dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - skorojasno
8°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Zpravodajství

Hlavní město i letos podpoří výuku češtiny pro žáky s odlišným mateřským jazykem

Pražští zastupitelé na dnešním jednání schválili pokračování projektu systémové podpory výuky českého jazyka jako cizího jazyka v celkem jedenadvaceti školách na území hlavního města. Žákům s odlišným mateřským jazykem tak bude nabídnuta možnost bezplatné výuky českého jazyka přizpůsobené jejich potřebám. Uvedla to radní pro školství a evropské fondy Irena Ropková.

Po pozitivní zkušenosti z loňského roku bude podle rozhodnutí pražských zastupitelů i v tomto roce hlavní město pokračovat v projektu systémové podpory výuky českého jazyka jako cizího jazyka v celkem jedenadvaceti městských částech. Celkem bude aktivní výuka probíhat po dobu 42 týdnů.

„V každé z těchto jedenadvaceti městských částí bude stejně jako v loňském roce nominována jedna škola, která žákům s odlišným mateřským jazykem poskytne jednou týdně bezplatně minimálně dvě vyučovací hodiny českého jazyka,“ vysvětluje radní Irena Ropková.

Výuka je přístupná žákům s odlišným mateřským jazykem, pro něž neprobíhá výuka v jejich kmenové škole. Do kurzů budou mít přístup jak žáci cizinci, tak žáci, kteří neovládají dostatečně český jazyk, protože pocházejí z cizojazyčné rodiny, ale zároveň mají české občanství. „Celý projekt probíhá pod dohledem Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy a ve spolupráci s Asociací učitelů češtiny jako cizího jazyka, neboť tento model se v loňském roce jednoznačně osvědčil,“ říká radní Ropková.

V loňském roce se v průměru do výuky zapojilo šest žáků na každé z nominovaných škol. Některé z těchto škol podle potřeby rozdělily skupinu žáků na mladší a starší děti. Schválené výdaje na realizaci celého projektu činí v letošním roce bezmála 591 tisíc korun. „Jde o jednoznačně výhodnou investici, která se nám mnohonásobně vrátí,“ dodává radní Ropková.

Pražské zastupitelstvo dnes rovněž schválilo pokračování projektu metropolitního programu podpory středoškolské jazykové výuky. Ten je určen na posílení výuky cizích jazyků v oborech vzdělávání s maturitní zkouškou ve středních školách zřizovaných hlavním městem. Na pokrytí výdajů v letošním roce byla schválena částka ve výši 31 milionů korun.Kryt na Folimance se v prosinci letos otevře naposledy

20. listopadu 2018 v 07:55

Městská část Praha 2 letos zpřístupňuje kryt civilní ochrany Folimanka jednou měsíčně, vždy v sobotu od 9 do 15 hodin. Poslední letošní prohlídka bude 15. prosince.

Jaký bude vnitroblok mezi ulicemi Matúškova, Schulhoffova a Brechtova

19. listopadu 2018 ve 22:36

Na druhé plánovací setkání k regeneraci vnitrobloku mezi ulicemi Matúškova, Schulhoffova a Brechtova zve radnice jedenácté městské části.

Veletrh vzdělávání Schola Pragensis 2018

19. listopadu 2018 ve 12:32

Hlavní město Praha zve veřejnost na již 23. ročník oblíbeného veletrhu vzdělávání a nabídky pražských středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh se tradičně uskuteční v prostorách Kongresového centra na pražském Vyšehradě ve dnech 22. až...

Další články
Nahoru