Dnes Sobota - zatazeno 1°C
Zítra Neděle - polojasno -1°C
Sobota 10. 12. 2022
Svátek má Julie
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Hladina Vltavy i přítoků stoupá, v centru se zavírají náplavky a vrata do Čertovky
Dnešní výhled z Jiráskova mostu. Foto: Jan Puci

Hladina Vltavy i přítoků stoupá, v centru se zavírají náplavky a vrata do Čertovky

Kvůli deštivému počasí stoupla v Praze hladina Vltavy i jejích přítoků. V Praze 2 se z preventivních důvodů sejde dnes v poledne krizový štáb, v první městské části se kolem třinácté hodiny uzavřou povodňová vrata do Čertovky.  

Hladina Vltavy v Praze stoupá. Tam, kde je to možné, bude průtok vody Prahou částečně řízený regulací na vodních nádržích. Vodní díl Orlík má podle Povodí Vltavy dostatek prostoru pro naplnění. Praha by se měla blížit k průtoku 500 metrů krychlových za sekundu, což odpovídá prvnímu stupni povodňové aktivity. Plánovaný průtok znamená zastavení plavby v části Vltavy u Holešovic, kde je limit pro uzavření plavby průtok 450 metrůza sekundu. V dalších částech města jsou limity pro uzavření plavby vyšší – v centru 600 a u Jiráskova mostu 800 kubíků za sekundu.

V centru metropole se zavírají protipovodňová vrata na Čertovce. „Situaci průběžně sledujeme a řešíme. Z preventivních důvodů je uzavírána Čertovka,“ potvrdil mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo.

„Kvůli výstraze k povodňové bdělosti přistupuje Praha k preventivním protipovodňovým opatřením. Dnes tak dojde k uzavření pražských náplavek a uzavření vrat na Čertovce. Město je také v kontaktu s organizátory víkendových Svatojánských slavnosti Navalis," napsal na twitter primátor Zdeněk Hřib. 

„Vodní toky nesou řadu splavených věcí a kvůli tomu je například zastavena plavba přes plavební komoru Modřany, která je ucpaná. Jsme v kontaktu jak s Povodím Vltavy, tak s městskými částmi, kterých se tato situace týká. Hladinu a průtok řeky budeme dál bedlivě monitorovat," pokračoval.  

První stupeň povodňové aktivity znamená uzavření vrat na Čertovce a vyklizení a uzavření pražských náplavek. „Vrata na Čertovce budou uzavřena dnes po poledni, k vyklizení a zabezpečení náplavek dojde do dnešního večera. Od té doby nebudou náplavky přístupné veřejnosti. Obyvatelé musí vozidla z náplavek odstranit nejpozději do dnešních 18 hodin, jinak budou kvůli jejich ochraně odtažena. Poté budou pražské náplavky uzavřeny také pro pěší. Vyklizený a uzavřený prostor bude ve zvýšené míře monitorován hlídkami městská státní policie. Uzavírka platí do odvolání,“ řekl náměstek primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

Komplikace při zvýšené hladině dokáže působit Botič. Ten na svém posledním úseku protéká Prahou 2. „Jako starostka jsem už zažila několik povodní na Vltavě i Botiči. Proto, když hladina stoupá, raději svolávám krizový štáb. Dnes se setkáme v poledne,“ informovala dopoledne server Pražský patriot starostka druhé městské části Jana Černochová (ODS).

Štáb tvoří starostka, místostarostové, tajemník úřadu i zástupci jednotlivých odborů. „Prověříme si spojení, řekneme si, kdo koho bude případně zastupovat, rozdělíme si úkoly, kdyby zvýšená voda působila problémy. Podle předpovědí by mohl večer nastat problém na Botiči, tak raději nechceme nic podcenit,“ dodala.

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) aktivoval odbor krizového řízení úřadu městské části, jehož povodňová četa monitoruje hladinu Rokytky i Vltavy. V případě zhoršení situace starosta svolá mimořádný krizový štáb.

„Situaci pozorně sledujeme a jsme připraveni svolat v případě, že se bude dále zhoršovat, krizový štáb," sdělil mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.  

Metropole preventivně informovala o možném vývoji nájemce a trhovce na náplavkách již v předstihu několika dní. „Chápu, že nikomu nejsou příjemná další omezení volného pohybu po městě, zvláště po všech těch covidových omezeních. Nicméně je lepší jít cestou prevence a být připraven, kdyby meteorologická situace byla natolik závazná, že by došlo až na povodeň. O situaci o pražských náplavkách budeme informovat na sociálních sítích a webech hlavního města i náplavky,“ uvedl k uzavření pražských náplavek radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr (TOP 09). 

 Průběžně aktualizujeme


Autor: Jan Puci

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

8. prosince 2022 ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

8. prosince 2022 v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru