Dnes Úterý - zatazeno 25°C
Zítra Středa - bourky 25°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení

Historie modelu Air Jordan 1

Pokud na světě existuje jeden model tenisky, která si pro sebe ukradla nejvíce pozornosti a slávy v celé sneaker game, je to právě Air Jordan 1. Model Air Jordan 1 proslavil zejména legendární basketbalový hráč Michael Jordan. Jak to tak ale bývá, začátky této tenisky nebyly tak slavné, jak by se zprvu mohlo zdát.
boty-nike-1

Air Jordan 1 Flight Nostalgia

Dostat Michaela na palubovku Nike trvalo pěkně dlouho. Nike v té době nebyl takový velikán jako konkurenční adidas, kterému se Jordan chtěl upsat, a tak Nike muselo přijít s něčím velkým a originálním. Slovo dalo slovo a Nike umožnilo Jordanovi vytvořit si vlastní tenisky v podobě siluety Air Jordan 1. Tyto tenisky navrhnul Peter Moore, který v Nike pracoval především jako grafický designér. Ještě předtím než navrhnul siluetu Air Jordan 1, vymyslel i design modelu Nike Dunk, který se stal předlohou právě pro takzvané Jedničky. Moore pozměnil tvar svršku, podrážku a na botu umístil Air Jordan Wings logo.

Když ale Michael poprvé tyto tenisky v barevné kombinaci Bred dostal do ruky, řekl, že v nich nebude hrát, protože mají na sobě ďáblovy barvy. Následovaly menší změny a Michael je poté vzal na první zápas, po kterém mu a Nike přišla pokuta na 5000 dolarů za to, že nesplnil předepsaný dress code a nebyl sladěný v barevném poměru klubových barev.

boty-nike-2

Nike si ale svého tažného koně pořádně vážila. Místo toho, aby riskovala stažení modelu Air Jordan 1, rozhodlo se, že společnost Michaelovi radši každou takovou pokutu proplatí, jen aby mohl J’s nosit takové, jaké byly. Vrcholem zdravé drzosti byla reklama právě na boty Air Jordan 1 s názvem „banned“. V ní mimo jiné zazněla legendární věta: „NBA threw them out of the game. Unfortunately the NBA can't stop YOU from wearing them“.

boty-nike-3

Jak šel čas a Michaelova kariéra šla vzhůru nahoru, přibývaly i další Jordan tenisky – dvojky, trojky, čtyřky a do roku 2000 se číslo vyšplhalo až na 15. Dnes se jich na trhu nachází mnohem více a nové siluety stále přibývají. Svoji hodnotu si ale nedrží stejně jako model Air Jordan 1, který prošel spoustu kolaboracemi s módními designéry a svými původními barvami patří mezi nejdražší boty nike.


Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Fest ArBest léto 2022

16. června 2022 v 15:46

Fest ArBest léto 2022 se koná s pátek a v sobotu 17. a 18. června od 10:30 do 21:30 na Arbesově náměstí v Praze 5.

Tip na výlet: Den otevřených dveří na Úpravně vody Želivka a Vodárenské nádrži Švihov

8. června 2022 ve 13:33

Příležitost k prohlídce největší úpravny vody u nás, hráze vodárenské nádrže Švihov a Vodního domu budete mít v sobotu 11. června.

Dny otevřených center pro léčbu migrény

7. června 2022 v 08:09

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku okolo milionu, mohou přijít zdarma konzultovat svůj stav se specialisty. Brány čtyř specializovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy se letos otevřou všem lidem trpícím tímto onemocněním. Do osvětové akce se v červnu zapojí Fakultní nemocnice...

Praha 2: Apetit piknik v Havlíčkových sadech

6. června 2022 v 17:36

Den plný delikates od špičkových českých výrobců v sobotu 18. června od 10 hodin nabídne kuchařskou show, tombolu, program pro děti, hudbu a tanec.

Nemocnice sv. Kříže Žižkov vyzývá pacienty k preventivním prohlídkám

1. června 2022 v 09:00

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zahájila informační kampaň pro pacienty, ve které je motivuje navštívit specializovaná pracoviště k preventivním prohlídkám. Ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami Ambulantní centrum Nemocnice Žižkov nabízí pacientům kvalifikované lékaře i moderní diagnostické...

Slunečnice rozsvítí Kateřinskou zahradu

28. května 2022 v 07:13

Desítky slunečnic vysadí v pondělí 30. května v Kateřinské zahradě v Praze 2 pacienti s roztroušenou sklerózou (RS). Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny před polednem. Pacienti chtějí upozornit na nemoc, kterou v Česku trpí přes...

Další články
Nahoru