dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Hladové masožravky se představují v Troji, jedna připomíná záchod
Dámy, splachovat po sobě bude kdo? Masožravky Nepenthes ventricosa připomínají tvarem záchod. Foto: archiv

Hladové masožravky se představují v Troji, jedna připomíná záchod

Někdy v bytech poletují mouchy či octomilky a je potřeba se jich zbavit. Pořiďte si masožravku, která vám s tímto problémem velmi ráda pomůže. Masožravých rostlin je přes 600 druhů a používají různé lsti, aby dostaly to, co chtějí – potravu. Do světa těchto rostlin můžete proniknout na výstavě masožravek, na které uvidíte téměř 100 druhů těchto výjimečných rostlin. Výstava ve skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě končí v neděli 13. září.

Masožravky rostou v půdách, které nejsou bohaté na dusík ani fosfor nebo v těch, kde tyto živiny jsou, ale získají je silnější rostliny. Proto jsou masožravky přizpůsobené a úspěšně bojují proti hladu lovením různých kořistí. Kromě hmyzu zvládnou větší druhy strávit například i myši či ještěrky. Bublinatky, které jsou mezi masožravkami největšími lovci, žijí ve vlhké půdě a chytají hlavně korýše.

masozravka-nepenthes-ventricosa-3-nahled „Proto se obecně nazývají masožravky a ne hmyzožravky. K vidění bude i druh heliamfora, kdy se bude patrně jednat o první kvetení v České republice. Těšit se můžete také na láčkovku připomínající záchod,“ popisuje Vlastimil Rybka, kurátor výstavy masožravek.

Masožravky jsou různých velikostí, a to od jednoho centimetru do jednoho metru. „Nejmenší jsou bublinatky, naopak nejstatnější je špirlice žlutá, protože má pasti až jeden metr vysoké. Svou potravu konzumuje listy, které jsou od velkých žlutých a aromatických květů vzdálené, a to proto, aby nezkonzumovaly opylovače dřív, než splní svůj úkol,“ vysvětluje Rybka.

Ulovte si svou masožravku nebo Honzíka

Protože návštěvníky, hlavně děti, masožravky zajímají, mohou si vybrat tu svou, odnést si ji domů a pozorovat její důmyslný lov. Zaleží na každém, zda si vybere masožravku, která se po chycení potravy zavře nebo třeba špirlici. Ta má kornout, ve kterém je lepkavá a lákavá tekutina.

masozravky-clanek-nahled „Hmyz se tak sveze dolů jako po klouzačce a není cesty zpět. Lidé se při pěstování masožravek dopouští chyb, a proto si odnesou leták i s nejčastějšími omyly,“ říká o vychytralých rostlinách Lucie Herberová, tisková mluvčí trojské botanické zahrady.

K dostání bude v rámci výstavy i další flóra. „Několikrát do roka prodáváme přebytky našich rostlin. Pamatujete známé kytky, kterým naše babičky říkaly Honzík? Tak i ty si můžete z výstavy odnést,“ doplňuje Herberová.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru