dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Historický hřbitov na Smíchově ožije turistickým ruchem, na opravy půjdou desítky milionů korun
Malostranský hřbitov je běžně nepřístupný. Foto: malostranskyhrbitov.cz

Historický hřbitov na Smíchově ožije turistickým ruchem, na opravy půjdou desítky milionů korun

Opuštěný Malostranský hřbitov v Praze by se měl v příštích letech proměnit a ožít jako místo určené pro setkávání lidí. Bude lákat na neopakovatelnou atmosféru a na tradici mozartovské Prahy svázané s nedalekou Bertramkou.

Chystá se investice za desítky milionů korun, uvedl ředitel správy pražských hřbitovů Martin Červený. Zhruba sto let nevyužívaný hřbitov na Smíchově, který je obklíčen frekventovanou Plzeňskou a Duškovou ulicí, je místem posledního odpočinku řady významných osobností.

„S ohledem ke svému významu je jednou z nejméně známých památek v Praze. Rádi bychom ji proto znovu přivedli k životu," uvedl Červený. Historicky cenné náhrobky nyní chátrají a jsou zarostlé neprostupnou vegetací.

V první fázi, která vyjde na 40 milionů korun, přijde příští rok na řadu šetrná úprava zeleně, která mnohdy zasahuje přímo do hrobů a narušuje jejich statiku. Vznikne kamenná zeď s průhledy a nový vstup se schodištěm, které poslouží i jako pódium pro přednášky nebo koncerty.

Návštěvníkům bude k dispozici zázemí s toaletami, nové pěšinky a kvůli zajištění bezpečnosti a ochraně před vandaly i osvětlení a kamerový systém. V další fázi se počítá s restaurátorskou a kamenickou obnovou cenných náhrobků a sochařských děl.

„Zásahu ve vlastním hřbitově bude ale minimum, aby si i nadále udržel svou tajemnou atmosféru," doplnil Červený. Hřbitov by měl lákat nejenom turisty, ale i místní obyvatele a třeba školní skupiny. Počítá se s pietními návštěvami i vlastivědnými procházkami.


Další články
Nahoru