Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Hlavně, že byl večírek! Ohlédnutí za festivalem Tři sestry 36 let Open-Air v Braníku
Dvoudenní branický festival tradičně zakončil koncert kapely Tři sestry. Hlavní foto: Petr Tibi / trisestryopenair.cz; Foto v článku(3x): Viki Shock

Hlavně, že byl večírek! Ohlédnutí za festivalem Tři sestry 36 let Open-Air v Braníku

Muži, ženy i děti, malí, velcí, tlustí, tencí, vlasatí i plešatí, s čírem i bez, sešli se minulý víkend opět po roce na tradičním festivalu Tři sestry Open-Air v areálu bývalých branických ledáren. Letos tomu bylo již 36 let od založení tuzemské punkové legendy zmíněné v první části názvu festivalu, což bylo potřeba patřičně oslavit.

Stejně jako loni ale nebylo možno kvůli proticovidovým opatřením realizovat akci v původním jarním termínu, naštěstí však nebyla zrušena ani přeložena na příští rok a počasí vyšlo perfektně. Zahraniční hosté se protentokrát omluvili, nakonec nedorazil ani původně plánovaný Hasiací prístroj ze Slovenska. 

Pátek

Narozeninová party vypukla v pátek 3. září po poledni, do dvaadvacáté hodiny se na pódiu vystřídalo osm kapel. Motto pátečního programu? Punk's not dead, vy volové!

Jako první vystoupilo českobudějovické okteto Pirates of the Pubs, jejichž nástrojové obsazení obsahuje kromě kytar i bicích ještě mandolínu, flétnu či harmoniku. Kromě zpěváka nechybí ani zpěvačka. Piráti sympaticky míchají punk s irskou lidovkou v krátkých a úderných písních zpívaných jak česky, tak anglicky. 

Po nich se představila jablonecká pětice Muerti (tedy Smrt), hlásící se ke streetpunku a oi! stylu, muzikanti se navíc sami označují za děti ulice. Následovalo vystoupení už 20 let existující pražské party Apple Juice, kterou založil kytarista a zpěvák Dušan Lébl z legendárního Plexisu, na jehož výrazně melodický styl navazuje. 

Po Jablečném džusu spustili svou show právě Plexis v čele s „půlnočním rebelem“ Petrem „Sidem“ Hoškem za mikrofónem. Pod pódiem se už v tu chvíli houfovala větší skupina fanoušků, zčásti pogujících. Melodický pop punk v tom nejlepším slova smyslu vyznává také pražská Nežfaleš, jejíž set skončil před půl šestou. 

sps-clanek

S.P.S. při svém vystoupení v Braníku

Podvečerní show zahájili S.P.S. (Snížená Pracovní Schopnost), kteří patří k ostřejším partičkám, ovšem s hitovým potencionálem. Prostor pod pódiem byl v tu chvíli zaplněn téměř maximálně a vzduchem začaly létat kelímky s pivem (hlavně do kotle na levé straně), neklamné to znamení, že konečně začne pořádná pařba. A taky že ano. 

Z kotle byl co chvíli nad hlavy fanoušků vynesen jeden z nich a pár okamžiků se vezl na této vítězné vlně za doprovodu písní jako například Máma z téměř třicet let starého debutu skupiny: „Chtěl bych ti mámo má, chtěl bych ti říct, že mezi pankerama cejtím se líp. Je mi líp, je mi líp, je mi líp.“ 

Skupina kromě starších songů zahrála i nové kousky z loňského alba Adios, kamarádi pankáči. Zpěvák Zdeněk „Krkavec“ Růžička navíc jako obvykle bavil v pauzách publikum svými prupovídkami a fanoušci měli možnost koupit si na stánku s tričky a deskami kapel i jeho knižní biografii sepsanou Olgou Vyhnanovskou pod názvem 50 let punkové legendy.

Nakonec i on si vyzkoušel stage diving a plavbu po rukou davu a po menším kolečku byl fanoušky vrácen bez nehody zpátky na pódium. 

Krása střídá nádheru, jinak se asi dá těžko popsat vystoupení Visacího zámku, který vystřídal S.P.S. Ani šest křížků na krku těchto absolventů ČVUT, kteří stále hrají v nezměněné sestavě, nijak nezmenšilo jejich energické vystoupení. 

Nejagilnější byl kytarista Pixís, jenž celou dobu běhal přes pódium sem a tam jako by mu bylo dvacet. Co píseň, to klasika (Traktor, Stánek u Johna Debila a mnoho dalších), kelímky létaly vzduchem ostošest. 

Došlo i na ukázky z loňského alba Anarchie a totál chaos a coververzi od Sex Pistols  s refrénem „Já chtěl bych být hospodskej.“ Zpěvák Honza Haubert alias Hony Traktorista oblažil publikum i několika svými novými básněmi. 

Vyvrcholením pátečního večera pak bylo vystoupení téměř osmdesátiletého Ivana Mládka a jeho Banjo bandu. Do té doby rozdováděné a rozpogované publikum se zcela přirozeně přeladilo na dixielandovou hudebně-komickou estrádu nestárnoucího klasika a průkopníka humoristické hudby ve stylu Čundrcountryshow.

Kromě písní ze zlatého fondu jako například Jožin z bažin a Prachovské skály zazněly i mnohé vtipy a samozřejmě došlo na vystoupení Lenky Plačkové s hitem Včera večer u sila i k obligátní performanci herečky Lenky Šindelářové, vdově po blahé paměti „Dědkovi“ Šindelářovi z Katapultu. 

Samostatného výstupu se dostalo rovněž multiinstrumentalistovi Janu Mrázkovi, jehož báseň o dlouholetém manželském soužití by asi přivedla mnohé vyznavače korektního genderového přístupu a feminismu k mozkové mrtvici. Publikum ji však odměnilo bujarým smíchem a mohutný aplausem. 

Sobota

A jaké bylo motto sobotní části oslavy, kterou zahájilo v poledne více než čtvrt století působící okteto jménem MZH, jež je stylově oslavenci velmi blízké hudebně i vtipnými texty? Hlavně, že je večírek!

Ještě ke kapele MZH, mezí její členy patří i „Jaroušek“ čili Martin Roušar, klarinetista a saxofonista Tří sester. 

Následně se představili rovněž již více než dvě dekády působící melodici Lety mimo, o jejichž zpěvákovi Fanánek před lety zpíval, že: „Looky je mimo.“

Po nich vystoupili trutnovští rockeři De Bill Heads, kteří se sice honosí podtitulem „idiotic pub band“, ale nesmíte jim to věřit, znějí náhodou docela dobře. 

Jestli existuje mezi českými hudebníky nějaký známý právník, pak je to bezpochyby JUDr. Petr Pečený, zpěvák a leader dlouholetého souboru Doctor P. P. Na poslední desce Levák z roku 2018 kapela sice trochu zvolnila a přiklonila se ke komerčnějším stylům, ale naživo je to pořád dobře šlapající mašina.

Bonusem jsou kostýmy menšího a zakulaceného doktora Pečeného, který tentokrát vystupoval v modrožlutém županu. 

e-e-clanek

Bořek Řehoř s Ferdou Mravencem v ruce

V sobotu ovšem kelímky s pivem začaly létat až s nástupem další živoucí legendy, tentokrát z Příbrami, s poněkud nelichotivým názvem E!E, který však přesně vystihuje přístup této party k většinové společnosti. 

Skupina dřevního punku vzniknuvší už v roce 1987 zazářila hlavně v devadesátých letech řadou alb s nekompromisními texty, přičemž se před osmi lety musela vyrovnat s tragickou ztrátou kytaristy a druhého zpěváka Petra „Bakči“ Bakalerova. 

Přesto však v sobotu dokázala celé publikum uvést do varu výběrem ze svých nejslavnějších pecek. Pro mě osobně bylo velmi příjemným překvapením přehrání písně Míša se závěrečným chorálem „Zpěvy levicového oportunisty“, která reflektuje politiku takzvané perestrojky a glasnosti posledního sovětského vůdce Michaila Gorbačova a reakci na ni v ČSSR v druhé půlce 80. let minulého století.

Poprvé se oficiálně objevila v roce 1992 na výborné kompilace Plzeňská scéna aneb Pod lampou u baru. Je také na posledním studiovém albu skupiny, které vyšlo před drahnými devíti lety. 

Z novějších alb zazněla například macho legrácka Brigáda či melodická metafora Ferda Mravenec, při které si zpěvák Bořek Řehoř zahrál tak trochu na loutkoherce, když v ruce svíral plyšáka výše zmíněného hmyzu Ondřeje Sekory a předváděl s ním taneční kreace. 

Skupina sice už odešla z pódia, ale byla fanoušky doslova vyřvána zpět, aby zahrála oblíbenou hymnu Humusák (původně Homicide od britských klasiků 999). 

Předskokanem hlavních hvězd se stala jedna z nejmladších kapel (pokud ne vůbec nejmladší) jménem Trautenberk, těžící hlavně z popularity televizních Krkonošských pohádek, která oslavila teprve 10 let existence. 

Ovšem po náhlé a předčasné smrti původního zpěváka Tomáše Obrouše Paima v ní už delší dobu třímá mikrofon zkušený třiapadesátiletý mazák Míra „Prasopes“ Císler, kdysi člen dávno zaniklé kultovní crazy punkové avantgardy z Plzně Požár mlýna, která se mj. prvně představila spolu s E!E na výše zmíněné kompilaci. 

Po písních o věčně nespokojeném milostpánovi a jeho líné čeládce přišel čas na zlatý hřeb večera. 

tri-sestry-clanek

Fanánek a Supice se zdraví s fanoušky

Během dvou hodin přehrály Tři sestry v čele s dvoumetrovým a do půl těla obnaženým frontmanem Fanánkem za frenetického skandování publika velkou část svých šlágrů, kterou nashromáždily během své nebývale úspěšné šestatřicetileté kariéry.

Čistě jen namátkou Pijánovka, lyrický kousek Básník, Zelená, Průša od Hagen Baden, při němž hned každému naskočí František Sahula, jenž úchyla ztvárnil ve videoklipu.

K uctění tohoto před třinácti lety zavražděného ex-člena Sester vystoupil jako host i Rosťa Cerman z osiřelého Sahulova souboru Synové výčepů.  Z pera zesnulého Mistra zazněl například monstrhit Živoj je takovej či balada Sovy v mazutu. 

Skupina zahrála i písně z dosud posledního alba coververzí Sex drógy rokenról, vydaného loni před Vánoci, mezi nimiž nechyběly perly jako například Aleš původně od Die Toten Hosen či Ať seš punk od The Professionals, pohrobků Sex Pistols, v níž Fanánek zpívá: „Ať jseš punk, ať seš drunk, ať seš metla s báječným hárem, pojď sem k nám, nebuď sám, postoj s náma před plným bárem.“ 

A právě tato idea oslavy prosté lidské pospolitosti skrze hudbu se myslím podařila dokonale. Kéž by tomu tak bylo i v příštích letech.


Autor: Viki Shock

Výstava v Centru DOX: Bolest těch druhých

Dnes v 08:24

Cílem výstavního projektu Bolest těch druhých je zamýšlet se nad schopností umění vypovídat o válce, ale především nad naší (ne)schopností vztahovat se prostřednictvím umění k hrůzám války a k bolesti lidí, které zasáhla.

