Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Hlavní část rekonstrukce smíchovského nádraží začne příští rok, SŽ hledá zhotovitele
Budoucí podoba nástupišť na smíchovském nádraží. Vizualizace: Správa železnic

Hlavní část rekonstrukce smíchovského nádraží začne příští rok, SŽ hledá zhotovitele

Státní organizace Správa železnic (SŽ) získala letos na jaře pravomocné stavební povolení pro rekonstrukci celé stanice. Nyní hledá zhotovitele, který by měl zajistit realizaci v letech 2024 až 2027. Server Pražský patriot o tom informovala mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová.

Výsledkem rekonstrukce budou kompletně zmodernizované koleje a nástupiště, prodloužené podchody pod celou stanicí a také nová lávka, která povede nad celou stanicí a umožní bezbariérový přístup na jednotlivá nástupiště. Celkové náklady mají být 5,2 miliardy korun.

Rekonstrukce smíchovské stanice je rozdělena na více etap. „V rámci už zahájené první fáze dojde zejména ke snesení části kolejí a také lávky přes celé kolejiště. Druhá etapa, pro kterou se nyní hledá zhotovitel stavebních prací, zahrnuje kompletní přestavbu kolejiště, obnovu tří stávajících nástupišť a vybudování nového čtvrtého nástupiště, které budou využívat zejména vlaky na trase takzvaného Pražského semmeringu, tedy ve směru na Prahu-Zličín a Hostivici,“ popsala Eberl Friebová.

Stavbaři také zrekonstruují oba stávající podchody a prodlouží je pod celým kolejištěm stanice. Ústit budou do budoucího parkovacího domu, jehož investorem je hlavní město. Bezbariérový přístup zajistí výtahy.

Most přes Nádražní ulici bude po dokončení prací tříkolejný, aby svou kapacitou odpovídal navazujícímu, v budoucnu rovněž tříkolejnému železničnímu mostu na Výtoni. „Součástí prací bude také vybudování nové lávky do Radlické ulice, která navíc umožní i přístup na jednotlivá nástupiště a propojení s novou čtvrtí vzniklou v rámci projektu Smíchov City,“ sdělila mluvčí.

Další bezprostředně navazující stavbou bude výstavba moderního dopravního terminálu Smíchov, kterou také připravuje pražský magistrát. Součástí terminálu bude velkokapacitní parkoviště i stanice pro autobusy. Správa železnic pak plánuje zahájit v roce 2026 rekonstrukci smíchovské nádražní budovy.


Autor: Jan Puci

Začne zatím nepovinná registrace aut Ukrajinců

Dnes v 10:34

Od 1. října bude spuštěn registr vozidel ukrajinských vozidel provozovaných na území České republiky (mimo mezinárodní provoz). Do konce roku se mohou řidiči těchto vozidel v registru zapsat jako provozovatelé dobrovolně, od 1. ledna 2024 to bude jejich povinnost. Informoval o tom mluvčí pražského...

V Praze 14 se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské

Včera ve 13:52

Od 9. do 31. října se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské ulici před křižovatkou s ulicí Vizírská.

Praha 6: Uzavření Gymnasijní ulice

25. září 2023 v 09:01

Od 25. září do 4. října bude z důvodu obnovy vodovodního řadu uzavřena v obou směrech Gymnasijní ulice.

Silniční běh Běchovice - Praha přinese dopravní omezení

23. září 2023 v 06:05

V neděli 24. září se uskuteční 127. ročník silničního běhu Běchovice – Praha, který budou doprovázet dopravní opatření.  

Další články
Nahoru