Dnes Středa - skorojasno 15°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 20°C
Středa 22. 9. 2021
Svátek má Darina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Modré reklamní lavičky odstraňuje hlavní město i z Prahy 4
Odvoz laviček v Olbrachtově ulici vedle zastávky autobusů u metra Budějovická. Foto: P4

Modré reklamní lavičky odstraňuje hlavní město i z Prahy 4

Hlavní město odstraní zhruba 1400 kusů mobiliáře v podobě modrých laviček nesoucích rozměrné reklamy, který je v současné době rozmístěn po celé Praze, především na zastávkách MHD. Stane se tak na náklady bývalého nájemce, společnosti AD-Net, která jej i přes platnou výpověď a rozhodnutí soudů o exekuci dosud neodklidila. Pražský magistrát tak pokračuje ve svém plánu odstraňovat z ulic vizuální smog a postupně kultivovat veřejný prostor. Mezi prvními už zmizely lavičky v Olbrachtově v ulici v Praze 4.

„Protože dodání obrovského množství laviček bude určitě ze strany magistrátu trvat delší dobu, lavičky, které byly na pozemcích svěřených do správy městské části Praha 4, prioritně nahradíme z vlastních zásob. Naši obyvatelé, zejména senioři, tak alespoň na části míst nepřijdou o možnost odpočinout si při každodenních pochůzkách za lékařem a nákupy, anebo při procházkách,“ uvedl radní po životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011). 

Naprostá většina laviček, a tedy i odpovědnost za montáž nových, je však na pozemcích města, svěřených do správy dopravního podniku, což je skutečnost, kterou Praha 4 musí podle radního Hrdinky respektovat.  

„Přesto si nedovedu představit, že by na nejvíce frekventovaných místech, jako je tomu třeba u zastávky BUS před poliklinikou na ulici Antala Staška, lavičky delší dobu chyběly. Proto jsme ve výjimečných připraveni improvizovaně umístit dočasně lavičky i tam, než se situace ze strany magistrátu, respektive dopravního podniku vyřeší,“ dodal radní Hrdinka. 

Původní nájemní smlouvu podepsalo hlavní město v roce 1998. Instalovaný mobiliář byl určen k běžnému užívání, opěrná část laviček však sloužila jako reklamní plocha. Za užívání pozemků měl nájemce hradit městu nájemné ve výši jedna koruna za metr čtvereční ročně. 

Práva a povinnosti z nájemní smlouvy následně v roce 2001 převzala společnost AD-Net. Praha doručila nájemci výpověď nájemní smlouvy v roce 2014 a po vypracování podrobné právní analýzy ještě znovu o pět let později. 

Společnost ale vyjádřila nesouhlas s ukončením nájemního vztahu. Lavičky tak i přes opakovaná rozhodnutí soudů zůstaly na městských pozemcích až do současnosti.


Autor: TZ, red

Zastaralý areál Rugby Clubu Tatra Smíchov se dočká rekonstrukce

Dnes v 08:20

Pražští radní odsouhlasili investiční záměr projektu rekonstrukce sportovního areálu Rugby Club Tatra Smíchov Národní sportovní agenturou. Spolufinancování investičních projektů rozvoje sportovní infrastruktury ve vlastnictví hl. m. Prahy je v souladu se strategií Plánu rozvoje sportu a...

Anglo-americká vysoká škola vypsala stipendia pro afghánské uprchlíky

Včera ve 22:36

Anglo-americká vysoká škola v Praze (AAU) se rozhodla vypsat dvě stipendia na celý studijní program pro afghánské uprchlíky, kteří byli letos v srpnu dopraveni do České republiky z Afghánistánu v rámci záchranné operace. Stipendium by mělo pokrýt náklady na školné a další případné výdaje....

Budovy a pozemky pošty ve Vysočanech se stanou součástí školního areálu

Včera ve 20:41

Radní Prahy vyhověli žádosti městské části Praha 9 a odsouhlasili úplatné nabytí nemovitostí České pošty do vlastnictví hlavního města, které by následně svěřili do správy Prahy 9. Jedná se o budovu pošty a související objekty a pozemky v katastrálním území Vysočan. V budoucnu by potom mohly...

Tři osobnosti se stanou Čestnými občany Prahy 8

20. září 2021 v 18:38

Zastupitelé Prahy 8 schválili ocenění Čestný občan městské části Praha 8 pro další tři osobnosti. Slavnostní udílení čestných občanství proběhne v Praze 8 již posedmé.

Další články
Nahoru