Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Historický park se stal po setmění místem alkoholových dýchánků, stromy a mobiliář ničí vandalové
Poškozený tis v Havlíčkových sadech. Foto: P2

Historický park se stal po setmění místem alkoholových dýchánků, stromy a mobiliář ničí vandalové

V krásných Havlíčkových sadech v Praze 2 se začaly množit případy vandalismu, poškozování mobiliáře a dalšího majetku. Došlo bohužel i k ničení stromů, keřů a jiné zeleně. Lidé si opakovaně stěžují na rušení nočního klidu. 
poskozena-lipa2

Lípu nešlo zachránit, na podzim půjde k zemi

Návštěvní řád v parku Havlíčkovy sady nedávno doznal změn, poté, co jeho novou podobu schválili radní Prahy 2. Změna se týká zákazu požívání alkoholických nápojů po 22. hodině s výjimkou provozoven včetně jejich předzahrádek a akcí povolených druhou městskou částí.

„Negativní jevy v parku a stížnosti obyvatel z okolí nás přiměly vše zanalyzovat a hledat možná řešení. Bezpečnostní situace v parku byla opakovaně předmětem našich jednání v rámci bezpečnostních porad s policií i s odborem životního prostředí. Jedním z nově přijatých opatření tak byla i změna stávajícího návštěvního řádu,“ uvedl radní Michal Zuna, který má ve své gesci bezpečnost Prahy 2.

K poslednímu zdokumentovanému případu vandalismu týkajícího se dřevin došlo v Havlíčkových sadech během květnového víkendu. Někdo poškodil tis v údolí parku ostrým předmětem a za své vzala i lípa v růžové zahradě. Tis byl odborně ošetřen, lípu se bohužel zachránit nepodařilo a bude muset být na podzim v rámci plánované výsadby nahrazena.

„Havlíčkovy sady patří dlouhodobě mezi nejvyhledávanější odpočinkové lokality naší městské části. Proto je v našem zájmu, aby byly nejen krásné a čisté ale i bezpečné. Na tom jsme se ostatně shodli i s novým nájemcem Pavilonu Grébovka a Viničního altánu, když jsme společně jednali o nových bezpečnostních opatřeních,“ uvedla starostka druhé městské části Jana Černochová.

Od nového návštěvního řádu si slibuje zklidnění provozu parku zejména v pozdních nočních hodinách a minimalizaci případů vandalismu a ničení zeleně v parku.

Nový návštěvní řád umístila Praha 2 na své webové stránky a u vstupů do parku. Lepší informovanost návštěvníků by mohly podpořit i letáky, které v této souvislosti byly připraveny.  

Historie

Havlíčkovy sady, kterým se říká také Grébovka, jsou parkem smíšeného novorenesančního a novoromantického pojetí v Praze 2 na Vinohradech. Park o současné výměře jedenáct hektarů vznikl v letech 1871 až 1888 jako zahrada Gröbovy vily, kterou si nechal postavit pražský průmyslník Moritz Gröbe. Celkové náklady na vybudování areálu dosáhly 1 760 000 rakousko-uherských korun, což představuje v současnosti zhruba půl miliardy korun.  

Celková revitalizace Havlíčkových sadů v letech 2001 až 2014 stála téměř 366 milionů korun, Praha 2 zaplatila ze svého rozpočtu téměř čtvrt miliardy korun. Kromě kompletní rekonstrukce všech objektů v parku byly opraveny cesty, vysázeny stromy a dřeviny. Za revitalizaci získala městská část i několik architektonických ocenění.

Vinice a altán

Součásti parku je i vinice, která je pozůstatkem rozsáhlých vinic založených Karlem IV. ve 14. století a je čtvrtou největší v Praze. Pěstuje se na ní osm odrůd vína. Kromě tradičních odrůd jako Rulandské modré, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau a Modrý Portugal, jimž se tradičně dobře na vinici daří, se na Grébovce pěstují i odrůdy jako Hibernal, Dornfelder a Neronet.

Vinohrad s dvanácti tisíci keři také zásobuje burčákem tradiční Vinobraní na Grébovce. To se letos konat nebude. Kvůli nejistému vývoji ohledně koronaviru s předstihem v květnu zrušeno.

Od loňského léta do letošního února prošel rekonstrukcí viniční altán v Havlíčkových sadech. Celkové náklady stavebních prací byly necelých šest milionů korun. Oprava se týkala dřevěných konstrukcí, břidlicové střechy, omítek, odpadů, podlah, elektroinstalace, kování na dveřích a oknech, dřevěných prvků, pergoly či řezby. Opravena byla i fasáda, podlaha a stěny vinárny v přízemí, dveře a okna. Altán prošel i důkladnou sanací proti vlhkosti.

Autorem dekorativní dřevěné stavby z druhé poloviny 19. století je architekt Josef Schulz, který se proslavil například projektem Národního muzea či dostavbou Národního divadla v Praze.

Romantický altán stojí na kamenné terase a má dvě úrovně. Je sestaven z dřevěných prvků a doplněn symetrickými křídly postranních pergol. Po druhé světové válce došlo k jeho postupné degradaci. Konstrukce musela být podepřena, v objektu přebývali bezdomovci.


Autor: Jan Puci

Praha 10: Živnostenský odbor pouze na objednání

25. března 2024 ve 12:28

Počínaje dnem 4. dubna budou čtvrtky určeny pouze pro objednané klienty odboru. S konkrétním referentem se lze domluvit telefonicky či e-mailem nebo se objednat elektronicky.

Další články
Nahoru