dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Hlavně tanec, to je divadlo Ponec, které slaví dvanáct let
Žižkovské divadlo Ponec. Foto: Archiv Tanec Praha o.s.

Hlavně tanec, to je divadlo Ponec, které slaví dvanáct let

Přesně před dvanácti lety, 10. září 2001, přivítalo první diváky žižkovské divadlo Ponec pod Vítkovem. Vzniklo v prostorech, kde v dávnější minulosti sídlilo kino. Ponec se stal první stálou scénou pro pohybové divadlo a moderní tanec v České republice.

Divadlo Ponec

Husitská 24a/899, 130 00, Praha 3

www.divadloponec.cz

Když na Žižkově pod vrchem Vítkov vznikla v druhé polovině 19. století budova, ve které dnes sídlí divadlo Ponec, tak z počátku nesloužila kultuře. Strojírenský magnát Rudolf Stabenow v ní zřídil „továrnu na zboží měděné, kovové a z plechu železného a mosazárnu.“

Továrna však nefungovala ani dvě desetiletí, protože přesně před sto lety, 3. září 1910 v bývalé a nákladně přestavěné hale otevřel podnikatel František Ponec svůj Royal Bioskop Františka Ponce. Území v té době dýchalo kulturou, vždyť Poncův biograf byl v pořadí již třetím stálým kinem města Žižkova.

Po deseti letech provozu však zařízení přišlo o licenci a začala ho provozovat žižkovská obec, která mu dala jméno Městské bio Žižkov. Na počest zakladatele bylo po jeho smrti v roce 1946 přejmenováno na Bio Ponec.

Diváci v něm sledovali filmy až do 60. let. V opuštěných prostorech si potom zřídil skladiště Filmový podnik hl. m. Praha. Ten však nedbal o údržbu a budova proto dlouho chátrala.

V roce 1998 zísaklo občanské sdružení Tanec Praha ruinu do užívání na 25 let za symbolický nájem 1 Kč/ m2. Po náročné opravě zde zahájilo 10. září 2001 svou první sezónu divadlo Ponec, které již od té doby uvedlo desítky premiérových představení.

Ponec se stal otevřeným prostorem pro nezávislou uměleckou tvorbu, zaměřenou prioritně na současný tanec a pohybové divadlo. Organizují se zde i vzdělávací projekty a workshopy. Ponec je i místem odborných seminářů, konferencí a diskusí.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru