Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 23. 1. 2022
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Modré reklamní lavičky odstraňuje hlavní město i z Prahy 4
Odvoz laviček v Olbrachtově ulici vedle zastávky autobusů u metra Budějovická. Foto: P4

Modré reklamní lavičky odstraňuje hlavní město i z Prahy 4

Hlavní město odstraní zhruba 1400 kusů mobiliáře v podobě modrých laviček nesoucích rozměrné reklamy, který je v současné době rozmístěn po celé Praze, především na zastávkách MHD. Stane se tak na náklady bývalého nájemce, společnosti AD-Net, která jej i přes platnou výpověď a rozhodnutí soudů o exekuci dosud neodklidila. Pražský magistrát tak pokračuje ve svém plánu odstraňovat z ulic vizuální smog a postupně kultivovat veřejný prostor. Mezi prvními už zmizely lavičky v Olbrachtově v ulici v Praze 4.

„Protože dodání obrovského množství laviček bude určitě ze strany magistrátu trvat delší dobu, lavičky, které byly na pozemcích svěřených do správy městské části Praha 4, prioritně nahradíme z vlastních zásob. Naši obyvatelé, zejména senioři, tak alespoň na části míst nepřijdou o možnost odpočinout si při každodenních pochůzkách za lékařem a nákupy, anebo při procházkách,“ uvedl radní po životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011). 

Naprostá většina laviček, a tedy i odpovědnost za montáž nových, je však na pozemcích města, svěřených do správy dopravního podniku, což je skutečnost, kterou Praha 4 musí podle radního Hrdinky respektovat.  

„Přesto si nedovedu představit, že by na nejvíce frekventovaných místech, jako je tomu třeba u zastávky BUS před poliklinikou na ulici Antala Staška, lavičky delší dobu chyběly. Proto jsme ve výjimečných připraveni improvizovaně umístit dočasně lavičky i tam, než se situace ze strany magistrátu, respektive dopravního podniku vyřeší,“ dodal radní Hrdinka. 

Původní nájemní smlouvu podepsalo hlavní město v roce 1998. Instalovaný mobiliář byl určen k běžnému užívání, opěrná část laviček však sloužila jako reklamní plocha. Za užívání pozemků měl nájemce hradit městu nájemné ve výši jedna koruna za metr čtvereční ročně. 

Práva a povinnosti z nájemní smlouvy následně v roce 2001 převzala společnost AD-Net. Praha doručila nájemci výpověď nájemní smlouvy v roce 2014 a po vypracování podrobné právní analýzy ještě znovu o pět let později. 

Společnost ale vyjádřila nesouhlas s ukončením nájemního vztahu. Lavičky tak i přes opakovaná rozhodnutí soudů zůstaly na městských pozemcích až do současnosti.


Autor: TZ, red

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Pražská propagace očkování se stala nejlepší reklamní kampaní v Česku za rok 2021

18. ledna 2022 ve 13:18

Odborníci na marketing v rámci dlouhodobého projektu Reklamní katovna na webu mediar.cz vyhodnotili kampaň k očkování Magistrátu hl. m. Prahy od agentury DDB Prague jako jednu ze dvou nejlepších v České republice za uplynulý rok.

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

17. ledna 2022 ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Další články
Nahoru