dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Historický dům s rukou židovského pokolení se dočká opravy, část bude přístupná veřejnosti
Plánovaná podoba domu po rekonstrukci. Zdroj: masak-partner.com

Historický dům s rukou židovského pokolení se dočká opravy, část bude přístupná veřejnosti

Národní památkový ústav opraví historický dům v Liliové ulici čp. 219 v centru Prahy. Cenu rekonstrukce odhaduje na 145 milionů korun. Po opravách bude dům využívat administrativa ústavu, část má být přístupná veřejnosti.

Smlouvu s dodavatelem chce ústav podepsat v prvních měsících příštího roku. „Doba rekonstrukce objektu je plánována na 24 měsíců, a to v případě, že se podaří zajistit financování z dotace ministerstva kultury," řekla ČTK mluvčí ústavu Jana Tichá.

V budově byly dosud administrativní prostory památkářů i nájemní byty. Po opravách ho chce ústav využívat také jako knihovnu, informační centrum, vzdělávací a expoziční prostory a přednáškový sál.

Památkově chráněný měšťanský dům U Voříkovských, původně U Arona, stojí v sousedství kostela sv. Anny mezi ulicemi Liliová a Zlatá. Dispozice domu pochází nejpozději z počátku 17. století, kdy byly přestavěny tři středověké objekty na renesanční budovu, dochovaly se původní gotické sklepy.

Jedním z majitelů domu byl v 18. století primátor Bohuslav Jan Voříkovský z Kunratic. Nad vchodem je z kamene vytesaná ruka držící ořech, nad barokními vraty je malba Útěk do Egypta z počátku 19. století. Kulturní památkou je dům od roku 1958.


Další články
Nahoru