dnes
Čtvrtek - jasno
10°C
zítra
Pátek - jasno
9°C
pozítří
Sobota - jasno
7°C
Historická sv. Klára na severu Prahy se pochlubí vlastním slámovým vínem a vínovicí
Vinice sv. Kláry a pod ní Trojský zámek. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Historická sv. Klára na severu Prahy se pochlubí vlastním slámovým vínem a vínovicí

Na památkově chráněné vinici sv. Kláry, která je nedílnou součástí trojské botanické zahrady, budou ve středu 16. července pokřtěny dva unikátní nápoje, které byly vyprodukovány ze zdejších hroznů. Jedná se o slámové víno a vínovici.

Hrozny pro výrobu jedinečného vína byly sklizeny začátkem října 2011, ležely čtyři měsíce v malých bedýnkách vystlaných slámou na půdě viničního domku a následně byly lisovány na šetrném, pneumatickém, membránovém lisu.

„Je to velmi robustní, tělnaté a extraktivní víno s čistou odrůdovou, kořenitou vůní po velmi vyzrálých hroznech, medu, citrusových plodech a růžích. Chuť je plná a hutná po citrusových plodech a hrozinkách,“ popisuje Martin Beránek, zkušený vinař z vinice sv. Kláry výčet lákavě znějících vlastností.

svoboda-slamove-vino-nahled

Primátor Bohuslav Svoboda pokřtil v roce 2012 historicky první pražské slámové víno

Slámové víno bylo vyrobeno z hroznů Tramínu červeného a Ryzlinku Vlašského a botanická zahrada jím naplnila necelé dvě stovky půllitrových lahví. Slámové se hodí k čerstvému ovoci, dezertům a moučníkům, tučným sýrům či kachním nebo husím játrům připravovaným na medu.

Na trojské vinici se letos mohou chlubit i pálenkou, a to vínovicí z ročníku 2013. Pro Botanickou zahradu hl. města Prahy ji vyprodukovali v pěstitelské pálenici a lihovaru Střední valtické vinařské školy.

Obsahuje 46,5% alkoholu, je chuťově jemná a má příjemnou nevtíravou vůni. Vínovice i slámové víno jsou k prodeji pouze na vinici sv. Kláry.


Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

Dnes ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

Včera v 10:32

Poskytovatelé lékařské pohotovostní služby dostanou další dotace

Včera v 08:41

Rada hl. m. Prahy včera projednala poskytnutí dotací pražským nemocnicím, které zajišťují lékařskou pohotovostní službu. Jedná se o finanční prostředky na pořízení vybavení pro ambulance lékařské pohotovostní služby poskytnuté formou účelových investičních dotací v celkové výši 4 768 500 korun a...

Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

13. listopadu 2018 ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

Listopadové Dny geografie na Albertově

12. listopadu 2018 v 08:46

Na Albertově bude od 19. do 23. listopadu probíhat již pátý ročník Dnů geografie. Program bude rozmanitý a připravila ho především výzkumná centra geografické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se geografie a demografie studují jako vědecké obory.

Další články
Nahoru