Dnes Pátek - mlha 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hladina Vltavy stoupla, uzavřely se náplavky a nejezdí přívozy
Došlo k preventivnímu uzavření protipovodňových vrat na Čertovce. Foto: MHMP

Hladina Vltavy stoupla, uzavřely se náplavky a nejezdí přívozy

Hladiny Vltavy a dalších řek v Praze stoupají. Město proto nechalo preventivně zavřít protipovodňová vrata na Čertovce. Od pondělních 13 hodin nefungují ani přívozy v Praze 1, 2 a 6 a lidé nesmí na náplavky v Praze 1, 2 a 5. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Otužilci museli kvůli velkému průtoku ve Vltavě zrušit tradiční Memoriál Alfreda Nikodéma, který se měl konat v úterý.

Na základě aktuálního průtoku Vltavy Prahou a kvůli nasycení půdy z období nedávného tání sněhu v pondělí dopoledne zasedl Povodňový orgán hl. m. Prahy. „Od pondělních 13 hodin platí pro Pražany a návštěvníky Prahy mimořádná bezpečnostní opatření související se zvýšeným rizikem povodní. Uzavřené jsou náplavky a aktivované další protipovodňové zábrany. V rámci cvičení protipovodňových opatření jsem se před pár týdny přesvědčil, že jsme dobře připraveni. Všechny složky, kterých se tato mimořádná situace týká, pracují v plném nasazení. Zároveň prosím všechny o ohleduplnost, opatrnost, a především o respektování bezpečnostních pokynů,“ uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).    

Na rozhodujících vodních tocích, kterými jsou Vltava a Sázava, se zvýšily průtoky. Sice se na těchto tocích očekává jejich kulminace a budoucí pokles a řeka Berounka již kulminovala, ale i s ohledem k plánovaným manipulacím na Vodní nádrži Orlík bude zvýšený průtok nadále trvat, a to i několik dní. Přesto by plánovaný průtok Prahou (na limnigrafu Malá Chuchle) podle Povodí Vltavy a ČHMÚ měl být v rozmezí 550 až 600 metrů krychlových za sekundu. 

Krom uzavření protipovodňových vrat na Čertovce došlo od pondělních 13 hodin z preventivních důvodů k zastavení provozu přívozů v Praze 1, 2 a 6. V Praze 1, 2 a 5 pak došlo k uzavření náplavek pro veřejnost, a to včetně nástupu a výstupu do lodí a z lodí. Vstup a vjezd na náplavky je tedy pro veřejnost zcela uzavřený a správce náplavek je již v kontaktu s provozovateli. 

Přijaté kroky jsou podle Svobody nyní preventivní a město bude dále sledovat vývoj situace. Nejhorší situace je aktuálně podle ČHMÚ na horním povodí Sázavy, odkud ještě přitéká další voda. První úseky mobilní protipovodňové ochrany by se stavěly při průtoku 700 m3/s. 

Otužilci zrušili 77. ročník Memoriálu Alfreda Nikodéma, protože by se nemuselo podařit zajistit jeho bezpečnost. Měl se konat v úterý hodinu před polednem ve Vltavě u Národního divadla.


Autor: ČTK

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru