dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Historický skvost na náměstí Míru utichne. V Ludmile začíná generální oprava varhan
Vinohradský kostel sv. Ludmily. Foto: Kmenicka / Wikimedia Commons

Historický skvost na náměstí Míru utichne. V Ludmile začíná generální oprava varhan

V interiéru kostela sv. Ludmily na náměstí Míru právě začíná generální oprava historických varhan. První etapa opravy bude odstartována již nadcházející pondělí, další přijdou na řadu v následujících letech.

Historie varhan

Romantický nástroj se třemi tisíci píšťal a 46 rejstříky byl postaven v 19. století v pražské varhanářské dílně Emanuela Štěpána Petra. Kolaudace varhan proběhla 3. 10. 1898, tedy pět let po vysvěcení chrámu.

Varhany jsou náročné na údržbu – jednotlivé části jsou citlivé například na změny počasí. Podle domácích i zahraničních odborníků jde o jeden z umělecky i historicky nejcennějších nástrojů v České republice.

Dlouho odkládaná oprava historických varhan v kostele sv. Ludmily, na niž nebyly v minulosti peníze, právě začíná. Bude financována z peněz, které zaslalo Ministerstvo kultury ČR poté, co se s jeho představiteli nedávno sešla starostka Prahy 2 Jana Černochová společně se zástupci církve a projednala s nimi možnosti finanční podpory.

Varhany, postavené v 19. století jedním z nejlepších českých varhanářů té doby, Emanuelem Štěpánem Petrem, jsou památkově chráněné. „Mám velkou radost, že varhany v kostele sv. Ludmily, který si nedávno připomněl 120. výročí založení, čeká lepší osud. Praha 2 se léta snaží pomoci sehnat dostatek finančních prostředků,“ řekla starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Na účet farnosti už došlo prvních 250 tisíc korun, stejnou částkou se bude Ministerstvo kultury na opravě podílet každoročně až do roku 2016. Rekonstrukce varhan začne opravou měchů a třetího manuálu.

Na opravu varhan přispěla i veřejnost – téměř milion korun se vybral ve veřejné sbírce, která byla vypsána v roce 2008. Ani to však na generální opravu varhan nestačí, takže se varhany budou opravovat postupně.

Jednou z posledních příležitostí slyšet v nejbližší době tento vzácný nástroj bude letošní půlnoční mše na Štědrý večer (ze tří varhanních manuálů však bude v provozu jen jeden). Na jaře 2014 se varhany na delší čas odmlčí úplně.


Další články
Nahoru