Dnes Neděle - zatazeno 1°C
Zítra Pondělí - oblacno 5°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Hlavní město dá dva miliony korun na kurzy českého jazyka pro Ukrajince
Válka na Ukrajině začala loni v únoru, od té doby sem proudily davy uprchlíků. Foto: Karel Netolický

Hlavní město dá dva miliony korun na kurzy českého jazyka pro Ukrajince

Pražští radní v pondělí schválili poskytnutí dotace na intenzivní kurz českého jazyka pro mladé Ukrajince, kteří jsou držiteli dočasné ochrany. Cílem je zvýšit jejich předpoklady pro studium na středních a vysokých školách a lepší uplatnitelnost na pracovním trhu. V Praze podle údajů z loňského roku studovalo střední školu pouze 11,8 procenta Ukrajinců ve věku 15 až 21 let. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. 

Hlavní město poskytne účelovou neinvestiční dotaci na projekt Intenzivní výuka českého jazyka pro držitele dočasné ochrany z Ukrajiny II. ve věku 15 až 21 let. Projekt na podporu integrace Ukrajinců do české společnosti si vyžádá dva miliony korun z rozpočtu hlavního města.  

„Stali jsme se důležitým partnerem Ukrajiny, to nejen v materiální pomoci, ale i v pomoci humanitární. Podle průzkumů ministerstva vnitra je na území Česka přes 300 tisíc uprchlíků. Převážně se jedná o ženy a děti. Naučit se jazyk země, do které přijedete je nutné pro plnohodnotné zapojení se do společnosti. Díky znalosti našeho, poměrně komplikovaného jazyka, se pro mnoho mladých Ukrajinců více otevře jak společenský, tak i pracovní trh. Myslím si, že tato relativně nízká dotace přinese Praze mnoho užitku,“ řekl pražský radní pro oblast financí, rozpočtu, fondů a podpory podnikání Zdeněk Kovářík (ODS). 

Cílem programu je zvýšit předpoklady pro studium mladých Ukrajinců na střední či vysoké škole a lepší uplatnitelnost na trhu práce. Od začátku ruské agrese se podle statistik, které má magistrát k dispozici, zapsalo na české střední školy jen 4 523 Ukrajinců, což je pouze 19 procent z 26 tisíc uprchlíků ve věku 15 až 21 let, kteří do Česka uprchli před válkou. 

V Praze je tento podíl ještě nižší, k 19. září 2022 zde studovalo pouze 707 ukrajinských středoškoláků, což představuje 11,8 procenta z počtu 6 tisíc této věkové skupiny. Většina ukrajinských středoškoláků tak zůstává mimo vzdělávací systém.  

„Tento kurz navazuje na projekt realizovaný v loňském roce, o který byl velký zájem, o návštěvu učeben s kapacitou 60 osob se přihlásilo na 160 zájemců v jednom týdnu. Kurz pořádala městská část Praha 7 a vzhledem k velkému zájmu se v něm rozhodla pokračovat.," sdělil Hofman. 

Plánované zahájení projektu je podle něj 2. ledna a ukončení 28. června 2024. Dva kurzy o pěti skupinách po 12 osobách nabízí místa pro maximálně 120 osob. Učební hodiny jsou stanoveny v pracovní dny od 8:30 do 13:00 hodin, v případě potřeby bude otevřena i odpolední výuka. Kurz je zakončen závěrečným testem.


Autor: Jan Puci

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru