Dnes Pondělí - mlha 17°C
Zítra Úterý - polojasno 19°C
Úterý 8. 10. 2024
Svátek má Věra
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Historické okénko: Ústřední jatka musela mít svůj vodovod
Dochovaný věžový vodojem v areálu Holešoviské tržnice. Foto: VitVit / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Historické okénko: Ústřední jatka musela mít svůj vodovod

Dalším z řady malých lokálních provozů, které na území dnešního hlavního města existoval a fungoval, byl systém zásobující vodou nová Ústřední jatka, jež se nacházela na místně současné Holešovické tržnice. V letošním roce uplyne 135 let od přijetí zákona, který jejich stavbu nařizoval a spolu s nimi i výstavbu funkčního vodovodu.

Dnešní území bývalých Jatek již svému původnímu účelu dávno neslouží. Zachovaly si ale svou původní podobu, včetně dominanty celého areálu – věžového vodojemu. Ten sloužil pro akumulaci a distribuci užitkové vody, určené pro omytí a přípravu zpracování masa. 

Projekt Ústředních jatek byl odpovědí na zhoršující se zdravotní situaci ve městě a množící se stížnosti na provoz řady malých lokálních jatečních provozů. Trvalo zhruba 20 let, než se po úvodním výběru pozemků pro nový provoz povedlo celý projekt dokončit. Na snahu vysunout problematický provoz mimo hranice města narážela problematika jednotlivých městských částí, které si chtěly lukrativní provozy ponechat (a mnohdy si je navzdory oficiálnímu zákazu ponechaly v pololegálním stavu). Teprve 9. března roku 1889 došlo ke schválení a podpisu zemského zákona č. 19/1889, který městu Praha nařizoval „…zřízení jedněch nebo více veřejných jatek obecních…“

Jatka byla dimenzována na provoz pro území, odpovídající pozdější Velké Praze. Umožňovala tak jateční činnost nejen samotného královského hlavního města Prahy a jeho největších předměstí Karlín, Královské Vinohrady, Smíchov a Žižkov, ale také řadě malých obcí a vesnic. 

Vedle toho bylo nutno v provozu vyčlenit administrativní prostor pro zpracování potravin za linií potravní čáry. Proces stavby celého komplexu byl dokončen v květnu 1895, do provozu byly uvedeny 1. července téhož roku. 

Součástí celého procesu zpracování masa byla i výroba vody, nutné pro celý zpracovatelský průmysl. Vzhledem k velkému objemu takto využívané vody, měly jatka vlastní zdroj užitkové vody. Tím byla samostatná studna o hloubce 15 metrů, umístěné v těsné blízkosti věžového vodojemu. Surová voda byla ze studny čerpána parním čerpadlem do nádrže o objemu 100 m3, umístěné ve 3. patře samotného vodojemu. 

Tato nádrž dodávala vodu určenou pro oplachování vyvržených vepřů a pro strojovnu a výtokový stojan umístěný v areálu. Voda z nádrže byla také čerpána o patro níže, do malé nádrže o objemu 25 m3, která byla uměle ochlazována čpavkem, a sloužila provozu porážky vepřů. 

Po spuštění Káranské vodárny v roce 1914 probíhalo v Praze uzavírání všech ostatních lokálních zdrojů z důvodu jejich hygienické nezabezpečenosti a přepojování všech soukromých přípojek na nový vodovod. Součástí tohoto procesu byl i holešovický jateční rozvod vody, nicméně jatka se tomuto kroku dlouhodobě bránila.

Objem jimi čerpané vody byl totiž velký, například v roce 1898 dosáhla spotřeba vody 190 486 m3 za rok. Úspora využíváním vlastního vodovodu tak byla zcela evidentní, vody ale v komplexu i přesto panoval stálý nedostatek. V souvislosti s tím požádaly Ústřední jatka o povolení vybudování dalšího zdroje vody. Pro zmiňované omezení objemu nekvalitní vody, přivedené do města, se ale toto povolení nedočkalo úspěchu. Po roce 1920 pak došlo k připojení celého komplexu na káranský rozvod, což dále zkomplikovalo situaci jak městu, kvůli výraznému objemu vody, odčerpaného z městského systému, tak samotným jatkám, protože se jim zvedly náklady. 

Z původního vodovodního systému tak do dnešních dní zbyl především dochovaný věžový vodojem. Spolu s dalšími věžovými vodojemy (Vinohradský, Letenský…), vybudovanými v témže období se jednalo o novou architektonickou dominantu pražského panoramatu. Zprovozněn byl spolu s jatkami v roce 1895, jeho autorem je, stejně jako zbytku celého komplexu Ing. Josef Srdínko. Vodojem je od roku 1993 památkově chráněn, roku 1998 došlo k jeho rozsáhlé rekonstrukci.


Autor: Kryštof Drnek, historik PVK

Historie Werichovy vily a ostrova Kampa. Přednáška s Markem Tichým

Včera ve 13:43

Ostrov Kampa je mimořádně zajímavé území s pozoruhodnou historií. Werichova vila, kdysi rybářský domek, později sídlo české šlechty, místo šíření české kultury a slovesnosti, které se později stává útočištěm pro české osobnosti Wericha a Holana, tuto bohatou historii odráží ve svém stavebním...

Týden knihoven: Bezpečnost online i zahradní slavnost

Včera v 08:28

Na začátku října se u příležitosti Týdne knihoven sejdou české knihovnice a knihovníci v Zrcadlové kapli Klementina, kde také proběhne předání cen Knihovna roku. Zároveň ale knihovny nezapomínají ani na čtenářky a čtenáře a snaží se upozornit na to nejzajímavější, co týden od 7. do 13. 10....

Malešický podzim: Výstava zeleniny a dýní

6. října 2024 v 08:26

V parku Botanické zahrady Malešice proběhne mezi 12.-26. říjnem výstava dýní a zeleniny.

PVK: Přehled plánovaných výluk na druhý říjnový týden

5. října 2024 v 15:54

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Podzimní bazárek v Praze 1

5. října 2024 ve 14:47

Podzimní bazárek, příležitost pro všechny, kteří chtějí prodat, směnit nebo darovat dětské či dospělé oblečení, hračky, školní pomůcky a další věci, které už nepotřebují. Přijít můžou i ti, kteří chtějí pouze objevit něco nového do své domácnosti.

Vánoční figurky do betléma můžete tvořit v muzeu

5. října 2024 ve 14:02

Muzeum českých Vánoc v Ořechu se chce zapsat do knihy rekordů betlémem s největším počtem darovníků ze slaného těsta. Chcete-li si pohrát a být spolutvůrcem rekordu, můžete přijít do Muzea kterékoliv pondělí v říjnu.

Trhy na Kulaťáku: Přijďte zažít Indonésii

5. října 2024 v 05:00

V sobotu 5. října se na Kulaťáku můžete těšit na stánky Indonéské Ambasády, které nabídnou čerstvé a balené jídlo, rukodělné výrobky, oblečení a v prostředním stanu proběhne i vystoupení.

Vycházka: Olšanským 1. obecním hřbitovem

4. října 2024 ve 14:11

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby vám přinesla nové poznatky i pohodový čas strávený na čerstvém...

Další články
Nahoru