José Cura oslaví s Pražskými symfoniky životní jubileum

Dnes v 07:30

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připravil koncerty s José Curou k příležitosti jeho 60. narozenin. Světoznámý operní pěvec se představí nejen jako znamenitý tenorista ve scénách z oper Giuseppe Verdiho, ale také jako dirigent a skladatel.

Leden ve Viole: Vína popít lok, Proč si nezatančíte?, Stará dáma vaří jed a Ladění Violy

Dnes v 07:25

I v lednu můžete usednout v hledišti Divadla Viola a v útulném prostředí se sklenkou vína nebo nad šálkem kávy si vychutnat představení.

Pět nejistých situací představí nové hudební kompozice

Dnes v 07:13

Pět nejistých situací je první spolupráce ansámblu Prague Quiet Music Collective s Galerií hlavního města Prahy. PQMC oslovil pět současných skladatelů, kteří se nechali inspirovat pěti výtvarnými díly ze sbírek GHMP, v reakci, na něž zkomponovali nové skladby. 

Nekompromisní plynutí času studentů DAMU

7. prosince 2022 v 09:16

Inscenační tým v čele s režisérem Romanem Poliakem uvede ryze autorskou tvorbu s netradičním názvem 57'12''. Pohybová inscenace se zaměřuje na tematiku času. Čas jako společný prvek nás všech, který se snažíme ovlivnit, ale nikdo neunikne jeho nekompromisnímu plynutí. Premiéra bude uvedena...

Play Havel. Online hra vás zavede do budovy zvláštního úřadu, vy rozhodnete co dál

7. prosince 2022 v 06:48

Divadlo X10 ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla spustilo online projekt Play Havel vycházející z dramat posledního československého a prvního českého prezidenta. Play Havel se odehrává v budově neznámého ale zcela jistě významného úřadu, kterou musí divák a hráč v jedné osobě proputovat, aby...

Akademie operního zpěvu divadla San Carlo v Neapoli vystoupí v Rudolfinu

6. prosince 2022 v 06:11

U příležitosti oslav stého výročí založení Italského kulturního institutu v Praze založeného v roce 1922 se 18. prosince ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční zvláštní pocta divadla San Carlo v Neapoli, které je jedním z největších symbolů italské kultury. 

Adventní koncert v Kostele sv. Václava na Zderaze

5. prosince 2022 v 09:51

Praha 2 zve milovníky hudby na pokračování cyklu Adventních koncertů v kostelích. Poslední koncert z cyklu Adventních koncertů proběhne ve čtvrtek 15. prosince od 18 hodin v Kostele sv. Václava na Zderaze.

Komorní koncert na Nuselské radnici

5. prosince 2022 v 08:00

V úterý 10. ledna pořádá Praha 4 na Nuselské radnici Komorní koncert. Vstupenky za 50 korun jsou od 5. prosince v prodeji.

Barva, fantazie a experiment dětí. Výstava na radnici

4. prosince 2022 v 18:07

V budově radnice Prahy 11 v Ocelíkově ulici se od 2. prosince do 1. ledna 2023 koná výstava žáků ZŠ Donovalská s názvem Barva, fantazie a experiment dětí.

Praha 14 zve na Adventní koncert

1. prosince 2022 v 17:16

Nasát vánoční atmosféru můžete v Galerii 14 ve středu 14. prosince od 18:30 hodin. Vystoupí soubor ArtHarmony. Vstup je volný.

Duchovní i světská hudba Antonia Vivaldiho v Rudolfinu

1. prosince 2022 v 16:10

Po úspěšném listopadovém provedení zelenkovského programu v prestižním bruselském kulturním centru Bozar se Collegium 1704 vrací na domovské pódium v Praze. Na koncertě 6. prosince zazní pod vedením dirigenta Václava Lukse Vivaldiho zhudebněný žalm Laudate Pueri a také jeho koncertní díla psaná...

Další články
Nahoru