Dnes Středa - skorojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Hlavní město koupí za pozemky pro zelený pás podél obchvatu, zaplatí za ně 110 milionů korun
Pražský okruh měří asi 80 kilometrů, nyní je v provozu jen zhruba polovina. Foto: Jan Puci

Hlavní město koupí za pozemky pro zelený pás podél obchvatu, zaplatí za ně 110 milionů korun

Pražský magistrát vykoupí u Běchovic od soukromých vlastníků pozemky nutné pro vybudování zeleného pásu podél plánovaného úseku Pražského okruhu označovaného jako 511 mezi D1 a hradeckou dálnici. Město vykoupí zhruba 116 496 metrů čtverečních a zaplatí za ně zhruba 109,5 milionu korun. Kdy dostavba okruhu začne, není jasné. Investorem je stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Hlavní město Praha podle včerejšího rozhodnutí městské rady chce vykoupit pozemky v katastrálním území Běchovice pro vznik takzvaných zelených pásů v rámci kompenzačních opatření. Ta souvisejí se stavbou číslo 511 Pražského okruhu a požadují je i dotčené městské části. Transakci ještě musí schválit zastupitelé metropole. 

Zajištění výkupu pozemků hlavním městem je součástí dohody v rámci memoranda, které bylo uzavřeno mezi hlavním městem a ŘSD v roce 2017. Rozsah zelených pásů byl stanoven studií zpracovanou Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy a výkup předmětných pozemků a částí pozemků je s touto studií v souladu.

„V Praze jsme dnešním krokem dali zelenou první části výkupu pozemků pro snížení dopadu nové části okruhu na obyvatele Prahy. Vláda ale bohužel doteď nevykoupila ani jediný metr pozemků pro samotnou stavbu této zásadní komunikace, a navíc tento krok opakovaně odkládá. Ministerstvo dopravy přitom letos uvedlo, že každý den, kdy okruh není hotový, přináší ztrátu zhruba čtyři miliony korun,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib.

Celková výměra vykupovaných pozemků je 116 496 metrů čtverečních, z toho ve vlastnictví společnosti XAVEROV trade 77 930 metrů a ve vlastnictví společnosti AGROTRADE 38 566 metrů. Cena vykupovaných pozemků a částí pozemků byla stanovena na základě znaleckého posudku a činí 109 458 920 korun. XAVEROV trade obdrží 31 937 120 korun a společnost AGROTRADE 77 521 800 korun. Tyto společnosti podle serveru SeznamZpravy.cz vlastní rodina ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Podle webu na klíčových pozicích jsou ministrův otec Miroslav Toman st. a jeho bratr Zdeněk Toman.

„Loni jsme slíbili, že letos budou první výsledky výkupů pozemků pod budoucími zelenými pásy, a skutečně se tak stalo. Dnešním rozhodnutím rady jsme schválili výkup o rozloze více než 116 000 metrů čtverečních. Teď, když máme zelenou stěnu kde vysadit, začneme pracovat na její dokumentaci a pracujeme s možností, že pro její výsadbu použijeme materiál vykopaný při stavbě metra nebo Městského okruhu. Nákladní auta by nemusela jezdit z 50 až 80kilometrové dálky. Šetřili bychom tím městskou kasu za poplatky z deponování i životní prostředí,“ řekl náměstek primátora a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě) 

Nákupem těchto pozemků získá Praha po schválení městským zastupitelstvem 40 procent pozemků potřebných pro vybudování zeleného pásu. Zároveň se jedná o 40 procent nejvíce potřebných pozemků k zajištění největší ochrany obyvatel před negativními vlivy z dopravy. 

„Stát před 19 lety získal posouzení vlivu na životní prostředí a od té doby se s 511 nic nestalo. Nevykoupil se ani jeden pozemek, stavba nemá územní rozhodnutí a celá Praha na to doplácí. Těžká tranzitní doprava musí mít možnost Prahu objet. Ne do ní vjet, zanechat po sobě znečištěný vzduch v širším centru města, a zase jet dál. My za Prahu pomáháme, jak jsme slíbili, státu i městské části Praha – Běchovice. Praha sice vnější Pražský okruh nestaví, ale pomáhá ŘSD s přípravou úseku mezi dálnicí D1 a Běchovicemi, co to jen jde. Věřím, že díky výkupům zelených pásů se sníží odpor občanů proti Pražskému okruhu a celá stavba se po skoro dvou dekádách konečně začne posouvat. Lidé na Spořilově se už natrpěli dost,“ dodal Scheinherr. 

Po procesní stránce bude po výkupu následovat vyhotovení dokumentace valu, zřejmě v první čtvrtině roku 2022, a veřejnoprávní projednání jeho realizace.

Úsek 511 měří přes 12 kilometrů a jsou na něm plánovány čtyři mimoúrovňové křižovatky. Součástí stavby, která propojí obě dálnice, jsou rovněž dva tunely. Celý Pražský okruh měří asi 80 kilometrů, nyní je v provozu jen zhruba polovina.


Autor: puc

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Další články
Nahoru