Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hladiny řek pozvolna klesají, v Praze se otevřou některé náplavky
Pravobřežní náplavka. Foto: archiv

Hladiny řek pozvolna klesají, v Praze se otevřou některé náplavky

Povodňový orgán hl. m. Prahy v pondělí odpoledne rozhodl, že od úterních deseti hodin dopoledne začne demontáž mobilních prvků protipovodňové ochrany na Čapadle u Divadelní ulice a následně ve Zbraslavi. Hladina rozhodujících toků pro metropoli totiž pozvolna klesá a po zbytek týdne by měl mírný pokles pokračovat. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Ve středu se od 8 hodin vrátí návštěvníci a cyklisté na náplavky na Dvořákově a Hořejším nábřeží. Náplavka na Rašínově nábřeží ale prozatím zůstává uzavřená. Dle rozhodnutí Státní plavební správy se od úterních 9 hodin znovu navrátí plavba do centrální části města. 

„Vzhledem k příznivému vývoji jsme přistoupili k dalšímu uvolnění protipovodňových opatření. Situaci ale nadále sledujeme, aby byla bezpečnost Prahy a jejích obyvatel zaručena,“ řekl primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). 

Demontáž mobilních protipovodňových prvků začne v úterý v 10 hodin na Čapadle v Divadelní ulici, následně se Správa služeb hl. m. Prahy přesune zhruba ve 13 hodin k demontáži prvků na Zbraslavi. 

Zítra se také od 9 hodin otevřou vrata u Hotelu Four Seasons. Demontáž prvků v Divadelní ulici může mít dočasně vliv na dopravu v jejím okolí a na Smetanově nábřeží. 

Náplavky na Dvořákově a Hořejším nábřeží se otevřou návštěvníkům a cyklistům od středy od 8 hodin ráno. Stále na nich ale bude platit zákaz vjezdu vozidlům mimo zásobování. Zásobování bude mít výjimku pro vjezd od 8 do 10 hodin s tím, že tato vozidla se zde budou moci zdržet pouze po nezbytně nutnou dobu. 

Veřejnost by na otevřených náplavkách ale měla podle Hofmana i nadále dbát zvýšené opatrnosti. Kompletně pro veřejnost i vozidla zůstává uzavřená náplavka na Rašínově nábřeží, na kterou mají přístup pouze posádky lodí kvůli dohledu nad plavidly. 

Dle informací od Státní plavební správy se od úterních 9 hodin znovu navrátí plavba do centrální části města. Plavba se vrací se zvýšenou opatrností s ohledem na vyšší hladinu Vltavy i některá chybějící plovoucí značení. 

Ochranné prostory na přehradách jsou podle plavební správy nyní prázdné, ale řízený odtok z nich pokračuje, neboť přítoky do přehrad jsou stále silné. Průtok Prahou (na limnigrafu v Chuchli) je nyní pod 600 metrů krychlových za sekundu a nad tuto hranici by se již neměl dostat. Kromě Vltavy velmi pozvolna klesají i hladiny rozhodujících řek, kterými jsou Berounka a Sázava. 

Nadále je pozastaven provoz přívozů a uzavřená zůstávají také vrata na Čertovce. Mimo provoz je prozatím i botel Matylda, který neumožňuje nástup mimo náplavku.


Autor: Karel Netolický

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

1. března 2024 ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

Další články
Nahoru