dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
4°C
pozítří
Sobota - jasno
3°C
Hladová zeď spolkne přes milion korun. Historickou stavbu na Petříně čeká oprava
Brrr. Pohled (který umí zahřát) na zeď v zimě. Foto: Wikimedia Commons

Hladová zeď spolkne přes milion korun. Historickou stavbu na Petříně čeká oprava

Hladová zeď na Petříne se dočká opravy. Práce na historické, převážně opukové, stavbě z doby Karla IV. čekají zásahy v několika úsecích.

Náklady na opravu zdi dosáhnou zhruba 1,3 milionu korun a budou plně hrazeny hlavním městem, které ji vlastní.

Zeď bude opravována v několika úsecích – u památníku obětem komunismu na Újezdě ve svém nejstrmějším úseku a dále v několika kratších úsecích v horní části zdi u Strahovské ulice.

Při opravě budou použity historicky adekvátní materiály, včetně vhodného kamene, a na stavbu budou dohlížet památkáři. Provoz parku na Petříně nebude v souvislosti s opravami zdi omezen.

Předpokládaná doba opravy je s ohledem na komplikované podmínky na staveništi – mimo jiné ruční donos veškerých materiálů v celém dolním opravovaném úseku – zhruba tři měsíce.

Hladová zeď je dlouhá více než dva kilometry a vysoká 4 až 8 metrů. Ve zdi se nachází několik obranných věží (citadel), které dnes slouží jako vyhlídky. Celá zeď je památkově chráněný objekt s historickou hodnotou, který je nutné průběžně sledovat a udržovat.

Rozsáhlé opravy zde proběhly na konci 20. století, současné udržovací práce jsou nezbytné, aby zeď nezačala předčasně degradovat.


Další články
Nahoru