dnes
Čtvrtek - zatazeno
12°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - polojasno
16°C
Hlavní město a Univerzita Karlova založí zapsaný ústav Kampus Hybernská
V kampusu je stále živo. Foto: Kampus Hybernská

Hlavní město a Univerzita Karlova založí zapsaný ústav Kampus Hybernská

Pražští zastupitelé minulý týden schválili rozšíření spolupráce na projektu Kampus Hybernská formou založení stejnojmenného zapsaného ústavu, který se bude o starat o tento kampus. V něm funguje kulturní, společenské a vzdělávací centrum.

Kampus začal v do té doby nevyužitých městských domech v Hybernské ulici fungovat v roce 2017. Dosud ho měla na starosti Filozofická fakulta UK. Jen v roce 2019 se v Hybernské uskutečnilo přes tisíc akcí, které navštívilo přes 100 tisíc lidí.

V Kampusu se pro naplnění vědeckých, vzdělávacích a kulturních aktivit nacházejí sdílené prostory pro týmové práce, přednáškové místnosti, kreativní ateliér, galerie, prostory pro hudební i filmové akce.

„Pro další rozvoj tohoto projektu bylo nutné vytvořit právní subjekt, který bude schopen zajistit vícezdrojové financování, prohloubení spolupráce a rozšíření aktivit. Založením ústavu pomůžeme zlepšit situaci v Kampusu a zajistíme Pražanům další možnosti pro využití volného času,“ uvedl pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).  

Chystá se memorandum upravující spolupráci do dalších let. „Podpisem memoranda vyjádříme společný záměr dalšího rozvoje společného projektu Kampus Hybernská. Důležitým krokem je také založení zapsaného ústavu, tím se prohloubila spolupráce mezi městem a Univerzitou Karlovou a otevřely se další možnosti pro naplňování společné ambice ve vztahu k občanům,“ pokračoval radní Chabr.

UK do nově vzniklého právního subjektu vloží peněžitý vklad jeden milion korun a zároveň se zavazuje podílet se na nákladech spojených s provozem a rozvoje projektu. Celkový příspěvek univerzity bude deset milionů, stejně jako hlavního města

„Naším společným zájmem je, aby nově založený ústav fungoval jako kulturní, společenské a vzdělávací centrum. Nově založená instituce, dosud využívaná především filozofickou fakultou, se tak stane místem pro akce nejen Univerzity Karlovy, ale dalších univerzit – Vysoké školy uměleckoprůmyslové, Vysoké školy ekonomické, České zemědělské univerzity nebo Českého vysokého učení technického a místem, kde se budou setkávat i Pražané,“ říká rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. 

UK by měla nést větší část provozních nákladů. Magistrát bude nadále projektu poskytovat nemovitosti. Radní Chabr dodal, že kampusu se za poslední roky podařilo dříve prázdné budovy v historickém centru s vynaložením poměrně malých finančních prostředků v řádu nižších desítek milionů oživit a změnit v místo populární mezi studenty i veřejností.


Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

Včera v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

Včera v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Magistrát zajistil extra vakcíny proti chřipce

Včera v 17:49

Hlavní město zajistilo pět tisíc vakcín proti sezónní chřipce navíc, nyní je ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha distribuuje.

Praha 8 si dnes připomene založení samostatného československého státu

Včera v 08:07

Výročí založení samostatného československého státu si vedení Prahy 8 dnes připomene pietou u Památníku protifašistického odboje na Kobyliské střelnici. Byla místem popravy 539 vlastenců převážně během roku 1942.

Praha 4 položila věnce u Památníku Tří odbojů

27. října 2020 v 07:40

Pietní akt, kterým si Praha 4 každoročně připomíná založení Československé republiky v roce 1918 se letos kvůli mimořádným opatřením vlády nekonal.

Další články
Nahoru