dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Hlas z pošty: Netlačte na nás a budeme příjemní. Takhle chodíme k psychiatrům.
Pracovníci pošty si stěžují na velkou vytíženost. Foto: Jindřich Dvořák

Hlas z pošty: Netlačte na nás a budeme příjemní. Takhle chodíme k psychiatrům.

Situace na České poště je pro některé zaměstnance tíživá v tom, že nemají náturu nabízet zákazníkům životní či důchodové pojištění nebo různé úvěry. Server Pražský patriot na to poukázal nedávno. V důsledku této praxe, která vládne v zákulisí pošty, jsou někteří z nich protivní na zákazníky. Sami to připouštějí. Ke zlepšení by prý pomohlo málo – nepracovat pod tlakem.

„Seniorům musíme nabízet penzijní pojištění, mladým lidem životní pojištění včetně pojištění Sluníčko pro děti,“ uvedl zaměstnanec České pošty, který si ze strachu o ztrátu zaměstnání nepřál být jmenován.

Pokud se lidem pracujícím za přepážkou nepodaří nikoho sehnat, může jim být stržena pohyblivá složka mzdy – třeba i 4500 korun.

„Není divu, že pak někteří z nás nejsou v náladě, což odnášejí zákazníci. Jsme ve stresu, nemáme takřka čas na hlavní práci, cloumají s námi nervy, zda si někdo uzavře pojištění. Někdy je uzavíráme i na členy rodiny,“ řekl.

Někteří zákazníci si navíc podle něj přicházejí na poštu zchladit žáhu: „Stres je nyní všude.“

Dřív svou práci miloval, dnes už ne, ale bojí se o ni přijít. „Živit se nějak musím,“ dodal. „A pak se stane, že jsem protivný. Navíc se bojím, že seknu manko, které samozřejmě musím zaplatit,“ uvedl.

Zaměstnanci jsou pak podle něj nevrlí i na sebe navzájem, konkurují si v tom, kdo uzavře více pojistek.

Pošta si musí vydělat, nedostává dotace

To, že zaměstnanci České pošty musejí opravdu produkty aliančních partnerů nabízet, potvrdili již v minulosti pracovníci tamního odboru komunikace.

Uvedli, že povinnost nabízet produkty je uvedena v pracovních smlouvách, přičemž platy zaměstnanců jsou tvořeny fixní a variabilní složkou.

Pošta si podle nich musí na sebe vydělat. Je totiž nejen provozním, ale i obchodním podnikem, který nedostává dotace. Na opakované dotazy serveru Pražský patriot již odbor nereagoval.

Anketa

Byl vám někdy nabízen zaměstanci pošty produkt, aniž byste si to vyžádali?

90.5%
(90.5%)
9.5%
(9.5%)
Někteří zaměstnanci dokonce anonymně sepsali otevřený dopis adresovaný odborům. „Plně si uvědomujeme, že máme nabídku aliančních partnerů a podíl na plnění plánu v popisu práce, ale přestává být v našich možnostech, pracovních a také psychických, tento bod naplnit,“ uvádějí v něm mimo jiné.

„Velké procento lidí toto jednání přestává snášet a řeší to neschopenkou u lékaře a ve velké míře využívá, kvůli svému psychickému stavu, služeb psychiatrů a užívání antidepresiv či jiných uklidňujících léků,“ píší v dopise.

Stačí málo. Nepracovat ve stresu

Za zavedení přiměřených pracovních podmínek na České poště vznikla i petice, kterou iniciovala Federace výkonných zaměstnanců České pošty a podepisují ji lidé po celé ČR.

„Z vedení se k petičním archům nikdo nedostane. Petiční archy jsou po vyzvednutí zaevidovány a uloženy. Vše vyzvedávám a ukládám osobně na určené místo. Není tedy možné, aby si kdokoli zjistil nějaké jméno,“ uvedl směrem k zaměstnancům, kteří se bojí podpis připojit, prezident federace Miroslav Prokop, s kterým jsme nedávno přinesli rozhovor.

A jak situaci zlepšit, aby byli spokojeni zaměstnanci i zákazníci? „Není toho třeba mnoho. Klidně můžeme produkty aliančních partnerů nabízet, ale ne pod tlakem, ne pod hrozbou ztráty peněz. Pak nebudeme ve stresu, což se projeví i na našem chování směrem k zákazníkům,“ uvedl nejmenovaný zaměstnanec.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru