dnes
Pondělí - obcasny-dest
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Historický Negrelliho viadukt ožije kulturou i sportem
Projekt Léto pod viaduktem bude realizován v úseku mezi ulicemi Křižíkova a Sokolovská. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Historický Negrelliho viadukt ožije kulturou i sportem

Historické prostory Negrelliho viaduktu nedaleko Florence v Praze v létě ožijí kulturním i sportovním životem. Původně neudržovaná lokalita, která slouží jako parkoviště a mnohdy i jako smetiště, se do září promění v letní parket, hernu, divadelní scénu a bistro. Novinářům to při čtvrtečním slavnostním zahájení řekli organizátoři z Centra pro středoevropskou architekturu (CCEA).

Negrelliho viadukt je druhým nejstarším stojícím mostem v Praze a zároveň nejstarším železničním mostem přes Vltavu. „Chceme upozornit na jedinečný potenciál zapomenutého místa," uvedla Yvette Vašourková z CCEA.

Program Léta pod viaduktem v prostoru železničních oblouků mezi Křižíkovou a Sokolovskou ulicí zahájí swingová tančírna a koncerty. V dalších dnech si mohou lidé zahrát plážový volejbal, stolní tenis, šipky nebo si vyzkoušet trampolínu a sportování na hrazdách.

Most měl za úkol přivést železniční tratě ze severu, z Děčína a Drážďan, do tehdy jediného postaveného nádraží, kterým bylo dnešní Masarykovo nádraží. Výstavby viaduktu se chopil rakouský inženýr Alois Negrelli. Stavba začala na jaře 1846 a podílelo se na ní 3000 dělníků. Do provozu byl most uveden 1. června 1850.

Viadukt začíná na Novém Městě, pokračuje nad autobusovým nádražím Florenc, kde tvoří hranici mezi Novým Městem a Karlínem, a dál vede Karlínem přes vltavský ostrov Štvanice do bubenské části Holešovic. Má být opraven v rámci dlouho připravované rekonstrukce tratě na letiště a do Kladna.


Svaz aerobiku pořádá workshop pro sportovce i instruktory

17. listopadu 2017 v 07:05

Ať už jste trenéři různých sportů, instruktoři nebo prostě jen máte rádi pohyb, tenhle workshop vás nadchne. Pořádá ho 9. prosince Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz a odborníci vás při něm za jeden den seznámí se vším důležitým, co potřebujete vědět o zlepšení kondice pomocí běžných...

Do branek! S ČT sport na vrchol za podpory innogy

7. listopadu 2017 ve 13:14

Další ročník populární reality show S ČT sport na vrchol je za dveřmi. Už po osmé budou lyžařští amatéři před televizními kamerami České televize měřit síly na svazích českých skiareálů v obřím slalomu. Ve hře je opravdu hodně, účast na semifinálovém kempu na konci března ve Špindlerově Mlýně, kde...

V Praze 9 se uskuteční fotbalové mistrovství, při každém zápase hrají jen dva hráči

28. září 2017 v 18:23 | Aktualizováno 29. září 2017, 06:48

Jsi fotbalista a chceš si vyzkoušet něco nového a netradičního? Zastav se v obchodním centru Galerie Harfa, kde proběhne Mistrovství ČR ve fotbale 1vs1. Hlavní výhra 5000 korun + další hodnotné výhry pro prvních 8 hráčů.

Další články
Nahoru