Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 1°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Modré reklamní lavičky odstraňuje hlavní město i z Prahy 4
Odvoz laviček v Olbrachtově ulici vedle zastávky autobusů u metra Budějovická. Foto: P4

Modré reklamní lavičky odstraňuje hlavní město i z Prahy 4

Hlavní město odstraní zhruba 1400 kusů mobiliáře v podobě modrých laviček nesoucích rozměrné reklamy, který je v současné době rozmístěn po celé Praze, především na zastávkách MHD. Stane se tak na náklady bývalého nájemce, společnosti AD-Net, která jej i přes platnou výpověď a rozhodnutí soudů o exekuci dosud neodklidila. Pražský magistrát tak pokračuje ve svém plánu odstraňovat z ulic vizuální smog a postupně kultivovat veřejný prostor. Mezi prvními už zmizely lavičky v Olbrachtově v ulici v Praze 4.

„Protože dodání obrovského množství laviček bude určitě ze strany magistrátu trvat delší dobu, lavičky, které byly na pozemcích svěřených do správy městské části Praha 4, prioritně nahradíme z vlastních zásob. Naši obyvatelé, zejména senioři, tak alespoň na části míst nepřijdou o možnost odpočinout si při každodenních pochůzkách za lékařem a nákupy, anebo při procházkách,“ uvedl radní po životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011). 

Naprostá většina laviček, a tedy i odpovědnost za montáž nových, je však na pozemcích města, svěřených do správy dopravního podniku, což je skutečnost, kterou Praha 4 musí podle radního Hrdinky respektovat.  

„Přesto si nedovedu představit, že by na nejvíce frekventovaných místech, jako je tomu třeba u zastávky BUS před poliklinikou na ulici Antala Staška, lavičky delší dobu chyběly. Proto jsme ve výjimečných připraveni improvizovaně umístit dočasně lavičky i tam, než se situace ze strany magistrátu, respektive dopravního podniku vyřeší,“ dodal radní Hrdinka. 

Původní nájemní smlouvu podepsalo hlavní město v roce 1998. Instalovaný mobiliář byl určen k běžnému užívání, opěrná část laviček však sloužila jako reklamní plocha. Za užívání pozemků měl nájemce hradit městu nájemné ve výši jedna koruna za metr čtvereční ročně. 

Práva a povinnosti z nájemní smlouvy následně v roce 2001 převzala společnost AD-Net. Praha doručila nájemci výpověď nájemní smlouvy v roce 2014 a po vypracování podrobné právní analýzy ještě znovu o pět let později. 

Společnost ale vyjádřila nesouhlas s ukončením nájemního vztahu. Lavičky tak i přes opakovaná rozhodnutí soudů zůstaly na městských pozemcích až do současnosti.


Autor: TZ, red

Praha 12 má schválený rozpočet

Dnes ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru