dnes
Neděle - skorojasno
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
Historický sad spojený s dávným sportovním úspěchem konečně přestane být skládkou
Z Třešňovky si někteří liudé udělali skládku. Foto: archiv MHMP

Historický sad spojený s dávným sportovním úspěchem konečně přestane být skládkou

Historický sad Třešňovka, ležící na vyvýšenině nad Hrdlořezy, patří mezi lokality, které si zaslouží obnovu. Zanedbané a neudržované místo, které mají sportovní pamětníci spojené s československým cyklokrosařským úspěchem, dostane konečně vlídnější tvář. Pražští radní rozhodli o výsledku veřejné zakázky na revitalizaci. Na doporučení výběrové komise schválili výběr nejvhodnější nabídky společnosti H-Rekultivace. Čtyři uchazeči byli vyřazeni.

Třešňovka, která byla založena pravděpodobně mezi světovými válkami a po mnoho desetiletí byla udržována jako produkční sad, zaniká v současné době v nepřehledné spleti náletových dřevin a pod starou ekologickou zátěží v podobě nahromaděných odpadků.

Třešňovka (občas se lze setkat s názvem Višňovka) byla v minulosti spojena s cyklistikou. V roce 1972 se zde konalo mistrovství světa v cyklokrosu a československý reprezentant Miloš Fišera získal tehdy stříbrnou medaili.

V prostoru sadu vzniknou tři pobytové louky, bude obnovena historická cestní síť, budou zde umístěny informační panely a také přírodní lavičky z kmenů pocházejících přímo ze sadu.

V první fázi, která začne ještě letos, budou provedeny nezbytné výřezy náletových dřevin a křovin a odstraněny odpadky. Dále v sadu, kde je na přibližně deseti hektarech místo pro téměř 1 500 stromů, budou staré stromy ořezány zejména s ohledem na bezpečnost návštěvníků sadu.

Vysadí odrůdy historicky pěstované v Praze

Nově vysadí firma 415 třešní, 6 jabloní a 3 hrušně. Ovocné stromy budou sázeny v tradičním vysokokmenném tvaru, čímž bude zajištěna dostatečná podchozí výška. K dosadbám je počítáno s odrůdami historicky pěstovanými v Praze.

„Cílem revitalizace je zachovat sad i pro další generace, vytvořit bezpečný prostor pro rekreaci a volnočasové aktivity a zároveň zachovat či zvýšit ekologické funkce, které sad poskytuje,“ uvedla pražská radní Jana Plamínková.

Projekt, jehož přepokládaná hodnota je zhruba čtyři miliony korun, bude metropole financovat za pomoci dotace z Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost.

Na oživení a zpřístupnění zapomenutého koutu Prahy 9 má zájem i tamější radnice. Loni na podzim se dohodla s občanským sdružením Bike ranch team na společném projektu, jehož cílem je zelený areál s cyklistickými drahami různé obtížnosti.


Další články
Nahoru