dnes
Úterý - jasno
23°C
zítra
Středa - prehanky-dest
21°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
23°C
Historická sv. Klára na severu Prahy se pochlubí vlastním slámovým vínem a vínovicí
Vinice sv. Kláry a pod ní Trojský zámek. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Historická sv. Klára na severu Prahy se pochlubí vlastním slámovým vínem a vínovicí

Na památkově chráněné vinici sv. Kláry, která je nedílnou součástí trojské botanické zahrady, budou ve středu 16. července pokřtěny dva unikátní nápoje, které byly vyprodukovány ze zdejších hroznů. Jedná se o slámové víno a vínovici.

Hrozny pro výrobu jedinečného vína byly sklizeny začátkem října 2011, ležely čtyři měsíce v malých bedýnkách vystlaných slámou na půdě viničního domku a následně byly lisovány na šetrném, pneumatickém, membránovém lisu.

„Je to velmi robustní, tělnaté a extraktivní víno s čistou odrůdovou, kořenitou vůní po velmi vyzrálých hroznech, medu, citrusových plodech a růžích. Chuť je plná a hutná po citrusových plodech a hrozinkách,“ popisuje Martin Beránek, zkušený vinař z vinice sv. Kláry výčet lákavě znějících vlastností.

svoboda-slamove-vino-nahled

Primátor Bohuslav Svoboda pokřtil v roce 2012 historicky první pražské slámové víno

Slámové víno bylo vyrobeno z hroznů Tramínu červeného a Ryzlinku Vlašského a botanická zahrada jím naplnila necelé dvě stovky půllitrových lahví. Slámové se hodí k čerstvému ovoci, dezertům a moučníkům, tučným sýrům či kachním nebo husím játrům připravovaným na medu.

Na trojské vinici se letos mohou chlubit i pálenkou, a to vínovicí z ročníku 2013. Pro Botanickou zahradu hl. města Prahy ji vyprodukovali v pěstitelské pálenici a lihovaru Střední valtické vinařské školy.

Obsahuje 46,5% alkoholu, je chuťově jemná a má příjemnou nevtíravou vůni. Vínovice i slámové víno jsou k prodeji pouze na vinici sv. Kláry.


Konference: Naše evropské dědictví a budoucnost Evropy

Dnes v 07:52

Starosta Praha 5 Pavel Richter ve spolupráci s Evropským Institutem Renaissance z.ú. a Unií evropských federalistů při příležitosti oslavy Dne Evropy – Schumannova dne zve ve čtvrtek 24. května v 17:30 do sálu Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13, 15, na konferenci a následnou diskuzi na...

Praha 11: Představte váš projekt sousedům a získejte podporu

Dnes v 07:22

Radnice se ptala svých občanů: Chcete v Praze 11 odpočinkové zóny, podzemní kontejnery, pingpongové stoly nebo třeba nové dětské hřiště?

Praha 5: Motolské údolí - veřejná prezentace projektu

Dnes v 07:01

Prezentaci projektu Motolské údolí (Plzeňská-Vrchlického) představí dnes v 18 hodin architekti studia A69 – Architekti s.r.o v zasedací síni ZMČ, Štefánikova 13–15, Praha 5.

Město podpořilo další ročník bezpečnostního projektu pro mateřské školy a setkání učňů Machři roku

20. května 2018 v 08:55

Pražští zastupitelé na dnešním zasedání schválili poskytnutí účelových dotací na realizaci osvědčených a úspěšných projektů v oblasti školství. Z městského rozpočtu podpořili 1,5 milionem korun projekt bezpečnostní průpravy dětí na předcházení úrazům a dalším negativním jevům u dětí a půl milionem...

Zastupitelstvo podpořilo Asociaci občanských poraden

20. května 2018 v 08:18

Asociace občanských poraden (AOP) obdrží od hlavního města finanční podporu ve výši 1,8 milionu korun. Na čtvrtečním zasedání o tom na návrh radního pro oblast sociálních věcí Daniela Hodka rozhodlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy. 

Další články
Nahoru