče, podpory dobrovolnictví a neformálně pečujících osob a v neposlední řadě i v oblasti rozvoje sítě sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi prostřednictvím městských částí.

Naopak dnes schválený program není určen na základní činnosti sociálních služeb, které jsou registrované podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů.

Na financování dotačního Programu v oblasti rodinné politiky pro rok 2024 a pro zajištění dostupnosti služeb pro rodiny s dětmi v Praze byl stanoven celkový objem finančních prostředků ve výši 44 700 000 korun.

Tento záměr je vyhlašován v souladu s cíli dokumentu Základní směry prorodinné politiky hlavního města Prahy na období 2021–2022 a také s prioritami, které jsou obsaženy v Programovém prohlášení Rady hl. m. Prahy. Program je v neposlední řadě v souladu s krajskými a národními strategiemi.
Autor: TZ, red

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Dnes ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Dnes ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

Včera v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

Včera ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru