dnes
Pondělí - zatazeno
22°C
zítra
Úterý - polojasno
26°C
pozítří
Středa - polojasno
29°C
Hlavní město chce změnit zákon o průvodcích turistů
Ilustrační foto: archiv

Hlavní město chce změnit zákon o průvodcích turistů

Praha předá do Sněmovny novelu živnostenského zákona, aby se průvodcovská služba stala vázanou živností. Důvodem je to, že v Praze působí řada nekvalifikovaných průvodců, kteří poskytují turistům mylné informace a vybírají peníze, ale neplatí daně. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Změna se týká průvodců s deštníky nad hlavou, kteří nabízejí služby zdánlivě zdarma v rámci takvaných Free Tours. Zákon byl před lety změněn a z průvodcovství se stala živnost volná. Praha má možnost zákonodárné iniciativy a může do Sněmovny předkládat návrhy zákonů.

Kromě poskytování mylných informací průvodci navíc neplatí daně. Nabízejí služby zdarma, na konci vycházky ale od účastníků vyberou peníze, a neplatí tak daně. Pokud je přistihnou magistrátní úředníci, průvodci řeknou, že peníze vloží do nadace, kterou kvůli tomu účelově mají.

Snahu změnit zákon podpořili zastupitelé napříč politickým spektrem a schválili jej jednomyslně všemi 58 přítomnými hlasy. „Z logiky věci je to nutné. To, co předvádí někteří průvodci, je nedůstojné tohoto města," řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Podle opoziční zastupitelky Jaroslavy Janderové (ODS) průvodci zneužívají volné prostředí. „Neodvádí daně a nechovají se, jak by se podnikatelé měli chovat," řekla.

Pokud by se městu podařilo novelu prosadit, zájemci by museli skládat průvodcovské zkoušky. Zaškolení provádí například pražská příspěvková organizace Prague City Tourism, která má v hlavním městě turismus na starosti. Poskytovatel služeb by musel mít rovněž živnostenské oprávnění.

Skeptický k tomu, že Parlament novelu schválí, byl opoziční zastupitel Václav Novotný (TOP 09). Návrh je podle něj specificky pražský a většina poslanců je mimopražských. „Tím, kdo má zásadní negativní zásluhu, že se průvodcovství stalo volnou živností, je pan Tomio Okamura, který byl v té době šéfem japonské cestovní kanceláře, která měla silnou potřebu svým průvodcům umožnit působit v Praze. Dnes představuje významnou parlamentní sílu," řekl Novotný.

Praha se potýká s necertifikovanými průvodci delší dobu. Novelou živnostenského zákona byla průvodcovská činnost před lety přeřazena z živnosti vázané na živnost ohlašovací volnou. V důsledku toho ji bez splnění povinností daných zákonem může bez omezení a rizika postihu vykonávat víceméně každý. Podle dřívějšího vyjádření Asociace průvodců by jich mohlo být až 40 procent.


Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

Dnes ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Nadace Pražské děti předá šek na 1,1 milionu korun pro kliniku dětské hematologie a onkologie

Dnes v 18:01

Ve čtvrtek 20. června dopoledne předá Nadace Pražské děti (předseda správní rady a 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma a další členové správní rady) šek na 1,1 milionu korun, a to přednostovi Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol Janu Starému. Předání se uskuteční na klinice...

Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

Včera v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

15. června 2019 ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Další články
Nahoru