dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Pražské krimi

Hitlerův fanda: Spolužačky jsou bezcenné kusy masa, zaslouží si rozřezat a hodit do Vltavy

Za dva pokusy o vraždu pražských bezdomovců soud uložil vysokoškolskému studentovi Janu Mokrému 17,5 roku vězení v nejpřísnějším typu věznice se zvýšenou ostrahou. Mladík, který se u soudu vyznal z obdivu k Adolfu Hitlerovi, se k činům přiznal a litoval, že muži přežili.

Chtěl je prý mučit. Podle znalců netrpí žádnou duševní chorobou a za své činy je plně odpovědný. Možnost jeho opětovného začlenění do společnosti označili za takřka vyloučenou.

Obžaloba viní čtyřiadvacetiletého studenta matematicko-fyzikální fakulty ze dvou pokusů vraždy. První útok se stal loni v dubnu v Libni, další o dva měsíce později u Hlavního nádraží. Vytipovanou obětí byl pokaždé spící bezdomovec.

Soud se ztotožnil s názorem obžaloby. „Vina pana obžalovaného byla prokázána jednoznačně,“ konstatovala předsedkyně trestního senátu Kateřina Radkovské. Mladíka usvědčily důkazy v podobě výpovědí napadených, znalecké posudky, záznamy z kamerového systému i samotné přiznání mladíka.

Podle soudu se bezpečně prokázalo i to, že Mokrý netrpí žádnou duševní poruchou ani chorobou, která by vylučovala jeho trestní odpovědnost. Zároveň nebyly splněny podmínky pro uložení výjimečného trestu nebo zabezpečovací detence, přestože mladík před soudem prohlásil, že bude v zabíjení bezdomovců pokračovat, až se z dostane z vězení.

„Spáchal trestný čin jako příčetný, netrpěl duševní chorobou ani poruchou, nespáchal čin pod vlivem návykové látky," vyjmenovala Radkovská důvody, proč nemohl dostat přísnější trest.

Uložený trest soudkyně označila za dostačující k tomu, aby Mokrý ve vězení přehodnotil svoje postoje. Soud mladíkovi také uložil desetiletý zákaz pobytu na území Prahy, což by mu mohlo zabránit v případném dalším pokračování zabíjení bezdomovců.

„Za svými skutky i názory si stojím. Jsem si vědom toho, že jsem zlý. Lidé stejně mají umírání v povaze a umírají denně. Budu pokračovat, nemůžete mi to zakázat," uvedl Mokrý v závěrečné řeči.

Soudu také předčítal ze svých poznámek, koho všeho se chystal zabít. Cílil na „bezdomovce, cikány, Židy a konfidenty". Zmínil mimo jiné i některé spolužačky, které s ním bydlely na koleji. Označil je za „bezcenné kusy masa". Chtěl je prý rozřezat a hodit do Vltavy.

Přiznal se i k jiným činům včetně napadení dalších dvou bezdomovců, policie jej však z ničeho dalšího neobvinila. „Z prověřování vyplynulo, že s největší pravděpodobností pouze čerpal informace, které měl z médií," vysvětlila Radkovská.


Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Další články
Nahoru