Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 25°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Pátek 25. 6. 2021
Svátek má Ivan
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Historický park se stal po setmění místem alkoholových dýchánků, stromy a mobiliář ničí vandalové
Poškozený tis v Havlíčkových sadech. Foto: P2

Historický park se stal po setmění místem alkoholových dýchánků, stromy a mobiliář ničí vandalové

V krásných Havlíčkových sadech v Praze 2 se začaly množit případy vandalismu, poškozování mobiliáře a dalšího majetku. Došlo bohužel i k ničení stromů, keřů a jiné zeleně. Lidé si opakovaně stěžují na rušení nočního klidu. 
poskozena-lipa2

Lípu nešlo zachránit, na podzim půjde k zemi

Návštěvní řád v parku Havlíčkovy sady nedávno doznal změn, poté, co jeho novou podobu schválili radní Prahy 2. Změna se týká zákazu požívání alkoholických nápojů po 22. hodině s výjimkou provozoven včetně jejich předzahrádek a akcí povolených druhou městskou částí.

„Negativní jevy v parku a stížnosti obyvatel z okolí nás přiměly vše zanalyzovat a hledat možná řešení. Bezpečnostní situace v parku byla opakovaně předmětem našich jednání v rámci bezpečnostních porad s policií i s odborem životního prostředí. Jedním z nově přijatých opatření tak byla i změna stávajícího návštěvního řádu,“ uvedl radní Michal Zuna, který má ve své gesci bezpečnost Prahy 2.

K poslednímu zdokumentovanému případu vandalismu týkajícího se dřevin došlo v Havlíčkových sadech během květnového víkendu. Někdo poškodil tis v údolí parku ostrým předmětem a za své vzala i lípa v růžové zahradě. Tis byl odborně ošetřen, lípu se bohužel zachránit nepodařilo a bude muset být na podzim v rámci plánované výsadby nahrazena.

„Havlíčkovy sady patří dlouhodobě mezi nejvyhledávanější odpočinkové lokality naší městské části. Proto je v našem zájmu, aby byly nejen krásné a čisté ale i bezpečné. Na tom jsme se ostatně shodli i s novým nájemcem Pavilonu Grébovka a Viničního altánu, když jsme společně jednali o nových bezpečnostních opatřeních,“ uvedla starostka druhé městské části Jana Černochová.

Od nového návštěvního řádu si slibuje zklidnění provozu parku zejména v pozdních nočních hodinách a minimalizaci případů vandalismu a ničení zeleně v parku.

Nový návštěvní řád umístila Praha 2 na své webové stránky a u vstupů do parku. Lepší informovanost návštěvníků by mohly podpořit i letáky, které v této souvislosti byly připraveny.  

Historie

Havlíčkovy sady, kterým se říká také Grébovka, jsou parkem smíšeného novorenesančního a novoromantického pojetí v Praze 2 na Vinohradech. Park o současné výměře jedenáct hektarů vznikl v letech 1871 až 1888 jako zahrada Gröbovy vily, kterou si nechal postavit pražský průmyslník Moritz Gröbe. Celkové náklady na vybudování areálu dosáhly 1 760 000 rakousko-uherských korun, což představuje v současnosti zhruba půl miliardy korun.  

Celková revitalizace Havlíčkových sadů v letech 2001 až 2014 stála téměř 366 milionů korun, Praha 2 zaplatila ze svého rozpočtu téměř čtvrt miliardy korun. Kromě kompletní rekonstrukce všech objektů v parku byly opraveny cesty, vysázeny stromy a dřeviny. Za revitalizaci získala městská část i několik architektonických ocenění.

Vinice a altán

Součásti parku je i vinice, která je pozůstatkem rozsáhlých vinic založených Karlem IV. ve 14. století a je čtvrtou největší v Praze. Pěstuje se na ní osm odrůd vína. Kromě tradičních odrůd jako Rulandské modré, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau a Modrý Portugal, jimž se tradičně dobře na vinici daří, se na Grébovce pěstují i odrůdy jako Hibernal, Dornfelder a Neronet.

Vinohrad s dvanácti tisíci keři také zásobuje burčákem tradiční Vinobraní na Grébovce. To se letos konat nebude. Kvůli nejistému vývoji ohledně koronaviru s předstihem v květnu zrušeno.

Od loňského léta do letošního února prošel rekonstrukcí viniční altán v Havlíčkových sadech. Celkové náklady stavebních prací byly necelých šest milionů korun. Oprava se týkala dřevěných konstrukcí, břidlicové střechy, omítek, odpadů, podlah, elektroinstalace, kování na dveřích a oknech, dřevěných prvků, pergoly či řezby. Opravena byla i fasáda, podlaha a stěny vinárny v přízemí, dveře a okna. Altán prošel i důkladnou sanací proti vlhkosti.

Autorem dekorativní dřevěné stavby z druhé poloviny 19. století je architekt Josef Schulz, který se proslavil například projektem Národního muzea či dostavbou Národního divadla v Praze.

Romantický altán stojí na kamenné terase a má dvě úrovně. Je sestaven z dřevěných prvků a doplněn symetrickými křídly postranních pergol. Po druhé světové válce došlo k jeho postupné degradaci. Konstrukce musela být podepřena, v objektu přebývali bezdomovci.


Zastupitelé Prahy 2 se seznámili s bezpečnostní situací v městské části

Včera ve 22:55

Zastupitelé MČ Praha 2 se na svém pondělním zasedání seznámili s bezpečnostní situací v této městské části. Své bilanční zprávy jim předložili zástupci Policie ČR, Městské policie a Hasičského záchranného sboru Praha. Policejní statistiky za rok 2020 ukazují, že počty přestupků, správních deliktů...

Ocenění in memoriam pro Milana Knoblocha

Včera ve 12:52

Milan Knobloch byl oceněn in memoriam medailí Nadace Bohuslava Martinů. Medaili převzala na slavnostním aktu v úterý 22. června vdova po výtvarníkovi, paní Alena Knoblochová Knotková. Sochař sejmul posmrtnou masku při převozu skladatelových ostatků do Čech, je autorem památníku v Poličce a...

Koncem září se otevře dotační program pro podporu využití volného času dětí a mládeže na rok 2022

22. června 2021 v 09:12

Praha odsouhlasila návrh na vyhlášení Programu podpory využití volného času dětí a mládeže na rok 2022. V jeho rámci by se mělo rozdělit celkem 50 milionů korun. 

Setkání ke Strategii rozvoje 2030+. Co čeká Smíchov a Malou Stranu?

22. června 2021 v 07:13

Co čeká Smíchov a Malou Stranu v příštích několika letech? Jaké nové projekty se zrealizují? Debata se zástupci radnice Prahy 5 v kobce č. 9 na náplavce (Hořejší nábřeží) ve čtvrtek 24. června od 17 hodin.

Další články
Nahoru