Dnes Středa - jasno 17°C
Zítra Čtvrtek - jasno 16°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Hladina Vltavy i přítoků stoupá, v centru se zavírají náplavky a vrata do Čertovky
Dnešní výhled z Jiráskova mostu. Foto: Jan Puci

Hladina Vltavy i přítoků stoupá, v centru se zavírají náplavky a vrata do Čertovky

Kvůli deštivému počasí stoupla v Praze hladina Vltavy i jejích přítoků. V Praze 2 se z preventivních důvodů sejde dnes v poledne krizový štáb, v první městské části se kolem třinácté hodiny uzavřou povodňová vrata do Čertovky.  

Hladina Vltavy v Praze stoupá. Tam, kde je to možné, bude průtok vody Prahou částečně řízený regulací na vodních nádržích. Vodní díl Orlík má podle Povodí Vltavy dostatek prostoru pro naplnění. Praha by se měla blížit k průtoku 500 metrů krychlových za sekundu, což odpovídá prvnímu stupni povodňové aktivity. Plánovaný průtok znamená zastavení plavby v části Vltavy u Holešovic, kde je limit pro uzavření plavby průtok 450 metrůza sekundu. V dalších částech města jsou limity pro uzavření plavby vyšší – v centru 600 a u Jiráskova mostu 800 kubíků za sekundu.

V centru metropole se zavírají protipovodňová vrata na Čertovce. „Situaci průběžně sledujeme a řešíme. Z preventivních důvodů je uzavírána Čertovka,“ potvrdil mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo.

„Kvůli výstraze k povodňové bdělosti přistupuje Praha k preventivním protipovodňovým opatřením. Dnes tak dojde k uzavření pražských náplavek a uzavření vrat na Čertovce. Město je také v kontaktu s organizátory víkendových Svatojánských slavnosti Navalis," napsal na twitter primátor Zdeněk Hřib. 

„Vodní toky nesou řadu splavených věcí a kvůli tomu je například zastavena plavba přes plavební komoru Modřany, která je ucpaná. Jsme v kontaktu jak s Povodím Vltavy, tak s městskými částmi, kterých se tato situace týká. Hladinu a průtok řeky budeme dál bedlivě monitorovat," pokračoval.  

První stupeň povodňové aktivity znamená uzavření vrat na Čertovce a vyklizení a uzavření pražských náplavek. „Vrata na Čertovce budou uzavřena dnes po poledni, k vyklizení a zabezpečení náplavek dojde do dnešního večera. Od té doby nebudou náplavky přístupné veřejnosti. Obyvatelé musí vozidla z náplavek odstranit nejpozději do dnešních 18 hodin, jinak budou kvůli jejich ochraně odtažena. Poté budou pražské náplavky uzavřeny také pro pěší. Vyklizený a uzavřený prostor bude ve zvýšené míře monitorován hlídkami městská státní policie. Uzavírka platí do odvolání,“ řekl náměstek primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

Komplikace při zvýšené hladině dokáže působit Botič. Ten na svém posledním úseku protéká Prahou 2. „Jako starostka jsem už zažila několik povodní na Vltavě i Botiči. Proto, když hladina stoupá, raději svolávám krizový štáb. Dnes se setkáme v poledne,“ informovala dopoledne server Pražský patriot starostka druhé městské části Jana Černochová (ODS).

Štáb tvoří starostka, místostarostové, tajemník úřadu i zástupci jednotlivých odborů. „Prověříme si spojení, řekneme si, kdo koho bude případně zastupovat, rozdělíme si úkoly, kdyby zvýšená voda působila problémy. Podle předpovědí by mohl večer nastat problém na Botiči, tak raději nechceme nic podcenit,“ dodala.

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) aktivoval odbor krizového řízení úřadu městské části, jehož povodňová četa monitoruje hladinu Rokytky i Vltavy. V případě zhoršení situace starosta svolá mimořádný krizový štáb.

„Situaci pozorně sledujeme a jsme připraveni svolat v případě, že se bude dále zhoršovat, krizový štáb," sdělil mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.  

Metropole preventivně informovala o možném vývoji nájemce a trhovce na náplavkách již v předstihu několika dní. „Chápu, že nikomu nejsou příjemná další omezení volného pohybu po městě, zvláště po všech těch covidových omezeních. Nicméně je lepší jít cestou prevence a být připraven, kdyby meteorologická situace byla natolik závazná, že by došlo až na povodeň. O situaci o pražských náplavkách budeme informovat na sociálních sítích a webech hlavního města i náplavky,“ uvedl k uzavření pražských náplavek radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr (TOP 09). 

 Průběžně aktualizujeme


Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

Včera v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

Včera v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

Včera v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Hlavní město a Praha 12 budou spolupracovat na projektu nájemního bydlení a kulturního centra

Včera v 07:05

Rada Prahy schválila spolupráci s městskou částí Praha 12 na společném projektu výstavby městského nájemního bydlení a multifunkčního sálu pro společenské akce. Projekt, který na pozemcích hlavního města podél ulice Písková naváže na Novou Radnici Praha 12, zahrnuje rekonstrukci a rozšíření...

Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

14. června 2021 ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

14. června 2021 ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

Další články
Nahoru