dnes
Úterý - zatazeno
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
8°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Historické domy u orloje jsou stále osiřelé
Blok opuštěných domů začíná naproti zadnímu vchodu magistrátu a pokračuje až ke Staroměstskému náměstí. Foto: archiv

Historické domy u orloje jsou stále osiřelé

Poblíž Staroměstského náměstí dlouhodobě zeje prázdnotou blok deseti domů, o jejichž pronájem byl přitom opakovaně zájem. Praha tak přichází ročně o miliony korun. Krátkodobě jsou nyní pronajaty jen tamní nebytové prostory.

Již osmým rokem stojí v sousedství Staroměstského orloje blok deseti osiřelých domů. Historické stavby na Malém náměstí jsou ve špatném stavu. Odpovědnost jde za současnou i minulými koalicemi.

Nemuselo tomu tak být. V minulosti o pronájem domů projevila zájem módní návrhářka Blanka Matragi nebo investor, který chtěl v místě vybudovat hotel.

K uzavření nájemní smlouvy došlo v roce 2009. Nájemce Matragi Centrum, s.r.o. však nikdy objekt nepřevzal. Námluvy s investorem hotelu také nevyšly.

Hlavní město Praha mohlo tedy už několik let vydělávat ročně nájem ve výši desítek milionů korun. Zatím nevydělává nic, domy potřebují opravit a čekají na nájemce.

Budou tam byty? A pro koho budou finančně dostupné? V současné době jsou pronajaty pouze nebytové prostory v přízemí.

Byty pro učitele asi ne

„V širší koncepci obnovy budov radničních domů se počítá s využitím přízemí domů obecně pro komerční využití a patra budovy jsou určená pro byty. Toto rozvržení odpovídá také původnímu stavu. O tom, jestli budou prostory pronajímány, prodávány a případně, za kolik, bude rozhodovat až Rada města, v tuto chvíli jsou tyto dotazy předčasné,“ řekla pro Pražský patriot mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová.

Na možnost zřídit v domech nájemní byty se dívá skepticky bývalý pražský radní Petr Štěpánek, který byl před rokem 2010 členem majetkové komise. I třeba kvůli absenci parkování. „A jestli by byty byly přístupné středněpříjmovým občanům? Pro učitele asi nebudou,“ uvedl.

Podle něj jsou úvahy města o tom, že v domech budou byty, ukázkou bezkoncepčnosti jednání současné koalice ODS a TOP 09. „Nemají vůbec žádnou bytovou politiku, nemají jasno, zda město má, nebo nemá být aktivní na trhu s byty. Zda se omezit jen na sociální byty, či zda byty mají pronajímat městské části,“ pokračoval.

Fasáda s moderním vnitřkem?

Každopádně, ať už v opuštěných domech budou byty, či něco jiného, nejdříve je potřeba zanedbané domy opravit.

„Byla vypracována studie proveditelnosti, na základě které Rada hlavního města Prahy v prosinci loňského roku schválila zpracování kompletní projektové dokumentace pro provedení stavební rekonstrukce a opravy objektu na Malém náměstí 3 až 12. S tím, že se budeme snažit o minimalizaci zásahů do historických konstrukcí,“ dodala mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová.

Při šetrném postupu zde může být od hotelu přes byty, studia, obchody, prakticky cokoli. Naopak pouhé zachování fasády s hypermoderním vnitřkem by bylo pro Malé náměstí katastrofou. Takových případů v centru už totiž několik je.


Autoři: Anna Skálová, Redakce

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru