Dnes Pondělí - zatazeno 22°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 20°C
Pondělí 9. 9. 2024
Svátek má Daniela
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hlavní město letos při vedrech nekropí. Praha 1 to vzala na sebe a nasadila hasiče
Hasiči při kropení na Staroměstském náměstí. Foto: Dobrovolní hasiči Prahy 1

Hlavní město letos při vedrech nekropí. Praha 1 to vzala na sebe a nasadila hasiče

Městská část Praha 1 se rozhodla reagovat na aktuální vlnu letních veder a zajistit kropení ulic v centru metropole. Hlavní město totiž letos nekropí. Praha 1 využije své dobrovolné hasiče, kteří se postarají o to, aby ulice v centru zůstaly ochlazeny a obyvatelé i návštěvníci se cítili komfortněji. Informovala o tom mluvčí první městské části Karolína Šnejdarová.

Kropení začalo ve čtvrtek po 14. hodině a bude probíhat na frekventovaných lokalitách centra, ty zahrnuje například Staroměstské náměstí i Pražský hrad. Tyto oblasti byly vybrány kvůli jejich vysoké koncentraci lidí, kde je ochlazení obzvláště důležité. „K tomuto kroku Praha 1 přistoupila i přes to, že magistrát hlavního města Prahy se rozhodl kropení ulic v letošním roce nenařizovat,“ sdělila mluvčí.

Pro kropení podle ní bude využita nepitná voda z hasičské nádrže, což je nejen ekologické, ale také ekonomicky výhodné řešení. „Centrum Prahy je specifické vysokou hustotou provozu a pěších. V mnoha místech není možné umístit dostatečnou zeleň, která by pomáhala bojovat s horkem, proto je kropení ulic v těchto lokalitách nezbytné," uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

Obdobné opatření Praha 1 zavedla již v minulém roce, kdy se centrum potýkalo s extrémními teplotami. Letos však městská část přistoupila k řešení situace pomocí vlastních sil, aby snížila finanční náklady spojené s kropením, které může dosahovat i stovek tisíc korun denně.

„Rozhodli jsme se, že se tentokrát spolehneme na naše dobrovolné hasiče, kteří jsou ochotni a připraveni se do této činnosti zapojit. Je to efektivní a ekonomičtější řešení, které zároveň poskytuje potřebnou úlevu obyvatelům a návštěvníkům centra,“ dodala starostka Radoměřská.

Městská část podle ní bude pokračovat v monitorování situace a podle potřeby přizpůsobí četnost a intenzitu kropení.

Hasiči Prahy 1 jsou podle jejich velitele Zdeňka Čiháka poctěni, že mohou pomáhat lidem nejen při požárech, zatopených nemovitostech, vichřicí popadaných stromech nebo při vltavských povodních, ale také při velkých letních vedrech.

Anketa

Měly by v Praze během léta jezdit vozy provádějící kropení a mlžení?

71.1%
(71.1%)
28.9%
(28.9%)
„Nasadili jsme naši moderní cisternu s vyvíječem vodní mlhy a vyrazili jsme na frekventovaná místa jako je Staroměstské náměstí, Královská cesta nebo Pražský hrad,” řekl.

V centru Prahy se kropí pitnou vodou, kterou hasiči čerpají z unikátního systému pražských kolektorů, v oblasti Hradčan se pak používá nepitná voda z hasičské nádrže na Loretě. Podle odhadu velitele hasičů Prahy 1 takto zvládnou za jeden den po centru Prahy rozdistribuovat formou vodní mlhy odhadem na 80 tisíc litrů vody. To je 16 až 20 naplněných cisteren Volvo Rosenbauer CAS 30, která slouží hasičům Prahy 1.


Autor: Karel Netolický
Další články
Nahoru