Dnes Neděle - zatazeno 5°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 23. 1. 2022
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Historický dům na Starém Městě začíná sloužit jako volnočasové středisko Prahy 1
Historickou budovu doplnila moderní přístavba s výtahem a schodištěm, pohled ze dvora. Foto: Jaroslav Tatek

Historický dům na Starém Městě začíná sloužit jako volnočasové středisko Prahy 1

Více než dva roky trvající stavební a restaurátorské práce v Truhlářské ulici jsou dokončeny. Celkové náklady jsou 106,8 milionu korun bez DPH. Nyní bude objekt sloužit obyvatelům Prahy 1 jako středisko volného času pro všechny generace. Slavnostní otevření proběhlo v pondělí.  

Rekonstrukce budovy, která v minulosti nesla jména „Na skále“, „Na pískách“ či „dům Ratzenbeckský“, probíhala za dohledu památkářů.

Kulturní památka v sobě totiž ukrývala řadu překvapení a nečekaných objevů, jež bylo potřeba sanovat a zabezpečit.

V prostorách modlitebny byly nalezeny raně barokní malby, na uliční fasádě zase došlo k odhalení fragmentů výjevů s motivem Panny Marie a žehnajícího papeže nebo sv. Mikuláše.

„Rekonstrukce tohoto historického domu můžeme určitě přirovnat k obdobně náročné přeměně Malostranské besedy. Vzniklo nám tady další nádherné místo pro setkávání všech generací,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Podle místostarostky první městské části Evy Špačkové (ODS) byl dům roky zanedbávaný. „Když jsem se však byla v budově v loňském roce, ještě jsem netušila, jaká krása se zde bude z každého koutu klubat. Mám velkou radost, že za přispění odborníků a restaurátorů bude historie obnovena,“ sdělila.

Již během rekonstrukce bylo rozhodnuto o tom, že po dokončení prací bude nemovitá památka sloužit veřejnosti. Až do letošního roku byla totiž Praha 1 jedinou velkou městskou částí bez vlastního domu dětí a mládeže.

O tom, jaká bude náplň činnosti nově vzniklého střediska volného času, stejně jako o jeho názvu, mohli spolurozhodovat občané, a to prostřednictvím online ankety. Ta se uskutečnila letos na jaře a potvrdila, že nové volnočasové centrum ponese název Jednička.

„Plánujeme zde organizovat nespočet kroužků, setkávání rezidentů a další nejrůznější aktivity pro veřejnost,“ prozradila. Široký výběr zájmových činností a dalších aktivit pro všechny věkové kategorie nabídne nové středisko již v právě započatém školním roce.

„V nových reprezentativních prostorách se návštěvníci mohou těšit na řadu kreativních činností z nabídky výtvarného oddělení, včetně slavnostních vernisáží a souvislých výstav. Zkrátka ale nepřijdou ani zájemci o pravidelné kroužky sportovní, taneční a technické,“ řekl o programu nového střediska vedoucí SVČ Jednička Kamil Janouškovec.

Všechny zájmové kroužky v Truhlářské zaštiťuje svými profesionálními lektory Dům dětí a mládeže Praha 4 – Hobby centrum 4, který se práci s dětmi a mládeží věnuje již od roku 1985.

Nabídka činností tak bude skutečně pestrá. Jazykové kurzy, výtvarné a rukodělné činnosti, pohybové kroužky i nauka o přírodě – to je jen malý výčet toho, čemu se mohou děti v SVČ Jednička věnovat.

Nezapomíná se ale ani na dospělé. Pro ně jsou připraveny lekce jógy, kruhové tréninky nebo kurz základní práce s PC. Senioři zase mohou každé úterý dopoledne navštěvovat „Senior klub“ a aktivně trávit volné chvíle se svými vrstevníky, ale i se svými příbuznými. 

Kromě zázemí pro kroužky poskytuje dům v Truhlářské 8 prostor i dalším aktivitám. Rodiče při čekání na děti potěší nová kavárna, která je návštěvníkům k dispozici v přízemí budovy, stejně jako zrekonstruované vnitřní nádvoří, kde jsou další příjemná místa k odpočinku.

Milovníci divadelních představení a koncertů pak jistě ocení vznik nového divadelního sálu, který poslouží jako zkušební zázemí dramatických kroužků i přímá scéna pro realizaci zajímavých kulturních akcí.

Zájmové činnosti budou ve většině případů zahájeny v týdnu od 4. října. „Jednoduché přihlášení do nových zájmových kroužků je již nyní možné přímo na webových stránkách www.svcjednicka.cz. Rodiče jistě ocení snadnou administraci vlastního přehledného klientského účtu, který je přizpůsoben i pro mobilní zařízení. O dalších vypsaných kroužcích pak budeme průběžně informovat právě na našich webových stránkách,“ popsal přihlašovací systém Kamil Janouškovec.


Autor: red

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Pražská propagace očkování se stala nejlepší reklamní kampaní v Česku za rok 2021

18. ledna 2022 ve 13:18

Odborníci na marketing v rámci dlouhodobého projektu Reklamní katovna na webu mediar.cz vyhodnotili kampaň k očkování Magistrátu hl. m. Prahy od agentury DDB Prague jako jednu ze dvou nejlepších v České republice za uplynulý rok.

Další články
Nahoru