dnes
Pondělí - jasno
26°C
zítra
Úterý - skorojasno
26°C
pozítří
Středa - skorojasno
28°C
Hlavní město chce změnit zákon o průvodcích turistů
Ilustrační foto: archiv

Hlavní město chce změnit zákon o průvodcích turistů

Praha předá do Sněmovny novelu živnostenského zákona, aby se průvodcovská služba stala vázanou živností. Důvodem je to, že v Praze působí řada nekvalifikovaných průvodců, kteří poskytují turistům mylné informace a vybírají peníze, ale neplatí daně. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Změna se týká průvodců s deštníky nad hlavou, kteří nabízejí služby zdánlivě zdarma v rámci takvaných Free Tours. Zákon byl před lety změněn a z průvodcovství se stala živnost volná. Praha má možnost zákonodárné iniciativy a může do Sněmovny předkládat návrhy zákonů.

Kromě poskytování mylných informací průvodci navíc neplatí daně. Nabízejí služby zdarma, na konci vycházky ale od účastníků vyberou peníze, a neplatí tak daně. Pokud je přistihnou magistrátní úředníci, průvodci řeknou, že peníze vloží do nadace, kterou kvůli tomu účelově mají.

Snahu změnit zákon podpořili zastupitelé napříč politickým spektrem a schválili jej jednomyslně všemi 58 přítomnými hlasy. „Z logiky věci je to nutné. To, co předvádí někteří průvodci, je nedůstojné tohoto města," řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Podle opoziční zastupitelky Jaroslavy Janderové (ODS) průvodci zneužívají volné prostředí. „Neodvádí daně a nechovají se, jak by se podnikatelé měli chovat," řekla.

Pokud by se městu podařilo novelu prosadit, zájemci by museli skládat průvodcovské zkoušky. Zaškolení provádí například pražská příspěvková organizace Prague City Tourism, která má v hlavním městě turismus na starosti. Poskytovatel služeb by musel mít rovněž živnostenské oprávnění.

Skeptický k tomu, že Parlament novelu schválí, byl opoziční zastupitel Václav Novotný (TOP 09). Návrh je podle něj specificky pražský a většina poslanců je mimopražských. „Tím, kdo má zásadní negativní zásluhu, že se průvodcovství stalo volnou živností, je pan Tomio Okamura, který byl v té době šéfem japonské cestovní kanceláře, která měla silnou potřebu svým průvodcům umožnit působit v Praze. Dnes představuje významnou parlamentní sílu," řekl Novotný.

Praha se potýká s necertifikovanými průvodci delší dobu. Novelou živnostenského zákona byla průvodcovská činnost před lety přeřazena z živnosti vázané na živnost ohlašovací volnou. V důsledku toho ji bez splnění povinností daných zákonem může bez omezení a rizika postihu vykonávat víceméně každý. Podle dřívějšího vyjádření Asociace průvodců by jich mohlo být až 40 procent.


Praha 6: Prezentace nové podoby Macharova náměstí

16. června 2018 v 08:07

Praha 6 pořádá veřejnou prezentaci nové podoby Macharova náměstí za účasti autorů vítězného návrhu. Prezentace se uskuteční na náměstí u infostojanů v úterý 19. června od 18 hodin.

Tři pražské Klokánky dostanou od Prahy dotaci

15. června 2018 v 19:45

Zastupitelstvo Prahy na návrh radního pro sociální oblast Daniela Hodka schválilo poskytnutí jednorázové neinvestiční dotace ve výši 4 882 000 korun třem pražským Zařízením pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek Fondu ohrožených dětí. 

Praha 13 plná květin

15. června 2018 v 10:10

Máte krásně rozkvetlou předzahrádku, zahrádku nebo balkon plný květin? Zapojte se do fotosoutěže radnice Prahy 13, kterou také letos vyhlašuje předseda výboru pro výchovu a vzdělávání Vít Bobysud.

Židle s „oteklými kotníky“ je i v Praze 13

15. června 2018 v 09:57

Na závažné onemocnění srdce upozorňují oranžové židle s „oteklými kotníky“, na které v těchto dnech můžete narazit na různých místech hlavního města. V Praze 13 se oranžová židle objevila před budovou radnice na Slunečním náměstí.

Piknik v zahradě. Den otevřených dveří a francouzský trh na velvyslanectví

15. června 2018 v 05:32

Buquoyský palác se otevře veřejnosti v pátek 22. června od 11 do 17 hodin. Nezmeškejte tuto příležitost navštívit a prohlédnout si dokonale zachovalý klenot barokní architektury. U vstupu bude k dispozici malý průvodce.

Další články
Nahoru