Dnes Čtvrtek - polojasno 13°C
Zítra Pátek - bourky 13°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hlavní část oprav muzea hlavního města je hotova, lidé do budovy nahlédnou už letos
Část hlavní fasády zrekonstruované budovy. Foto: muzeumprahy.cz

Hlavní část oprav muzea hlavního města je hotova, lidé do budovy nahlédnou už letos

Hlavní část oprav sídla Muzea města Prahy (MMP) na Florenci skončila. Budovu čeká ještě zřízení kavárny nebo přednáškového sálu a dokončit se musí některé restaurátorské práce. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí muzea Vojta Novotný. Budova je kvůli kompletní opravě uzavřena od června 2020 a její znovuotevření se plánuje na začátek příštího roku. Dosud se investovalo asi 282 milionů korun. MMP je příspěvkovou organizací Prahy, její sbírkový fond je věnovaný pražským dějinám.

„Hlavní část rekonstrukce je již hotová a probíhají ještě dílčí úpravy. Zároveň intenzivně pracujeme na podobě nové audiovizuální expozice, která se zaměří na Langweilův model Prahy," uvedl Novotný. V letošním roce se uskuteční poslední fáze rekonstrukce budovy, při kterých vznikne kavárna i přednáškový sál a dokončí se poslední restaurátorské zásahy, dodal.

Budova byla před opravami ve špatném stavu. Musely být obnoveny veškeré vnitřní prostory a technické a bezpečnostní zařízení, které bylo na hranici životnosti. Součástí prací byla přístavba výtahu, čímž bude muzeum pro návštěvníky bezbariérové.

Do uzavření muzea v něm byla pouze plošina pro vozíčkáře, kterou se ale nedostali do vyšších pater. Návštěvníci v muzeu najdou také opravené a modernizované pokladny, šatny, muzejní obchod a toalety.

Přestože se MMP znovu otevře na začátku příštího roku, lidé si jej prohlédnou dříve. „Jsme si vědomi, že budova je delší dobu uzavřená, proto ji plánujeme otevřít zcela výjimečně na letošní Pražskou muzejní noc, kdy budou moci návštěvníci obdivovat vnitřní zrekonstruované prostory a zcela ojediněle tak vidět budovu prázdnou bez výstav a nábytku," uvedl Novotný. Poté ji muzeum opět uzavře a slavnostně otevře na počátku roku 2025.

Hlavní budova byla postavena v letech 1896 až 1898 podle návrhu architekta Antonína Balšánka. Pro veřejnost pak byla společně s expozicemi slavnostně otevřena v září 1900. Budova je v seznamu kulturních památek České republiky.


Autor: ČTK

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

Včera ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru