dnes
Sobota - polojasno
15°C
zítra
Neděle - zatazeno
14°C
pozítří
Pondělí - jasno
14°C
Hlavní město chce změnit zákon o průvodcích turistů
Ilustrační foto: archiv

Hlavní město chce změnit zákon o průvodcích turistů

Praha předá do Sněmovny novelu živnostenského zákona, aby se průvodcovská služba stala vázanou živností. Důvodem je to, že v Praze působí řada nekvalifikovaných průvodců, kteří poskytují turistům mylné informace a vybírají peníze, ale neplatí daně. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Změna se týká průvodců s deštníky nad hlavou, kteří nabízejí služby zdánlivě zdarma v rámci takvaných Free Tours. Zákon byl před lety změněn a z průvodcovství se stala živnost volná. Praha má možnost zákonodárné iniciativy a může do Sněmovny předkládat návrhy zákonů.

Kromě poskytování mylných informací průvodci navíc neplatí daně. Nabízejí služby zdarma, na konci vycházky ale od účastníků vyberou peníze, a neplatí tak daně. Pokud je přistihnou magistrátní úředníci, průvodci řeknou, že peníze vloží do nadace, kterou kvůli tomu účelově mají.

Snahu změnit zákon podpořili zastupitelé napříč politickým spektrem a schválili jej jednomyslně všemi 58 přítomnými hlasy. „Z logiky věci je to nutné. To, co předvádí někteří průvodci, je nedůstojné tohoto města," řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Podle opoziční zastupitelky Jaroslavy Janderové (ODS) průvodci zneužívají volné prostředí. „Neodvádí daně a nechovají se, jak by se podnikatelé měli chovat," řekla.

Pokud by se městu podařilo novelu prosadit, zájemci by museli skládat průvodcovské zkoušky. Zaškolení provádí například pražská příspěvková organizace Prague City Tourism, která má v hlavním městě turismus na starosti. Poskytovatel služeb by musel mít rovněž živnostenské oprávnění.

Skeptický k tomu, že Parlament novelu schválí, byl opoziční zastupitel Václav Novotný (TOP 09). Návrh je podle něj specificky pražský a většina poslanců je mimopražských. „Tím, kdo má zásadní negativní zásluhu, že se průvodcovství stalo volnou živností, je pan Tomio Okamura, který byl v té době šéfem japonské cestovní kanceláře, která měla silnou potřebu svým průvodcům umožnit působit v Praze. Dnes představuje významnou parlamentní sílu," řekl Novotný.

Praha se potýká s necertifikovanými průvodci delší dobu. Novelou živnostenského zákona byla průvodcovská činnost před lety přeřazena z živnosti vázané na živnost ohlašovací volnou. V důsledku toho ji bez splnění povinností daných zákonem může bez omezení a rizika postihu vykonávat víceméně každý. Podle dřívějšího vyjádření Asociace průvodců by jich mohlo být až 40 procent.


Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

Včera v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Včera v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

17. října 2018 v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Další články
Nahoru