dnes
Čtvrtek - zatazeno
26°C
zítra
Pátek - prehanky-dest
25°C
pozítří
Sobota - oblacno
25°C
Historik Petr Blažek zmapoval v knize Místa vzdoru historii Charty 77 na území Prahy 2
O křest knihy se s Petrem Blažkem postaraly starostka Prahy 2 Jana Černochová (vlevo) a disidentka Kamila Bendová. Foto: P2

Historik Petr Blažek zmapoval v knize Místa vzdoru historii Charty 77 na území Prahy 2

Městská část Praha 2 vydala ke 40. výročí vzniku dokumentu Charta 77 v nákladu několika stovek kusů publikaci Místa vzdoru. Symbolicky v první pracovní den po Dni lidských práv ji v pondělí 11. prosince pokřtila starostka Prahy 2 Jana Černochová společně s autorem knihy historikem Petrem Blažkem a disidentkou Kamilou Bendovou. Kniha je k dispozici na informačním centru Prahy 2 v budově radnice na náměstí Míru.

„Letos je kulaté výročí Charty 77, chtěli jsme k němu udělat něco s trvalou hodnotou, co bude mít i poutavě edukativní význam pro mladé lidi ve školách. Myslím, že se to knihou Petra Blažka podařilo,“ uvedla starostka Jana Černochová při křtu v Balbínově poetické hospůdce.

Kniha Místa vzdoru mapuje ostrůvky svobody, které tvořily některé byty signatářů Charty 77 v Praze 2. Nenásilnou formou seznamuje čtenáře s jednotlivými obyvateli Prahy 2, kterým podpis Charty 77 změnil život. Před rokem 1989 žilo na území Prahy 2 přes sto chartistů.

Přibližuje metody, které státní bezpečnost používala na sledování a pronásledování disidentů. Mnohá jména čtenář nebude znát, protože mnozí signatáři připojili svůj podpis jako mravní vyjádření svého postoje a dál se příliš nechtěli angažovat. I tito nenápadní spoluobčané ale prokázali svou odvahu a pevný charakter.

Málokdo ví, že prohlášení Charty 77 vzniklo na území Prahy 2 – v tehdejším bytě dnes již zesnulého překladatele a později prvního pražského primátora po listopadu 1989 Jaroslava Kořána v Tyršově ulici č. 9. Paradoxně v sousedství domu Tyršova 7 sídlila společnost OPBH, která později zaměstnávala mnohé chartisty jako domovníky a topiče.

I když se Petr Blažek se svými spolupracovníky do knihy dostane co nejvíce informace a postihnout co největší okruh lidí spojených s Chartou 77, je si vědom, že se mohlo na některé příběhy a konkrétní osoby zapomenout.

„Budeme rádi, když se lidé, které jsme opomenuli, nám sami přihlásí, případně to udělají jejich známí či příbuzní. Mohli by se tak v budoucnu objevit v případném druhém vydání,“ sdělil autor publikace, historik Petr Blažek.  Ten se dlouhodobě zabývá dějinami komunistického režimu v bývalém Československu.

Aktuálně vdaná kniha není první publikací, kterou druhá městská část vydala. Letos na jaře spatřila světlo světa kniha s názvem „Heydricháda v ulicích Prahy 2“, která provádí čtenáře po místech Prahy 2 spjatých s obdobím takzvané heydrichiády. Autory jsou Jaroslav Čvančar a Vlastislav Janík.

Před dvěma lety vyšla publikace „Popel popeleční středy“, vybrané vzpomínky obyvatel Prahy 2 k výročí 70 let od tragického náletu na Prahu. A v roce 2015 byla také na náklad Prahy 2 vydána kniha „Stopy židovské přítomnosti v Praze 2“ Martina Šmok a kolektivu autorů. 

mista-vzdoru


Další krátké zprávy
Nahoru