dnes
Sobota - zatazeno
15°C
zítra
Neděle - zatazeno
14°C
pozítří
Pondělí - jasno
14°C
Historické toalety na Uhelném trhu byly po rekonstrukci znovu zpřístupněny
Veřejné toalety na Uhelném trhu. Foto: Jan Puci

Historické toalety na Uhelném trhu byly po rekonstrukci znovu zpřístupněny

Na Uhelném trhu v centru metropole byl v pátek 2. prosince znovuobnoven provoz historických toalet. Při citlivé rekonstrukci byl maximálně respektován typický venkovní vzhled, zatímco v podzemí vzniklo moderní sociální zařízení.

Stávající jednopodlažní podzemní objekt veřejných záchodků, do kterého zatékalo, byl pro veřejnost před rekonstrukcí přístupný dvěma venkovními schodišti, zvláštním schodištěm pro muže a zvlášť pro ženy.

zachodky-uhelny-trh-slider-a-nahled Nově bylo sociální zařízení na „Uhelňáku“ upraveno tak, aby jedno schodiště sloužilo veřejnosti a druhé bylo používáno pro zásobování a služební vstup. Zároveň došlo k sanaci proti zatékající vodě.

zachodky-uhelnak-1-nahled Došlo k vybourání stávajících vnitřních příček, podlahových konstrukcí a střešních konstrukcí. Nově byly vyzděny vnitřní příčky, které nyní vymezují vstupní chodbu, místnost personálu, WC muži, WC ženy, úklidovou komoru a komoru pro umístění kotle.

zachodky-uhelny-trh-b-nahled Dále byly provedeny nově vnitřní instalace vody, kanalizace, plynu, ústředního topení, vzduchotechniky a elektroinstalace, byly osazeny nové zařizovací předměty. Nově byly rovněž provedeny veškeré povrchové úpravy.

zachodky-uhelny-trh-c-nahled „Při rekonstrukci jsme požadovali dokonalou řemeslnou práci, aby na jedné straně došlo k maximálnímu zachování historického vzhledu zvenčí, ale zároveň vzniklo pod zemí moderní sociální zařízení,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

zachodky-uhelnak-2-nahled Již dříve opravila radnice první městské části záchody na Střeleckém ostrově pod mostem Legií. „Tam byla oprava velmi techniky a tudíž finančně náročná, protož toalety jsou pod úrovní kanalizace,“ dodal Lomecký. 


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Dnes v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

Včera v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Včera v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru