dnes
Pátek - jasno
30°C
zítra
Sobota - skorojasno
18°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
17°C
Zpravodajství

Hlavní město i letos podpoří výuku češtiny pro žáky s odlišným mateřským jazykem

Pražští zastupitelé na dnešním jednání schválili pokračování projektu systémové podpory výuky českého jazyka jako cizího jazyka v celkem jedenadvaceti školách na území hlavního města. Žákům s odlišným mateřským jazykem tak bude nabídnuta možnost bezplatné výuky českého jazyka přizpůsobené jejich potřebám. Uvedla to radní pro školství a evropské fondy Irena Ropková.

Po pozitivní zkušenosti z loňského roku bude podle rozhodnutí pražských zastupitelů i v tomto roce hlavní město pokračovat v projektu systémové podpory výuky českého jazyka jako cizího jazyka v celkem jedenadvaceti městských částech. Celkem bude aktivní výuka probíhat po dobu 42 týdnů.

„V každé z těchto jedenadvaceti městských částí bude stejně jako v loňském roce nominována jedna škola, která žákům s odlišným mateřským jazykem poskytne jednou týdně bezplatně minimálně dvě vyučovací hodiny českého jazyka,“ vysvětluje radní Irena Ropková.

Výuka je přístupná žákům s odlišným mateřským jazykem, pro něž neprobíhá výuka v jejich kmenové škole. Do kurzů budou mít přístup jak žáci cizinci, tak žáci, kteří neovládají dostatečně český jazyk, protože pocházejí z cizojazyčné rodiny, ale zároveň mají české občanství. „Celý projekt probíhá pod dohledem Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy a ve spolupráci s Asociací učitelů češtiny jako cizího jazyka, neboť tento model se v loňském roce jednoznačně osvědčil,“ říká radní Ropková.

V loňském roce se v průměru do výuky zapojilo šest žáků na každé z nominovaných škol. Některé z těchto škol podle potřeby rozdělily skupinu žáků na mladší a starší děti. Schválené výdaje na realizaci celého projektu činí v letošním roce bezmála 591 tisíc korun. „Jde o jednoznačně výhodnou investici, která se nám mnohonásobně vrátí,“ dodává radní Ropková.

Pražské zastupitelstvo dnes rovněž schválilo pokračování projektu metropolitního programu podpory středoškolské jazykové výuky. Ten je určen na posílení výuky cizích jazyků v oborech vzdělávání s maturitní zkouškou ve středních školách zřizovaných hlavním městem. Na pokrytí výdajů v letošním roce byla schválena částka ve výši 31 milionů korun.Pražští hasiči dostanou od města deset cisteren

Včera v 16:46

Slavnostní předání nových zásahových vozidel pro pražské hasiče proběhne tuto neděli, 23. září, od 15 hodin na Výstavišti v Holešovicích v rámci akce Den s IZS.

Praha se připojila k EDWARDovi, Dnu bez úmrtí na silnicích

Včera v 07:27

Praha se letos vůbec poprvé připojila k projektu „Evropský den bez úmrtí na silnicích“. Ten má vnést do společnosti myšlenku, jak naše chování na silnicích ovlivňuje životy ostatních účastníků silničního provozu. Denně totiž na komunikacích po celém světě přijde o život 3 400 lidí, to je jinými...

#dostbyloplastu: MŽP a pražský magistrát zvou na první ekologickou náplavku

19. září 2018 ve 23:08

Kampaň Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu vede gastrořetězce, kavárny, úřady, firmy a všechny s odpovědným přístupem k životnímu prostředí k dobrovolnému snižování vzniku zbytečného plastového odpadu. Nyní se obrací na všechny společenské či kulturní pouliční akce se stejnou výzvou...

Radní Radek Lacko podpořil Národní laktační centrum

18. září 2018 v 18:17

Význam výživy v prvních 1000 dnech života byl název konference, která se dnes konala v prostorách Nové radnice Magistrátu hl. m. Prahy. Za hlavní město se jí účastnil radní pro oblast zdravotnictví Radek Lacko.

Další články
Nahoru