Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - polojasno 1°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hladina Vltavy stoupá, začne výstavba prvních úseků protipovodňové ochrany
Jez u Jiráskova mostu. Foto: Jan Puci

Hladina Vltavy stoupá, začne výstavba prvních úseků protipovodňové ochrany

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) a Povodí Vltavy předpokládají, že se hladina Vltavy bude minimálně do zítra zvyšovat. Dnes večer dosáhne (na limnigrafu v Chuchli) průtoku 600 m3/s a bude dále stoupat až k nočním 700 m3/s s možností dalšího vzestupu. Od dnešního odpoledne se znovu kompletně uzavřou náplavky a začne výstavba prvních úseků protipovodňové ochrany například na Čapadle v Divadelní ulici. Dojde také k zastavení plavby lodí v centrální Praze a s ohledem na nejistý vývoj by se plavidla a plovoucí zařízení měla přesunou do ochranných přístavů. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. 

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) a Povodí Vltavy předpokládají, že se hladina Vltavy bude minimálně do zítra zvyšovat. Dnes večer dosáhne (na limnigrafu v Chuchli) průtoku 600 m3/s a bude dále stoupat až k nočním 700 m3/s s možností dalšího vzestupu. Od dnešního odpoledne se znovu kompletně uzavřou náplavky a začne výstavba prvních úseků protipovodňové ochrany například na Čapadle v Divadelní ulici. Dojde také k zastavení plavby lodí v centrální Praze a s ohledem na nejistý vývoj by se plavidla a plovoucí zařízení měla přesunou do ochranných přístavů. 

„Praha dělá vše proto, aby zvýšené povodňové riziko neohrozilo bezpečnost jejích obyvatel ani návštěvníků a děláme naprosto nezbytná opatření. Apeluji na všechny, aby dodržovali zavedená opatření, i když je možná mohou krátkodobě omezovat. Všechny zúčastněné složky dělají maximum pro to, abyste byli v bezpečí,“ uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). 

Kvůli zhoršující se povodňové situaci dnes hlavní město jako Povodňový orgán přijalo další preventivní opatření a dnes odpoledne a večer bude zahájena výstavba některých prvků mobilní protipovodňové ochrany. 

Od 16. hodiny se začne uzavírat podchod v ulici K Loděnici na Zbraslavi, od 19.00 hodin začne uzavírání protipovodňových vrat na Starém městě u Hotelu Four Seasons a od 19 hodin se začne uzavírat Čapadlo v Divadelní ulici. 

„Preventivní opatření s ohledem na očekávané srážky v následujících dnech chrání nejen majetek a životy Pražanů, ale i pražské parky podél řeky Vltavy v historické části města. Věřím, že díky protipovodňové ochraně a součinnosti všech Pražanů zhoršující se povodňovou situaci společně zvládneme,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti). 

Od dnešních 16 hodin se znovu kompletně uzavírají náplavky v Praze 1, 2 a 5. Přístup na náplavky bude umožněn pouze posádkám lodí a plovoucích zařízení za účelem dohledu nad plavidly. S ohledem na bezpečnost osob nebude platit ani výjimka pro provoz trvale ukotveného botelu Matylda, který má nástup z prostoru náplavky. Provoz bude umožněn pouze botelům Admirál a Albatros, které umožňují nástup mimo náplavku. 

Při dosažení průtoku nad 600 m3/s dojde podle vyhlášky Ministerstva dopravy o pravidlech plavebního provozu k zastavení plavby lodí a plavidel v centrální části Prahy mezi 46. a 56,3. říčním kilometrem. S ohledem na nejistý vývoj by se plavidla a plovoucí zařízení měla přesunout do ochranných přístavů. K zastavení plavby dochází například kvůli tomu, že by se lodě kvůli vyšší hladině řeky nemusely vejít pod mosty. 

Na Čapadle se již nyní vyklízí restaurace a kluziště a v podvečer začne návoz mobilních protipovodňových opatření, kdy bude dočasně nutné uzavřít okolí pro dopravu včetně nábřeží. Toto dočasné uzavření nábřeží a okolí může způsobit dopravní komplikace v centru města. 

Hladina Vltavy se zvyšuje kvůli novým srážkám a kvůli nutnosti upouštět vodu z Vltavské kaskády. Na rozhodujících vodních tocích, kterými jsou Vltava, Berounka a Sázava, totiž dochází k nárůstu průtoků a na Vltavské kaskádě dochází k manipulaci na jednotlivých vodních dílech, aby se vytvořila rezerva a v některých nádržích i upustila voda z retenčního prostoru. 

Dosažení průtoku 600 m3/s se na limnigrafu v Chuchli předpokládá k dnešní 19. hodině a průtok 700 m3/s by mohl nastat kolem půlnoci s možností dalšího nárustu. Průtok bude částečně regulovaný Vltavskou kaskádou, proto by do zítra neměl přesáhnout 800 m3/s a všechny vlny očekávaných srážek by měly vodní nádrže zvládnout. O víkendu by pak měly být srážky již sněhové a v příštím týdnu by měly ustat. 

Nadále zůstávají v platnosti i další opatření jako například uzavřená vrata Na Čertovce a přerušení provozu přívozů v Praze 1, 2 a Vyšehrad. Hlavní město bude hydrometeorologickou situaci i nadále sledovat.


Autor: Jan Puci

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

Dnes v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru