Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hlavní město dá dva miliony korun na kurzy českého jazyka pro Ukrajince
Válka na Ukrajině začala loni v únoru, od té doby sem proudily davy uprchlíků. Foto: Karel Netolický

Hlavní město dá dva miliony korun na kurzy českého jazyka pro Ukrajince

Pražští radní v pondělí schválili poskytnutí dotace na intenzivní kurz českého jazyka pro mladé Ukrajince, kteří jsou držiteli dočasné ochrany. Cílem je zvýšit jejich předpoklady pro studium na středních a vysokých školách a lepší uplatnitelnost na pracovním trhu. V Praze podle údajů z loňského roku studovalo střední školu pouze 11,8 procenta Ukrajinců ve věku 15 až 21 let. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. 

Hlavní město poskytne účelovou neinvestiční dotaci na projekt Intenzivní výuka českého jazyka pro držitele dočasné ochrany z Ukrajiny II. ve věku 15 až 21 let. Projekt na podporu integrace Ukrajinců do české společnosti si vyžádá dva miliony korun z rozpočtu hlavního města.  

„Stali jsme se důležitým partnerem Ukrajiny, to nejen v materiální pomoci, ale i v pomoci humanitární. Podle průzkumů ministerstva vnitra je na území Česka přes 300 tisíc uprchlíků. Převážně se jedná o ženy a děti. Naučit se jazyk země, do které přijedete je nutné pro plnohodnotné zapojení se do společnosti. Díky znalosti našeho, poměrně komplikovaného jazyka, se pro mnoho mladých Ukrajinců více otevře jak společenský, tak i pracovní trh. Myslím si, že tato relativně nízká dotace přinese Praze mnoho užitku,“ řekl pražský radní pro oblast financí, rozpočtu, fondů a podpory podnikání Zdeněk Kovářík (ODS). 

Cílem programu je zvýšit předpoklady pro studium mladých Ukrajinců na střední či vysoké škole a lepší uplatnitelnost na trhu práce. Od začátku ruské agrese se podle statistik, které má magistrát k dispozici, zapsalo na české střední školy jen 4 523 Ukrajinců, což je pouze 19 procent z 26 tisíc uprchlíků ve věku 15 až 21 let, kteří do Česka uprchli před válkou. 

V Praze je tento podíl ještě nižší, k 19. září 2022 zde studovalo pouze 707 ukrajinských středoškoláků, což představuje 11,8 procenta z počtu 6 tisíc této věkové skupiny. Většina ukrajinských středoškoláků tak zůstává mimo vzdělávací systém.  

„Tento kurz navazuje na projekt realizovaný v loňském roce, o který byl velký zájem, o návštěvu učeben s kapacitou 60 osob se přihlásilo na 160 zájemců v jednom týdnu. Kurz pořádala městská část Praha 7 a vzhledem k velkému zájmu se v něm rozhodla pokračovat.," sdělil Hofman. 

Plánované zahájení projektu je podle něj 2. ledna a ukončení 28. června 2024. Dva kurzy o pěti skupinách po 12 osobách nabízí místa pro maximálně 120 osob. Učební hodiny jsou stanoveny v pracovní dny od 8:30 do 13:00 hodin, v případě potřeby bude otevřena i odpolední výuka. Kurz je zakončen závěrečným testem.


Autor: Jan Puci

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru