Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hladina Vltavy klesá, Praha odvolá protipovodňová opatření
Jez u Jiráskova mostu. Foto: PP

Hladina Vltavy klesá, Praha odvolá protipovodňová opatření

Hladiny Berounky a Vltavy, které jsou pro Prahu rozhodující, se snižují, a i přes setrvalý zvýšený odtok z Vltavské kaskády se obecně zlepšuje i povodňová situace v metropoli. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu večer ukončí výstrahu pro Prahu na povodňovou bdělost. Hlavní město proto jakožto povodňový orgán od zítra od 8 hodin odvolává veškerá doposud přijatá protipovodňová opatření. Časové výjimky tvoří pouze otevírání protipovodňových vrat na Čertovce, se kterým se začne od čtvrtečních 9 hodin, a provoz přívozů, který s ohledem na nutnou úpravu stavu nástupišť a jejich okolí bude možný až od pondělí.

„Povodňová situace se v Praze stále zlepšuje a Pražané se tak mohou postupně vrátit k běžnému životu, neboť od zítra rušíme přijatá protipovodňová opatření. Rád bych ale požádal všechny, kteří se budou pohybovat v okolí řeky, aby byli nanejvýš opatrní, protože hladina Vltavy bude ještě minimálně několik dní stále nadprůměrně vysoká,“ uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). 

„Zvýšený průtok ve Vltavě způsobil pouze dočasné nepohodlí Pražanům v podobě nemožnosti náplavky navštívit. Nedošlo k významnějším škodám na městském či soukromém majetku,“ doplnila náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti). 

S platností od čtvrtečních 8 hodin ráno budou moci návštěvníci téměř plnohodnotně využít všechny náplavky a bude na ně možný i vjezd vozidel, od stejného času bude možný i provoz zbývajícího botelu Matylda. 

Správce náplave Trade centre Praha však kvůli zmrzlé vodě na pochozí části Rašínova nábřeží nechá tento úsek kvůli bezpečnosti návštěvníků prozatím uzavřený Jedná se o zhruba stometrovou část od Železničního mostu. Od 9 hodin ráno ve čtvrtek také začnou práce na otevření protipovodňových vrat na Čertovce. 

Díky poklesu hladiny by se do provozu teoreticky mohly vrátit i přívozy, podle informací od jejich provozovatelů ale bude nejprve nutné upravit jejich nástupiště a okolí. Tyto úpravy budou pravděpodobně trvat až do pondělí, kdy by měl být provoz přívozů obnoven.  

Hladina Vltavy (na limnigrafu v Chuchli) by měla ve středu večer klesnout pod 1. stupeň povodňové aktivity a očekává se další mírný pokles. Z Vltavské kaskády se ale nadále bude odpouštět obdobné množství vody, neboť pokračuje vysoký odtok z Lipna, což ovlivňuje i hladinu Orlíku. Tento stav bude pokračovat pravděpodobně až do poloviny příštího týdne.


Autor: Jan Puci

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

1. března 2024 ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Další články
Nahoru