Dnes Sobota - polojasno 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 12°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Modré reklamní lavičky odstraňuje hlavní město i z Prahy 4
Odvoz laviček v Olbrachtově ulici vedle zastávky autobusů u metra Budějovická. Foto: P4

Modré reklamní lavičky odstraňuje hlavní město i z Prahy 4

Hlavní město odstraní zhruba 1400 kusů mobiliáře v podobě modrých laviček nesoucích rozměrné reklamy, který je v současné době rozmístěn po celé Praze, především na zastávkách MHD. Stane se tak na náklady bývalého nájemce, společnosti AD-Net, která jej i přes platnou výpověď a rozhodnutí soudů o exekuci dosud neodklidila. Pražský magistrát tak pokračuje ve svém plánu odstraňovat z ulic vizuální smog a postupně kultivovat veřejný prostor. Mezi prvními už zmizely lavičky v Olbrachtově v ulici v Praze 4.

„Protože dodání obrovského množství laviček bude určitě ze strany magistrátu trvat delší dobu, lavičky, které byly na pozemcích svěřených do správy městské části Praha 4, prioritně nahradíme z vlastních zásob. Naši obyvatelé, zejména senioři, tak alespoň na části míst nepřijdou o možnost odpočinout si při každodenních pochůzkách za lékařem a nákupy, anebo při procházkách,“ uvedl radní po životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011). 

Naprostá většina laviček, a tedy i odpovědnost za montáž nových, je však na pozemcích města, svěřených do správy dopravního podniku, což je skutečnost, kterou Praha 4 musí podle radního Hrdinky respektovat.  

„Přesto si nedovedu představit, že by na nejvíce frekventovaných místech, jako je tomu třeba u zastávky BUS před poliklinikou na ulici Antala Staška, lavičky delší dobu chyběly. Proto jsme ve výjimečných připraveni improvizovaně umístit dočasně lavičky i tam, než se situace ze strany magistrátu, respektive dopravního podniku vyřeší,“ dodal radní Hrdinka. 

Původní nájemní smlouvu podepsalo hlavní město v roce 1998. Instalovaný mobiliář byl určen k běžnému užívání, opěrná část laviček však sloužila jako reklamní plocha. Za užívání pozemků měl nájemce hradit městu nájemné ve výši jedna koruna za metr čtvereční ročně. 

Práva a povinnosti z nájemní smlouvy následně v roce 2001 převzala společnost AD-Net. Praha doručila nájemci výpověď nájemní smlouvy v roce 2014 a po vypracování podrobné právní analýzy ještě znovu o pět let později. 

Společnost ale vyjádřila nesouhlas s ukončením nájemního vztahu. Lavičky tak i přes opakovaná rozhodnutí soudů zůstaly na městských pozemcích až do současnosti.


Autor: TZ, red

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru